Irak işgali de 8 yıl önce bugün başlamıştı

Libya'ya düzenlenen hava saldırısının tarihi dikkat çekici bulundu. Çünkü, ABD ve ittifak güçleri 8 yıl önce aynı bugün Irak işgalini başlatmışlardı.

Gündem 19.03.2011, 23:49 20.03.2011, 00:13
Irak işgali de 8 yıl önce bugün başlamıştı

Libya'da yaşanan olaylar karşısında yapılan en önemli uyarı bu ülkenin de Irak'a dönüşmemesi yönünde.

Ancak, bugün, yani 19 Mart tarihi, her iki ülke açısından da büyük önem taşıyor. Çünkü bugün, yani 19 Mart 2011'de ABD önderliğindeki koalisyon güçleri Libya'ya havadan ve denizden büyük bir askeri operasyon başlattı.

Şimdi tam 8 yıl geriye gidelim...2003 yılında bugün, ABD, Irak işgalini başlatmıştı.

19 Mart 2003'te Avustralya ve Polonya gibi daha küçük ülkelerin desteklediği ABD veİngiltereaskerleri, Irak'a bombardımana başlamıştı.

ABD, Irak'ta bulunduğuna inanılan kitle imha silahlarını bulmak için harekete geçmiş, 21 gün süren operasyonların ardından Bağdat düşmüş, Saddam Hüseyin rejimi de devrilmişti.

Libya Irak olur mu tartışmalarının yanıtını bize zaman gösterecek. Ancak 19 Mart günü her iki ülkenin de tarihinde daha şimdiden önemli bir yer etti.

 

Kaynak: Hürriyet

Yorumlar (1)
talip emin 13 yıl önce
sırayla islam beldeleri tek tek düşürülüyor. fotoğrafı hala göremediniz mi, siz diyalogcular, siz avrupacılar, sen apturaman abi, sen entel abi, sen başvezir, sen padişah, sen hoçfendi! Yoksa görüyorsunuz da korkuyormusunuz! O amerikan şeytanından korkmayın Allahtan korkun!
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?