banner15

IŞİD'in bıraktığı şoför: Fidye bahaneydi

IŞİD'in rehin aldıktan 23 gün sonra serbest bıraktığı şoförlerden Serhat Bayrak, kaçırma olayının aslında fidye ile alakalı olmadığını savundu

IŞİD'in bıraktığı şoför: Fidye bahaneydi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) üyeleri Musul’u işgal ettikten sonra Musul’daki Geyara Termik santraline girerek rehin aldığı 32 Türk vatandaşı şoförden Serhat Bayrak, rehin kaldığı günlerle ilgili konuştu.

Radikal'de yer alan habere göre Serhat Bayrak, rehine tutulmalarının aslında fidye ile ilgisinin olmadığını savunarak "Sonradan anladık ki ortada bir fidye pazarlığı yok. Bizi para için tutmuyorlardı. Fidye tamamen bizi oyalama taktiğiydi." dedi.

Bayrak, örgütün içerisinde bir Türk'ün de buluduğunu kendileriyle telefonda konuştuğunu belirterek başından geçenleri şöyle anlattı:

Termik santrale gidip yükümüzü boşalttık. Tam santralden çıkarken bir grup İŞİD üyesi yanımıza gelip santrale el koyduklarını ve bir yere gidemeyeceğimizi söyledi. Bizim de direnme gibi bir durumumuz söz konusu değildi. İlk gün 11 arkadaşımızı kelepçeleyip başka bir yere götürdüler. Bizi bir odaya koydular. Götürdükleri şoförleri de üç gün sonra yanımıza getirdiler. Daha sonra hepimizi bir havaalanın garajına götürdüler. 23 Gün boyunca orda kaldık. Hava sıcaklığı 50 dereceye kadar çıkıyordu. İki günde bir bize domates, salatalık, ekmek ve su veriyorlardı. Ama çok az yemek geldiği için aç kalıyorduk. Neden orada tutulduğumuzu bilmiyorduk. Çok umutsuz bir durumdaydık. Herkesin morali çok bozuktu. Kaldığımız yerin çevresi ara sıra bombalanıyordu. İŞİD bizi öldürmeseydi bile bombardımanlardan dolayı ölebilirdik.

‘’Üç günde bir telefonlarımızı bize teslim edip ailemizle görüşmemize izin veriyorlardı. Ortada bir fidye pazarlığı vardı. Önce 5 milyon dolar karşılığında bizi serbest bırakacaklarını söylediler. Bu rakam daha sonra 12 milyon dolara yükseldi. Sonradan anladık ki ortada bir fidye pazarlığı yok. Bizi para için tutmuyorlardı. Fidye tamamen bizi oyalama taktiğiydi. İŞİD üyeleri bizimle pek muhatap olmuyordu.

Bizi rehin tutan İŞİD üyelerinin bir kısmı yurt dışından gelmişti. Pakistan’dan gelip İŞİD’e katılan bir İŞİD üyesiyle tanıştım. Bizi rehin tutan bir başka İŞİD üyesi, Afyon’dan gelip İŞİD’e katılan bir Türk arkadaşının olduğunu söyledi. Daha sonra da Türk olan arkadaşını telefonla aradı ve bizi onunla görüştürdü. Afyonlu İŞİD üyesine, ‘siz madem Müslümansınız, madem cihat için buraya geldiniz, biz de Müslümanız bizi neden burada tutuyorsunuz?’ diye sorduk. O da bizim rehin tutulduğumuzdan haberi olmadığını söyledi. Bizi serbest bıraktıkları sırada bir İŞİD üyesi elinde kamerayla yanımıza geldi. Sonra da bizi videoya çekti. Araçlarımıza el koyduklarını söyledikten sonra bizi Mahmur üzerinde bir yola bıraktılar. Bir kamyona binip Kürdistan bölgesine geldik.’’

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2014, 15:20
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48