banner39

İngiliz ve Almanlarda Fransa endişesi

Alman ve İngilizlerin büyük çoğunluğu, Fransız ekonomisinin geleceğinin kaygı verici olduğunu düşünüyor

Genel 14.12.2012, 10:19 14.12.2012, 11:23
İngiliz ve Almanlarda Fransa endişesi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

12 Aralık Çarşamba günü yayınlanan ve Le Monde tarafından aktarılan Institut Think’in araştırmasına göre, Fransızların yüzde 65'i, Almanların yüzde 61'i ve İngilizlerin yüzde 57'si, bu üç ülke basınında yer alan Fransız ekonomisindeki sıkıntılara ilişkin muhtelif manşetlerin gerçeği yansıttığına inanıyor. 18 yaş ve üstü Fransız, Alman ve İngilizlerden oluşan yaklaşık 1000 kişilik bir grupla, 3 ila 5 Aralık tarihleri arasında görüşülerek gerçekleştirilen kamuoyu yoklamasına göre, katılımcıların yarısından fazlası, Fransa’nın Avrupa’nın sıhhati için bir sorun teşkil ettiği kanaatinde.

Fransız halkının yalnızca yüzde 34’ü, “bazı” gazetelerin kendilerini rencide ettiğini belirtiyor. Haftalık İngiliz dergisi The Economist, Kasım ayı ortasında yayınlanan kapak karikatüründe, Fransa’yı “Avrupa’nın göbeğinde saatli bomba” ifadesiyle betimlemişti. Fransızlar bu karikatürün gerçeği yansıttığını düşünmesine karşın, bunu gülünç bulanların oranı yalnızca yüzde 26.

Başkanlık seçimlerinden önce, İngiliz iş dünyasının nüfuzlu dergisi The Economist, konuya ilişkin on dört sayfayı kapsayan özel bir dosyayı, 17 Kasım tarihli sayısının kapağında bir saate bağlı fitili yakılmış dinamit lokumlarının ve mavi-beyaz-kırmızı bir kurdelayla çevrelenmiş yedi somun ekmeğinin yer aldığı bir illüstrasyonla yayınlamıştı.
Alman basını anketörlerine, 31 Ekim’de popüler Alman gazetesi Bild Zeitung’da “Fransa yeni bir Yunanistan olacak mı?” sorusunu kinayeli bir biçimde sordurmuş; en güzel örneğini Liberation’un oluşturduğu Fransız basını ise 12 Kasım’da Fransız ekonomisine dair Almanya Başbakanı Angela Merkel’in bir fotoğrafını “Achtung” (Almanca “dikkat”) manşetiyle basmıştı.

Ayrıca ankete katılan Avrupalıların çoğuna göre, kriz kendi ülkelerinde devam edecek. Fransa, İngiltere ve Almanya'da yaşayanların üçte birden fazlası ekonomik iyileşmenin 2015’ten sonra gerçekleşeceğine inanıyor. Araştırmayı yürütenlerin belirttiğine göre, “Bu konuda da en karamsar olanlar yine Fransızlar.”

Araştırmaya göre, Fransa’nın “üç A”yı kaybetmiş olması, “bu endişenin gösterge sinyallerinden biri.” Bu üç ülkenin halkları, söz konusu bozulmanın “Fransa’nın kırılganlığının alarm sinyali” olduğu konusunda hem fikir. Yine araştırmaya göre, “Belirsiz olan diğer bir faktör, Gallois raporunun ardından duyurulan rekabet paktının ihtiyatla karşılanması. İçerdiği tedbirlerin doğru yönde atılmış adımlar olarak değerlendiriliyor olmasına karşın, Fransızların yüzde 41’i, İngilliz ve Almanların ise yüzde 46’sı söz konusu tedbirleri yetersiz buluyor.”

banner53
Yorumlar (0)
9
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?