banner39

İngiltere'den faizsiz finans atağı

İngiltere Başbakanı Cameron, ülkesinin İslam dünyası dışında ilk "faizsiz bonoya" sahip ülke olmasını istediğini, bunun için çalışmalara başlandığını söyledi

Genel 29.10.2013, 17:27 30.10.2013, 15:29
İngiltere'den faizsiz finans atağı

İngiltere Başbakanı David Cameron, "Hükümet, İngiltere'nin İslam dünyası dışında ilk faizsiz bonoya sahip ülke olmasını istiyor. Dolayısıyla Hazine, sukuk gibi 200 milyon sterlin değerinde bir bononun oluşturulması için çalışıyor" dedi.

Cameron, İngiltere'nin başkenti Londra'daki Excel fuar alanında, 9'uncusu düzenlenen ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın da katıldığı Dünya İslam Ekonomik Forumu'nun (WIEF) "Değişen Dünya: Yeni İlişkiler" başlıklı liderler panelinin kapanış konuşmasını yaptı.

"Selamun aleyküm" diyerek sözlerine başlayan Cameron, Londra'yı "dünyanın en açık ve kapsayıcı şehri Batı dünyasındaki İslami finans için en büyük merkezi" olarak tanımladı.

WIEF'nin ilk kez Müslüman dünyasının dışında bir ülkede yapıldığını dile getiren Cameron, "Londra'yı seçmek çok isabetliydi. Çünkü Londra, dünyanın finans başkenti. Halihazırda Londra, İslam dünyası dışındaki en büyük İslam finans merkezi"  dedi.

İngiltere'nin Müslüman ülkelerden gelen yatırıma açık olduğunu vurgulayan Cameron, "Hükümet, İngiltere'nin İslam dünyası dışında ilk İslami bonoya sahip ülke olmasını istiyor. Dolayısıyla Hazine, sukuk gibi 200 milyon sterlin değerinde bir bononun oluşturulması için çalışıyor. Bunu gelecek yıl başlatmak istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?