banner39

İran'da Türkiye'ye tepki yükseliyor

İranlı Hadi Muhammedi, Türkiye'nin bölgede batılı güçler adına ikili oynadığını belirterek füze savunma sistemini sert bir şekilde eleştirdi

Genel 14.09.2011, 13:39 14.09.2011, 13:41
İran'da Türkiye'ye tepki yükseliyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İranlı Ortadoğu Uzmanı Hadi Muhammedi, Türkiye'nin son dönemlerde Suriye'ye karşı takındığı tavırla ile füze savunma sistemi konusundaki tavrı hakkında önemli tespitlerde bulunarak sert eleşetirilerde bulundu.

Fars Haber Ajansı'na demeç veren Ortdoğu meseleleri uzmanı Hadi Muhammedi, Türkiye'nin Suriye'deki olaylara yaklaşım tarzına sert tepki gösterirken, Türkiye'ye kurulması planlanan füze savunma sistemini de eleştirdi.

Muhammedi, Türkiye'yi Suriye'de Esad'a karşı planlanan darbeye destek olmakla eleştirirken Cumhurbaşkanı Gül'ün El Arabiya televizyonuna verdiği demeçleri delil olarak gösterdi. Muhammedi, Türkiye'nin gerçekte diktatörlere karşı olmadığını belirterek diğer Arap ülkelerindeki yönetimlerle olan ilişkisini hatırlattı. Muhammedi'ye göre Türkiye, batılı güçlerle büyük menfaatler karşılığında anlaşmış durumda.

FÜZE SAVUNMA SİSTEMİNE TEPKİ

Türkiye’de konuşlanması beklenen NATO füze savunma sistemi ile ilgili olarak Muhammedi “Bu füze sisteminin füze tehditlerine karşı savunma amaçlı olduğu iddia ediliyorsa da söylemlerin aksine söz konusu sistem tamamen saldırı amaçlıdır. İran ve Rusya dışında Hindistan ve Çin gibi bölgesel güçleri de içine alan menzile sahip. Bu girişim, çevre ile düşmanlığa dayalı bir harekettir. Bu sistemin konuşlanması, Türkiye’nin güvenlik ve askerî egemenliğinin bir bölümünü Batı’ya verdiği anlamına geliyor. Çünkü Türkiye’ye bu sisteme müdahale etme izni verilmedi.” dedi.

TÜRKİYE'NİN BATIDAN BÜYÜK MENFAATLERİ VAR

Türkiye’nin mutlaka Batı’dan daha büyük menfaatler elde ettiğine işaret eden Muhammedi “Türk ordusunun askerî gücü 2 milyon 500 binden 250 bine düştüğü dikkate alındığında ABD’nin Türkiye’deki vesayet gücünün çok arttığı görülüyor. Burada şaşırılacak şey, niçin Sayın Gül’ün böyle bir gerçeği örtbas etmeye çalıştığıdır? Bu mesele, Türkiye’nin mutlaka Batı’dan daha büyük menfaatler elde ettiğini gösteriyor” dedi.

"TÜRKİYE ÇİFTE STANDART UYGULUYOR"

Muhammedi “Türkiye, ABD ile uzlaşma hâlinde olduğunda, yıkıcı bir tutum sergilediğinde, çifte standartlı bir tutumla Bahreyn'i, Suudi Arabistan'ı ve bu ülkelere egemen olan diktatör düzeni ve Yemen’de milyonlarca insanın haykırışlarını unuttuğunda Türk hükûmetinin bu tutumunun tamamen keyfî ve Batı ile iş birliğine dayalı olduğu ortaya çıkıyor. Çünkü Batı’nın kendisi de bu diktatör ülkelerin destekçileridir. Bu yüzden Sayın Gül’ün iddia ettiği şeylere şüpheyle yaklaşmak ve bunu bir çeşit aldatmaca olarak görmek gerek.” dedi.  

Muhammedi “Sayın Gül Suriye halkı için kaygılandığı kadar Arap diktatörlük düzeni altında olan diğer halklar için de kaygılandığında ve siyonist rejimin ile Batı’nın sömürgeci politikalarından uzaklaştığında Türkiye'deki düzeni bölgede örnek olarak gösterebiliriz” dedi.

banner53
Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?