banner15

İrlandalı boksör davası başladı

İstanbul'da su almak isterken şişelerin yere dökülmesiyle başlayan kavgada, tek başına verdiği mücadeleyle gündem olan İrlandalı Fadeldabbous ile üç esnafın yargılanmasına başlandı

İrlandalı boksör davası başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstanbul Fatih'teki kavgayla ilgili "İrlandalı boksör" olarak anılan Muhammed Fadeldabbous ile 3 esnafın, müşteki-sanık olarak yargılanmasına başlandı.

İstanbul 54. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, müşteki-sanık Muhammed Fadeldabbous ile diğer müşteki-sanıklardan Şenol Palan ve Şerafettin Özbey katıldı.

Duruşmada tercüman aracılığıyla ifadesi alınan Fadeldabbous, olay anını net hatırlamadığını öne sürerek, "Her yerden üzerime gelip saldırdılar. Kafama sert bir darbe almıştım. Kendimde değildim. Sadece hayatımı kurtarmaya çalışıyordum. Bana mutfak eşyalarıyla saldırmışlardı. Bunu görüntüleri izlediğimde fark ettim." dedi.

"BOKSÖR DEĞİLİM"

Fadeldabbous, niyetinin kavga etmek olmadığını, çıkan arbededen sonra bazı kişisel eşyalarının çalındığını iddia ederek, şunları anlattı: 

"İlk vuran ben değildim. Ayırmaya çalışan insanlar vardı. Beni otele soktular. Otelde bazı eşyalarımın çalındığını fark ettim. Tekrar kavga edilen yere gittim. Sadece eşyalarımı almak istiyordum. Tekrar dükkana doğru yöneldim. Kavga etmek istememiştim ama bana saldırdılar. Sırtımdan bıçak yarası aldım. Kimin bana vurduğunu hatırlamıyorum. Ayrıca boksör değilim."

"BEN CANIMI VE DÜKKANIMI KORUDUM"

Davada hem müşteki hem de sanık olarak yargılanan esnaf Şenol Palan ise dükkanına bir şahısın gelip alkol istediğini, kendisinin, alkol satmadığını söylemesi üzerine gelen şahsın söylenerek dükkandan ayrıldığını, huzurdaki sanıkla tekrar dükkanına geldiklerini ve kavga çıkardıklarını savundu. 

Fadeldabbous'un daha sonra dükkanına gelerek "Bana da mı vermiyorsun?" dediğini ve su dolabının kapısını hızlıca açıp suları yere döktüğünü iddia eden Palan, şöyle konuştu:

"Alkollü biri geldi. sanık Muhammed’in arkadaşıydı ve benden alkol istedi. Arapça ve Türkçe konuşuyorduk. Ben alkol satmadığımı söyledim, aldıklarını da bırakarak söylenerek gitti. Zaten hemen karşımızdaki otelde kalıyorlardı. Daha sonra 3 kişi olarak geri geldiler. Sanık Muhammed Fadeldabbous da aralarındaydı. 'Bana da mı vermeyeceksin?' gibi sözler söyledi ve su dolabının kapağını hızlıca çekti. Ben onların gelişinden zaten olay çıkaracakların anladım. Hiçbir şey demeden direkt bana ve dükkanıma saldırmaya kalktılar. Ben sadece kendimi ve dükkanımı koruyordum. Tartışmayı duyan, gören herkes olaya müdahil oldu."

"ESNAFIM, NEDEN YABANCI DÜŞMANI OLAYIM"

Kendisiyle ilk tartışmasından sonra tarafların ayrıldıklarına dikkati çeken Palan, "Otele gidip geri geldiler ve dükkanımın önündeki mallarıma zarar verdiler. Ayrıca çalındığını iddia ettiği eşyaların kendisine verildiği kameralarda var. Şerafettin ağabey ayırmaya çalışıyordu ama ona da vurdu. Huzurdaki sanığı tanımam. Yabancı düşmanlığı yaptığımızı iddia ediyorlar. Neden yabancı düşmanı olayım, ben esnafım." diye konuştu.

Palan, olayın başında bölgede bulunduğunu, kavganın büyümesi, durması ve tekrar devam etmesi sırasında orada bulunmadıklarını belirterek, "Ben kendisine vuramadım bile. Görüntülerde başka bir şahısın sanık Muhammed’e vurduğu görülüyor. Onun kim olduğunu bile bilmiyorum. Huzurdaki sanıkta şikayetçiyim." ifadelerini kullandı.

Davaya ilişkin ara kararını açıklayan mahkeme, sanık-müştekilerden Şenol Palan'ın mahkemeye sunduğu ve kavgaya ilişkin olduğunu belirttiği, kamera kayıtlarının görüntü dökümlerinin çıkarılması ve olayda kimin, hangi eylemin içinde olduğunun tespit edilmesi için müşteki-sanıkların fotoğraflarının çekilmesine karar verdi. Mahkeme, duruşmayı erteledi.

İDDİANAME

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, şikayetçi-şüpheli Muhammed Fadeldabbous'un, Türkiye'de turist olarak bulunduğu belirtilerek, olayın gerçekleştiği 1 Ağustos 2015'te Aksaray'dan Yusufpaşa'ya giderken, şüpheli Şenol Palan'ın sahibi olduğu markette buzdolabından su almak istediği ifade edildi.

Dolaptaki suların bir kısmının yere düşmesi sonucu market sahibi Palan'ın tartıştığı Fadeldabbous'a saldırdığı ve kavga yaşandığı aktarılan iddianamede, şüpheli 3 esnafın "neticesi sebebiyle ağırlaşmış kasten yaralama" suçundan yedişer yıla kadar hapisle, meşru savunma içinde olduğu öngörülen Fadeldabbous'un ise "kasten yaralama" suçundan 9 aya kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2016, 16:49
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48