banner39

İSKİ'den İstanbullulara yüzme uyarısı

İSKİ, vatandaşlara içme suyu kaynağı göllerde yüzmemeleri konusunda urıda bulundu

Genel 08.04.2012, 14:22 08.04.2012, 14:22
İSKİ'den İstanbullulara yüzme uyarısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ), vatandaşları içme suyu kaynağı olan göllerin yüzme amaçlı kullanılmaması konusunda uyardı.

İSKİ'den yapılan yazılı açıklamada, havaların ısınmasıyla içme suyu kaynakları çevresinin bazı vatandaşlar tarafından piknik alanı olarak kullanıldığı hatırlatıldı.

Sıcak havanın etkisinden korunmak için bazı vatandaşların zaman zaman içme suyu kaynağını yüzme amaçlı kullanmak istediği kaydedilen açıklamada, ''Göller yüzmek için elverişli olmadığından müessif sonuçlar doğurabildiğine şahit olunmaktadır'' denildi.

Açıklamada, içme suyu kaynaklarının tatlı sular olduğundan suyun kaldırma kuvvetinin deniz suyuna nispetle daha az olduğu vurgulanarak, şunlar kaydedildi:

''Göllerin tabanları, balçık özelliği sebebiyle üstünde yürüme imkanı olmayan zeminlerdir. İstanbul'un içme suyu kaynakları olan doğal ve yapay bu göllerin çevresi toplam 681 bin 452 metre uzunluğundadır. Bu alanların tamamının izlenmesi veya etrafının çevrilmesi mümkün değildir. Tüm bu hususlar dikkate alınarak, içme suyu kaynağı olan göllere kesinlikle girilmemeli ve yüzme amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Hayati öneme sahip bu konuda, bilhassa ebeveynlerin tüm aile bireylerini tehlike arz eden bu hususta bilinçlendirerek, muhtemel risklerin önüne geçirmelerini beklediğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz.''

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?