banner39

İşkenceyle suçlanan polis karıştırıldı-FOTO

İstanbul Emniyeti'ne atandıktan sonra "işkence" ve "tecavüz" suçlamalarıyla basında yer alan polisi suçlayanların onu tanımadıkları ortaya çıktı

Genel 31.07.2012, 15:55 31.07.2012, 16:19
İşkenceyle suçlanan polis karıştırıldı-FOTO

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İstanbul Emniyet Müdür Yardımcılığı'na atanan Sedat Selim Ay'ı, tecavüz ve işkence ile suçlayanların bugün düzenledikleri protestoda ilginç bir detay ortaya çıktı.

İstanbul'un Taksim Meydanı'nda bir araya gelerek Ay'ı "tecavüz" ve "işkence" ile suçlayan kadınlar, Ay'ın yerine başka bir polis yetkilisinin fotoğrafını kullanarak üzerine "biz bu işkenceciyi tanıyoruz" diye yazdılar.

Fotoğraf, suçlamaların hedefindeki polisin, suçlayanlar tarafından tanınmadığını ortaya koydu.

Protesto gösterisinde kullanılan fotoğraf bir başka polis yetkilisi olan Terör Müdürü Yurt Atayün'a ait çıktı.

İşkence mağdurları Birsen Kaya, Ayşe Yılmaz, Arzu Demir ve avukatlar Eren Keskin ile Gülseren Yoleri devletin işkence politikalarının sistematik olduğu ve Sedat Selim Ay'ın terfi edilmesinin, sosyalist, muhalif, devrimci kadınlara yönelik yeni tecavüzlerin, işkencelerin önünün açılması anlamına geldiğini belirttiler.

Mağdurlar yanlış kişini fotoğrafını taşıdılar...

Sedat Selim Ay, 1995-97 yıllarında İstanbul'da görevli olduğu dönemlerde bazı tutuklu kadınlara kötü muamelede bulunduğu ileri sürülmüştü. Ay, Türkiye hakkında açılan davaların tümünden beraat etmiş ancak AİHM'e taşınan davalarda Türkiye mahkum edilmişti. Mağdurlar, Ay'ın görevden alınmasını istiyor.

EMNİYET: ENGEL YOK

Emniyet Genel Müdürlüğü konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, davaların hiçbirinin Sedat Selim Ay'ın terfisine engel teşkil etmediği belirtilmişti.

Emniyet ayrıca, iddialarının hiçbirinin somut delillere dayanmadığını vurgulamıştı.

 

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?