banner39

İnal Batu: CHP sahneden silinecek

CHP eski Genel Başkan Yardımcısı Batu, "Çözüm Süreci"ne karşı tavır takınan eski partisinin bunun bedelini ağır ödeyeceğini, partinin artık miadını doldurduğunu, tamamen siyaset sahnesinden silineceğini savundu

Genel 19.04.2013, 14:23 19.04.2013, 15:07
İnal Batu: CHP sahneden silinecek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

CHP eski Genel Başkan Yardımcısı ve Hatay Milletvekili İnal Batu, "Parti sürece karşı çıkmanın cezasını çekecektir. CHP'den tamamen ümidimi kestim. Dağılıp gidecek" dedi.

Akit'e konuşan İnal Batu, Onanç'ın istifasını "çok vahim bir gelişme" olarak nitelendirdi. Çözüme karşı tavır takınan CHP'nin bunun bedelini ödeyeceğinin altını çizen Batu, "Onanç'ın istifasını son derece olumsuz görüyorum. Genel olarak CHP'nin tutumunu fevkalade yanlış buluyorum. Parti bunun cezasını çekecektir seçim sandıklarında. Ona üzülüyorum. Çünkü CHP gibi bir ana muhalefet partisi lazım bu memlekete. Artık hiçbir umut vermiyor. CHP'nin tutumunu demokrasinin gelişmesi için çok sakıncalı görüyorum. Sadece bu çözüm sürecine karşı çıkması dolayısıyla eleştirmiyorum; bir de demokrasinin gelişmesine engel teşkil ediyor CHP'nin takındığı tutum. Çünkü anketler falan ortada. CHP'de bir umut da görmüyorum yani. Maalesef" dedi.

"TÜRKİYE'NİN GELİŞMESİNİN ÖNÜNDE ENGEL"

CHP'nin tamamen siyaset sahnesinden çekilmesi gerektiğini belirten Batu, "Yıllardır görüşüm şudur: CHP miadını doldurmuştur. Türkiye'nin, sosyal demokrasinin gelişmesinin önünde bir engeldir. Çünkü halkımız sol diye CHP'yi görüyor ve sosyal demokrasiye oy vermiyor. Türkiye'de demokrasinin kurtuluşu olarak CHP'nin artık siyaset sahnesinden çekilmesi ve yepyeni genç, yıpranmamış, sosyal demokrat kişilerden oluşan yeni bir partinin kurulmasını savunuyorum. Ama bu konuda bir ümidiniz var mı derseniz, cevabım maalesef hayırdır" ifadelerini kullandı.

"CHP DAĞILIP GİDECEK..."

Çözüm sürecinin CHP açısından bir kırılma noktası olduğunu kaydeden İnal Batu, partinin dağılıp gideceğini dile getirerek, şöyle konuştu: "Aldığı oylar ortada. CHP en fazla yüzde 23 oy almış. Ecevit'i hiç saymıyorum. Ecevit bambaşka bir siyasi akımın lideriydi. O da tabii büyük hatalar yaptı ve silindi. CHP'nin aldığı oylar ortada. Kendi başımdan geçti. 2002 seçimlerinde ANAP, DYP, MHP tamamen silinmiş, halk onları silmiş, baraj altına itmiş. İktidarda olmadığı için hiç yıpranmamış bir CHP vardı. Karşında ise yepyeni bir parti, hiç bilinmeyen insanlardan oluşan, başında eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı'nın (Başbakan Erdoğan) olduğu bir parti vardı. Aldığı oy yüzde 19 CHP'nin. Yani en umutlu olması gereken dönemdeki tablo bu. Sonra da yüzde 22, yüzde 24. Olmuyor. Şimdi daha da kötü. Bir iki seçim başarısızlığı daha olursa kendi kendine dağılır gider yani. Birileri çıkar yeni bir parti kurar. Artık umut tamamen kesilince... Sonra yaşlanıyor CHP kadroları. Gençler artık rağbet göstermiyor. O yaşlılar ortadan çekildikçe CHP daha da zayıflıyor. Maalesef hiç umutlu değilim. Bu partinin ne Kılıçdaroğlu'yla ne de onun alternatifi gibi gözüken Baykalcılarla bir yere gideceğini zannetmiyorum."

banner53
Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?