İncirlik'in kullanımında sınırlı anlaşma

Türkiye, ABD'nin İncirlik'te bulunan 6 predatörden 2'sinin silahlandırmasına izin verdiği iddia ediliyor

İncirlik'in kullanımında sınırlı anlaşma

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu'nun başkanlığındaki Türk heyeti ile ABD Başkanı Barack Obama'nın terör örgütü IŞİD'e karşı küresel koalisyon için özel temsilcisi emekli general John Allen'in başkanlığındaki ABD heyeti arasında iki gün süren görüşmeler sona erdi.

ABD'nin IŞİD liderlerini vurma planı çerçevesinde müzakerelerde Türkiye'de İncirlik başta olmak üzere bazı askeri üslerin ABD hava kuvvet unsurları tarafından kullanılması talebi üzerinde de görüşmeler yapıldı. Türkiye, Suriye içinde uçuşa yasak ve güvenli bölge planları ile PYD'nin etkinliğine karşı karşı aldığı askeri önlemlerle ilgili görüşlerini ABD tarafına aktardı.

Star'da yer alan habere göre Türkiye ABD'nin silahlandırılmasını talep ettiği iki Predatör'ün İncirlik'i operasyonel amaçlı kullanmasına izin verdi.

Buna karşılık ABD ise İncirlik'i kullanacak bu insansız hava cihazlarının, Türkiye'nin talep ettiği şekilde, IŞİD ve Esad ile mücadelede kullanılacağını taahhüt etti. Edinilen bilgiye göre, 2 Predatör aynı zamanda, Kırşehir'de eğitilen Eğit-Donat savaşçıları sahaya indiklerinde, IŞİD ve Esad teröründen kurtardıkları bölgelerin korunması amacıyla da hizmet verecek.

RUS-ÇİN VETOSU BÖYLE AŞILACAK

Kaynaklar, Predatörlerin, "Havadan güvenlik şemsiyesi" oluşturarak, Türkiye'nin talep ettiği 'Güvenli Bölge'ye de yumuşak geçiş sağlayacağını vurgularken, "Türkiye, güvenli bölgeyi hem sınırlarını terörden kurtarmak hem de yeni mülteci akınlarını önlemek amacıyla istiyordu. Ancak bunun için sürekli Rusya ve Çin tarafından veto edilen BM kararı gerekiyor. Varılan anlaşma ile kurtarılan bölgelerin yeniden IŞİD ya da Esad Rejimi'nin eline geçmesi önlenecek. Bu bir anlamda Güvenli Bölgeye geçiş sağlayacak 'Güvenlik Şemsiyesi' oluşturacak" açıklamasını yaptı.

Türk yetkililer görüşmede ayrıca, Esad rejiminin IŞİD ve PYD ile olan gizli bağlantısına vurgu yaptı. Rejimin Halep'in kuzeyini IŞİD'a bıraktığı istihbaratını ABD'li yetkililerle paylaşan Türk tarafı, bu senaryonun gerçekleşmesi halinde mevcut 2 milyon Suriyeli mülteciye ek olarak 4.5 milyonluk yeni göçün yaşanabileceğini belirtti.

'KANTON MESAJI' DELİL OLDU

Türk tarafı, Tel Abyad'ın IŞİD'den kurtulmasının önemli bir gelişme olduğunu ancak PYD'nin burada bir etnik temizliğe girişmesi durumunda bir Kürt-Arap çatışmasının tetiklenebileceği kaygısını ABD'li yetkililerle paylaştı. Ankara PYD Kandil bağlantısı konusunda da Tel Abyad'ın düşmesinin ardından Kandil'den gelen 'iki kantonun birleşmesini kutlayan' açıklamayı delil olarak gösterdi. PYD ile olan itilafın nedenini, örgütün rejim ile olan gizli ittifakı ile açıklayan Ankara, "PYD Tel Abyad gibi yanlışlar yaparsa hem Türkiye'ye, hem Suriye'ye hem de kendilerine zarar verirler. Ancak rasyonel davranırlarsa bölgede bir aktör olabilir" değerlendirmesini yaptı. Ankara, PYD'den beklentilerini ise "Çatışma sırasında kaçan Tel Abyad halkı geri dönsün. PYD bayrağı insin. Yerel yönetimde etnik hiyerarşi kurulmasın" olarak sıraladı.

Türkiye'nin tek taraflı müdahale ihtimali ise tek şarta bağlandı: Ulusal güvenliğin tehdit altına girmesi…

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2015, 14:33
banner53
YORUM EKLE

banner39