İngiltere konsolosluk saldırısında ölenleri anıyor

Hague, İngiltere'nin Ankara büyükelçisi ile birlikte 10 yıl önce bugün İngiltere İstanbul Konsolosluğu'na düzenlenen saldırıda ölenler için düzenlenen törene katıldı

İngiltere konsolosluk saldırısında ölenleri anıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, büyükelçi ve konsolosluk çalışanlarının, İstanbul'da 10 yıl önce gerçekleştirilen saldırılardan bu yana, bölgedeki insanların destek ve dostluğunun farkında olduğunu söyledi.

İngiltere'nin İstanbul Başkonsolosluğu ile HSBC binasına 20 Kasım 2003'te yapılan  saldırıların 10. yılı dolayısıyla anma töreni düzenlendi. Başkonsolosluk binasındaki tören öncesi, saldırının gerçekleştiği yere Hague ve İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi David Reddaway, çelenk bıraktı.

Daha sonra gazetecilere açıklama yapan İngiltere Dışişleri Bakanı Hague, 10 yıl önce gerçekleşen saldırıyı hatırlamak için biraraya geldiklerini söyledi.

Bir anma töreni düzenlediklerini ifade eden Hague, "Burada ölenlerin ailesi ve çalışanlarla ilgili bir anma düzenliyoruz. Bölgedeki öldürülen insanları ve iş yeri sahiplerini de hatırlıyoruz. Bu çok trajik" dedi.

Türk insanına teşekkür eden Hague, "Büyükelçi ve konsolosluk çalışanları, bu saldırılar yaşandığından beri, bölgedeki ve İstanbul'daki insanların destek ve dostluğunun farkında. Bundan dolayı olayın her yıl dönümünde Türk dostlarını hatırlıyoruz" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2013, 14:07
banner53
YORUM EKLE

banner39