İranlı işadamları altınları böyle topluyor

Türkiye'de iş yapan İranlı zenginler kazançlarını altına yatırıyor. Alınan altın Türkiye'de bekletilmiyor direkt İran Merkez Bankası'na aktarılıyor. Bu yöntem çoğu kez kayıtdışı yapılıyor

İranlı işadamları altınları böyle topluyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İran'a yılın ilk beş ayında yapılan 3 milyar dolarlık altın ihracatının şifresi çözülüyor. Bu ihracatı kimlerin gerçekleştirdiğinin araştırmasında, perde arkasında Türkiye'de yaşayan zengin İranlılar çıkıyor.

Dünya Bülteni ekonomi analisti Fevzi Öztürk, İranlı işadamlarının böyle bir yöntemi kullanmalarının gayet normal olduğunu söyledi.

Öztürk, uluslararası arenada giderek yalnızlaştırılan ve ambargo uygulanan İran'da iş dünyasının kendi geleceğini güvenli limanarda aradığını belirterek, bunun en uygun yolunun da altın gibi her yerde kıymetli olan bir araca yatırım olduğunu vurguladı. Öztürk, saldırı tehditleri altında olan İran'ın parasının da ne olacağı belli olmadığı için iş adamlarının kazançlarını İran parası yerine altına yatırmış olabileceklerini ifade etti.

FARKLI İSİMLER ALTINDA GÖNDERİYORLAR

İnşaat, demir-çelik gibi farklı sektörlerde iş yapan İranlılar altını kendi ülkelerinin merkez bankasına gönderiyor. Fark edilmemek amacıyla piyasadan farklı isimler üzerinden toplanan altınlar İran'da yine üçüncü kişilere iletiliyor.

Altın borsası üzerinde yapılan alım satımlar ise hazine yönetiminin bilgisi dahilinde gerçekleştiriliyor. İran'ın sadece Türkiye'den değil, Dubai ve Hindistan'dan da altın topladığına işaret eden üst düzey bir ekonomi yetkilisi şu bilgileri verdi: "Bu işlemi yapanların önemli bir kısmı İran'ın Türkiye'deki büyük sermaye edinmiş firmaları. Bunlar hem aracılıktan para kazanıyor hem de ülkelerinin merkez bankasına hizmet ediyor. Petrolün ardından altın gibi kalemlerde de ambargo endişeleri var. Şimdiden merkez bankasını güçlendiriyorlar."

KAYIT DIŞI İŞLER

Zaman'a konuşan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Kuyumculuk Meslek Komitesi Başkanı Erkan Kurtulmuş ise İran'ın altın talebindeki artışı savaş hazırlıklarının verdiği endişeye bağlıyor. İran halkında yüklü miktarda dolar olduğunu aktaran Kurtulmuş, külçe altına yatırım yapıldığını söyledi. Altın hurdasının yurtdışından geldiğini aktaran Kurtulmuş, "Burada rafine oluyor. Farklı şekillerde altın geliyor. Kayıt dışı işliyor. Rafine edilip işçilik katılıp satılıyor. Altında KDV olmadığı için devletin kaybı da yok." dedi.

İran'a altın ihracatında kâr marjının yüksek olduğunu belirten Kurtulmuş, bu rakamın bin dolara çıkabildiğini kaydetti. Normalde külçe altında kilo başına 5 dolar civarında bir kârla satış yapıldığını aktaran Kurtulmuş, "İran'da para çıkışı da farklı. Çözebilenler bu işi yapıyor. Orada büyük oyuncular var. Her önüne gelen külçe ihracatı yapamıyor." diye konuştu. Kurtulmuş, külçe altının yanı sıra işlenmiş altın ihracatı da yapıldığını belirterek, bunun resmi kayıtlarda görünmediğini ifade etti.

ABD ALTIN MESAİSİ

Tahran yönetiminin petrolü paraya çevirmekte zorlandığını aktaran bir başka yetkili ise İranlı zenginlerin Türkiye'nin yanı sıra Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden de farklı yöntemlerle hurda altın ve sıfır malı Türkiye'ye getirdiğine dikkat çekti. İran'ın son dönemdeki altın operasyonu ABD'nin de dikkatinden kaçmadı. Edinilen bilgilere göre son beş altı aydır ABD'li yetkililer ekonomi yönetiminden altın ihracatındaki artışa ilişkin bilgi talep ediyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2012, 11:39
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
ambargo
ambargo - 9 yıl Önce

bütün dünya sana ambargo uygularsa ancak böyle çarelerle hayatta kalabilirsin.türkiye bu fırsatı iyi değerlendirsin.irana giden altınları bedavaya satmasınlar.

banner39