banner39

Iraklı işadamlarına vize sorunu çözüldü

Türkiye'nin Iraklı işadamlarına e-vizede koyduğu Schengen sorunu çözüme kavuştu

Genel 24.03.2016, 13:34 24.03.2016, 13:34
Iraklı işadamlarına vize sorunu çözüldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye ile Irak arasında e-vize uygulamasından kaynaklanan sorun çözüldü. 10 Şubat'ta mülteci sorunu nedeniyle e-vize uygulamasını hayata geçiren Türkiye, Iraklılara e-vize başvurularında Schengen ülkeleri ile ABD, İngiltere ya da İrlanda vizesi şartı koymuştu.

Sabah’ta yer alan habere göre Türkiye'ye günlük ortalama 2 bin 500 Iraklı gelirken uygulamayla birlikte sayı 200'lere kadar geriledi. Bu düşüşün en büyük yansıması ise ihracata oldu.

DEİK Türkiye Irak İş Konseyi Başkanı Emin Taha, Irak'la ticaret hacminin daralmasına neden olan uygulamanın dünden itibaren çözüldüğünün müjdesini verdi. 43 günlük süreçte turizmden sağlığa, tekstilden gıda ihracatına kadar birçok sektörün olumsuz etkilendiğini vurgulayan Taha, bu süreçte yaklaşık 800 milyon dolarlık kaybın yaşandığını söyledi.

Taha, "Konuyu Ekonomi Bakanımız Mustafa Elitaş ve Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu'na ilettik. Sorunun aşılması özel bir formül geliştirildi. Buna göre daha önce 2-3 kez Türkiye'ye girişçıkış yapmış ve vize süresini aşmamış Iraklı işadamlarından Schengen, ABD, İngiltere ya da İrlanda vizesi aranmayacak" dedi. Vize sorununun çözülmesiyle birlikte ticaret hacminin de artacağını belirten Taha, "Nisanda Irak'a ihracatımızın 1 milyar doları bulacağını öngörüyoruz" ifadelerini kullandı.

DEİK ÜZERİNDEN VİZE KOLAYLIĞI

Taha, Türkiye'ye hiç giriş yapmamış olan Iraklı KOBİ'lerin de DEİK ya da THY üzerinden vize başvurusunda bulunması halinde Schengen vizesi şartı aranmayacağını söyledi. Taha, "e-vize başvurusunda KOBİ'lere güvenlik taraması yapılacak ve herhangi bir sabıka kayıtları yoksa vize alabilecekler" diye konuştu. Vize kolaylığının hastalar için de sağlandığını belirten Taha, Irak Sağlık Bakanlığı ve Türkiye Sağlık Turizmini Geliştime Konseyi Derneği aracılığıyla gelen hastalardan Schengen vizesi şartı aranmayacağını sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?