banner39

banner35

İngiltere sadece 22 ülkeyi işgal edememiş!

İngilizler tarih boyunca dünyada her on ülkeden dokuzunu işgal etmiş, sadece 22 ülkeye girmemiş.

Genel 06.11.2012, 11:48 06.11.2012, 13:29
İngiltere sadece 22 ülkeyi işgal edememiş!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İngiliz tarih araştırmacısı yazar Stuart Laycock'un 11 yaşındaki oğlunun kendisine yönelttiği bir soru üzerine başladığı araştırma sonrasında İngiltere'nin dünya ülkelerinin yüzde 90'ını işgal ettiğini tesbit etti. 'All the Countries we've ever invaded: And the few we got round to' (İşgal ettiğimiz tüm ülkeler: ve kuşattığımız birkaç ülke) isimli kitabında Laycock, İngilizlerin dünyadaki yaklaşık 200 ülkeden sadece 22'sini işgal etmediklerini kaydetti.

Onbeşinci yüzyıldan beri dünyanın her tarafında İngilizler ve İspanyollar işgal hareketleri başlatmışlardı. İngilizler bazı zamanlarda dünyanın dörtte birini işgal etmiş durumdaydılar. İngilizlerin işgalinden nasibini almayan 22 ülke arasında Avrupa ülkelerinden Liechtenstein, Lüksemburg, İsveç ve Monako bulunuyor.

'Telegraph' gazetesinin haberine göre Laycock, İngilizlerin şiddet, şiddet tehdidi, antlaşmalar ya da para ödemek şekliyle işgal ettiği tüm ülkelere kitabında yer verdi. Yazar, İngilizlerin aralarında Moğolistan'ın da bulunduğu daha birçok ülkeyi işgal ettiklerini tahmin ediyor, ancak sözkonusu ülkelerin işgali konusunda doğrudan delil bulamadığı için bunları listesine almadı.

Laycock araştırması sonucu belirlediği uzun listesine, devletin onayını alan ve devletle ortak çalışan İngiliz korsanların, yağmacıarın ya da silahlı kaşiflerin işgal ettiği ülkeleri de aldı. Laycock, bu eseriyle İngiliz emperyalizmi hakkında ahlaki bir değerlendirme yapmak istemediğini, daha çok meraklı okuyucuları tatmin etmek için yazdığını söyledi.

Yorumlar (3)
abdullah 10 yıl önce
ingiltere = deccalin besigi
aa 10 yıl önce
ingilizler rusyayı kazakistanı yunanistanı avusturyayı brezilyayı işgal etti de bizim mi haberimiz yok?
KADİR 6 yıl önce
Asker gönderdiği ülkeleri bile işgal ettiğini yazılmış
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?