banner39

İngiltere'ye referandum öncesi IMF uyarısı

IMF Basın Sözcüsü Gerry Rice, İngiltere'nin AB'den ayrılması öncesi IMF'den uyarı geldi.

Genel 17.06.2016, 11:52 17.06.2016, 11:52
İngiltere'ye referandum öncesi IMF uyarısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Uluslararası Para Fonu (IMF) Sözcüsü Gerry Rice, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılmasının (Brexit) uzun süreli belirsizliğe, finansal dalgalanmalara ve düşük büyümeye neden olabileceğini söyledi.

Rice, düzenlediği basın toplantısında İngiltere'de gelecek hafta yapılacak referandumun, ülkenin AB'den çıkmasıyla sonuçlanması halinde olabilecekleri değerlendirdi.

IMF'nin İngiliz halkının tercihine saygı duyduğunu ve "alarm zili" çalmak gibi bir amacı olmadığını vurgulayan Rice, "AB'den çıkılmasına yönelik bir oylama sonucu, uzun vadeli yüksek belirsizlik dönemine, finansal piyasaların dalgalanmasına ve AB ile İngiltere yeni ilişkilerini müzakere ederken, daha düşük ekonomik büyümeye yol açabilir" diye konuştu.

Rice, olası ekonomik sonuçları değerlendirmenin IMF'nin görevleri arasında yer aldığını belirtti, bunun siyasetle karıştırılmaması gerektiğini sözlerine ekledi.

IMF Başkanı Christine Lagarde da mayıs ayında, Brexit'e ilişkin riskleri İngiltere Maliye Bakanı George Osborne ile görüşmüştü.

Lagarde, İngiltere’nin AB’den ayrılması durumunda ülke ekonomisinin kötüleşeceğini belirterek, “Dış finansmanda keskin bir düşüş olması halinde sterlin önemli ölçüde değer yitirebilir, yatırım ve tüketimde büyük daralma olabilir. Bu da üretimi düşürür, büyümeyi yavaşlatır, fiyatlar da artabilir.” değerlendirmesini yapmıştı.

 

Yorumlar (0)
31
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?