İran'da hurmadan şeker üretti

İran'da hurma şekeri üreten Alcas Şirketler Grubu, Rusya, Malezya, birçok Avrupa ülkesine gönderdiği ürünü Türkiye'de satamıyor.

İran'da hurmadan şeker üretti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yurtdışında başarılara imza atan Türk firmaları, Türkiye'de ilginç engellerle karşılaşıyor. İran'da hurma şekeri üreten Alcas Şirketler Grubu, Rusya, Malezya, birçok Avrupa ülkesine gönderdiği ürünü Türkiye'de satamıyor. Şirket, 58.5 oranındaki verginin düşürülmesi halinde Türkiye pazarına girecek.

Türkiye'nin 'komşularla sıfır problem' politikası ve vizelerin karşılıklı olarak kaldırılması, meyvelerini vermeye başladı. Atılan adımların ardından yüzlerce işadamı da Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerine yatırım yapma kararı aldı.

Zaman'dan Bayram Kaya'nın haberine göre, Türkiye'de alüminyum profil sistemleri üzerine üretim yapan Alcas Şirketler Grubu da 2008 yılında İranlı bir şirketle 22 milyon Euro'ya 'hurma şekeri' üreten Shahd Babel Pars isimli bir fabrika kurdu. İran'ın Tebriz şehrinde faaliyete geçen fabrika, bir yıl sonra ülkede yılın en iyi yabancı yatırımı seçildi.

Almanya, Avusturya, Rusya, Çin, Malezya ve Bulgaristan başta olmak üzere onlarca ülkeye ihracat yapan şirket, Türkiye'ye ise 'hurma şekeri' getiremiyor. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın Tarım Koruma Kanunu kapsamında bu üründen yüzde 58,5 oranında vergi alması şirketin Türkiye hayallerini sekteye uğratıyor.

Aynı ürünün Almanya ve benzeri pazarlara yüzde 0,5 Gümrük Vergisi ile girdiğini belirten Alcas Alüminyum ve Profil Sistemleri Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz, bakanlığın ürüne 'şekere rakip olur' kaygısı ile sıcak bakmadığına ancak 'Süheyl' isimli hurma şekerinin kesinlikle şekere rakip olmayacağına dikkat çekiyor.

Shahd Babel Pars şirketinin patronu Mehmet Yılmaz ve İranlı ortağı Said Baghban Orandi, yatırım planları ve karşılaştıkları bürokratik engellerle ilgili Zaman'a açıklamalarda bulundu. Ürünün Türkiye pazarına giriş yapması için Çatalca serbest bölgede bir yer kiraladıklarını belirten Yılmaz, yaklaşık bir yıldır hiçbir mesafe alamadıklarından dert yandı.

Ürünün Türkiye'de iki gıda markası tarafından denendiğinin ancak kullanım izni olmadığı için satış gerçekleştiremediklerinin altını çizen işadamı, "Bizim ürettiğimiz ürün kesinlikle şekere emsal değil. Bu ürün şekerden daha pahalı ve kullanım alanları da çok farklı. Ancak Tarım Bakanlığı şeker üreticilerini koruma adına bizden yüksek Gümrük Vergisi istiyor. Bu şartlar altında bu ürünü piyasaya satmamızın imkânı yok. Bir Türk olarak Avrupa ülkelerine ihracat yaparken, ülkeme bir gram bile ürün satamıyorum." açıklamasında bulundu.

Yılmaz, ayrıca gümrük duvarının ortadan kalkması halinde Türkiye'yi bir üst bölge olarak kullanıp, Avrupa ve Asya'ya ihracat gerçekleştirmeyi amaçladıklarını sözlerine ekledi.

İran'da 'hurma şekeri' fabrikası kurulmadan önce milyonlarca ton hurmanın çöpe gittiğini belirten Orandi, fabrikanın kurulmasının ardından bu israfın önüne geçildiğini dile getirdi. Aynı zamanda bu ortaklıkla birlikte yüzlerce çiftçinin de ürünlerinin işlenir hale geldiğini aktaran İranlı işadamı, bu sayede Tebriz bölgesinde ciddi bir ticari hareketlilik yaşandığını kaydetti.

Hurmayı endüstriyel ortamda sıkarak suyunu çıkardıklarını aktaran Orandi, ürünün içerisine su haricinde hiçbir katkı maddesi katmadıkları bilgisini verdi. 'Süheyl' ismini verdikleri şekeri dünyanın birçok ülkesine ihracat yaptıklarının altını çizen İranlı işadamı, en büyük sıkıntıyı ise Türkiye pazarına girişte yaşadıklarını anlattı.

Türkiye'de bu ürüne uygulanan Gümrük Vergisi'nden şikâyet eden İranlı işadamı, vergi oranında bir azalma olması halinde Türkiye'ye de ek bir tesis kurabileceklerini kaydetti. İranlı işadamı, aynı ürünün İran ordusu tarafından tüketildiğini ve Zemzem Kola'nın tatlandırılmasında da kullanıldığını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2011, 07:41
banner53
YORUM EKLE

banner39