'IŞİD'in İstanbul Emiri' yakalandı

İstanbul'da yapılan operasyonlarda gözaltına alınan kişiler arasında "IŞİD'in İstanbul Emiri" olarak gösterilen Abdullah Abdulaev de bulunuyor. Polise göre, Avrupa ve Orta Asya ülkelerindeki yabancı savaşçıları Türkiye'ye getiren isim de Abdulaev...

'IŞİD'in İstanbul Emiri' yakalandı

İstanbul'da düzenlenen operasyonun “IŞİD ayağında” gözaltına alınan 36 kişi arasında, örgütün üst düzey yöneticilerinden olduğu ve kendisini örgütünü “İstanbul Emiri” olarak tanıttığı belirtilen Azerbaycanlı Abdullah Abdulaev de gözaltına alındı.

OPERASYONUN KİLİT İSMİ

30'u yabancı savaşçı olmak üzere gözaltına alınan 36 kişi arasında bulunan Abdulaev'in operasyonun en kilit isimlerinden biri olduğu ifade edildi. Yabancı savaşçıları dünyanın dört bir yanından İstanbul'a getirdiği ileri sürülen Abdullaev'in bu kişilerin Suriye ve Irak'a geçmelerini sağladığı bildirildi.

GÜZERGAH DEĞİŞTİRİLDİ

Polisin yaptığı tespitlere göre Abdulaev, yabancı savaşçıları önce Avrupa ve Orta Asya ülkeleri üzerinden getiriyordu. Polis, Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanlarında önlemler aldı. Terörle Mücadelede görevli profil takip uzmanlarının yabancı savaşçıları yakalamaya başlaması üzerine değişikliğe gidildi.

Avrupa ve Orta Asya'da yaşayan ve IŞİD'e katılmak isteyenler Uzak Doğu ülkelerine gönderiliyordu. Burada bir süre kalan bu kişiler, daha sonra İstanbul'a geliyordu. Yabançı savaşçılar Abdulaev tarafından İstanbul'da kiralanan evlerde saklanıyordu, daha sonra Suriye ve Irak'a gönderiliyordu.  Polis, bu değişikliği de çözünce onlarca kişi havalimanlarında yakalanarak sınır dışı edildi.

İSTANBUL EMİRİ OLARAK TANITIYORDU

Polis, Abdulaev'in kendisiyle bağlantı kuran kişilere kendisini 'İstanbul Emiri' olarak tanıttığını belirledi. 6'sı İŞİD yöneticisi 30'u yabancı savaşçı olmak üzere 36 kişinin ifadeleri devam ediyor. Yabancı savaşçıların Özbek, Çeçen, Fransız ve Azeri olduğu öğrenildi. Operasyon kapsamında Ebu Hanzala' ismiyle bilinen Halis Bayancuk da gözaltına alınmıştı.

Kaynak: DHA

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2015, 07:14
banner53
YORUM EKLE

banner39