banner39

Irak ve ABD'den IŞİD'e karşı ortak kara harekatı

Önümüzdeki yılın başlarında Amerikan Ordusunun da desteğiyle 20 bin Irak askerinin katılacağı büyük bir kara harekatıyla IŞİD'in geri püskürtülmesi planlanıyor

Genel 04.11.2014, 18:08 05.11.2014, 07:14
Irak ve ABD'den IŞİD'e karşı ortak kara harekatı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Irak Ordusunun, yüzlerce Amerikalı danışmanlar ve ABD hava kuvvetlerinin desteğiyle gelecek yılın başında IŞİD'e karşı büyük bir kara harekatı planladığı bildirildi. 'New York Times' gazetesinin haberine göre bu büyük operasyonla, Suriye'den gelerek Irak'ın bir kısmını ele geçiren IŞİD birliklerinin geldikleri yere geri püskürtülmesi hedefleniyor.

Gazetenin verdiği bilgiye göre Irak Ordusu, ülkenin kuzeyinde ve batısında bir çok yeri işgal eden IŞİD'den bu toprakları geri almak istiyor. Özellikle Musul'un da IŞİD'den kurtarılması planlanıyor.

Şimdiye kadar Iraklı askerlerin ve Kürt savaşçıların IŞİD'in elinden bazı bölgeleri geri alarak küçük başarılar elde ettikleri duyurulmuştu. Ancak New York Times'in bildirdiğine göre, önümüzdeki yılın ilk aylarına yapılması planlanan harekatla büyük bir taarruz amaçlanıyor ve yoğun bir hazırlık yapılması bekleniyor. Harekat için 20 binden fazla askerin 3 ay boyunca eğitileceği, Amerikan danışmanların da bu eğitimlerde hazır bulunacağı bildirildi.

Amerikan piyadelerinin de bu harekata katılıp katılmayacakları henüz belli değil. Şimdiye kadar yaptığı açıklamalarda ABD Devlet Başkanı Barak Obama, Irak'ta Amerikan askerlerinin kara operasyonlarına katılmasını istemediğini belirtmişti. Ancak Irak'ta Amerikan askeri personel değiştirilecek ve yeni askeri uzmanlar Irak askerlerinin eğitimine iştirak edecek.

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?