banner15

İskenderun Limanı'nı Limak aldı

Özelleştirme kapsamında ihalesi yapılan İskenderun Limanı'nın ihalesine Limak isimli firma aldı.

İskenderun Limanı'nı Limak aldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İskenderun Limanı'nın 36 yıl süreyle işletme hakkı devri yöntemiyle özelleştirilmesine ilişkin ihalenin sonucu belli oldu. İskenderun Limanı'na en yüksek teklifi 372 milyon dolarla Limak İnşaat verdi.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığında, Başkan Vekili Ahmet Aksu'nun komisyon başkanlığında yapılan ihaleye 12 firma katılıyor. İhalenin başlangıcında ihale usul ve yöntemiyle ilgili açıklamalarda bulunan Aksu'nun verdiği bilgiye göre, ihalede tüm teklifler ABD doları cinsinden alınacak.

Bir tur elemesiz kapalı yazılı teklif alınmasının ardından 6 elemeli tur yapılacak. Daha sonra açık artırmaya geçilecek. Açık artırma, belirlenen başlangıç tutarı üzerinden, artırım aralığıyla sürecek.

İHALEYE KATILAN FİRMALAR

İhaleye katılan firmalar, şöyle:

1.Assan Panel Sanayi ve Ticaret A.Ş.

2.Yıldırım Holding A.Ş.

3.IC İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.

4.PSA-Akfen Ortak Girişim Grubu

5.CEY Grubu Ortak Girişimi

6.Kumport Liman Hizmetleri ve Lojistik Sanayi ve Ticaret A.Ş.

7.YDA İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.-Alp Ateş Ltd. Şti.-Butros Deniz ve Nakliyat A.Ş.-Sabay Denizcilik Vapur Acenteliği Nakliye ve Ticaret Ltd. Şti. Ortak Girişim Grubu

8.Limak Yatırım Enerji Üretim İşletme Hizmetleri ve İnşaat A.Ş.

9.Global Liman İşletmeleri A.Ş.

10.Çelebi-Kolin Ortak Girişim Grubu

11.Gemport-Limar Ortak Girişim Grubu

12.Anadolu Girişim Grubu

İSKENDERUN LİMANI

Akdeniz'in kuzeydoğusunda konuşlanan İskenderun Limanı, Ortadoğu ülkelerine olan aktarma trafiğine olduğu kadar, Güney ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerine de hizmet veriyor. Bu bakımdan, aktarma limanı olarak önemli bir role sahip liman, 1400 metre uzunluğunda bir mendireğe sahip.

Demiryolu, karayolu şebekesi ile bağlantılı genel amaçlı bir liman olan İskenderun Limanı, dökme, Ro-Ro ve karışık eşyaya hizmet veriyor.

60.000 ton kapasiteli TMO'ya ait bir beton siloya sahip olan limanda rıhtımla bağlantılı bir konveyör sistemi mevcut ve ayrıca, yükleme hızı saatte 350 ton, boşaltma hızı saatte 250 ton olan bir cevher konveyörü de bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2010, 16:25
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48