banner39

İslam Ansiklopedisi'ne eklemeler yapılacak

44 cilt ve 17 bin maddeden oluşan İslam Ansiklopedisi'ne yeni eklemeler yapılacak. Daha önce olmadığı iöçin eleştirilen maddeler de ekleniyor

Genel 10.06.2014, 15:24 10.06.2014, 15:24
İslam Ansiklopedisi'ne eklemeler yapılacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye Diyanet Vakfı tarafından hazırlanan İslam Ansiklopedisi’ne tarihi eklemeler geliyor. Hükümetin “çözüm süreci” konusunda attığı adımların gölgesinde, tarihi ansiklopediye “Kürt” maddesi de eklenecek. Meclis gündeminde tartışılan İslam Ansiklopedisi için Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, şu bilgileri verdi:

“İslam Ansiklopedisi'nin 44 cilt olarak tamamlanmasının ardından ilim heyeti tarafından genel bir değerlendirme yapılmış ve daha önce hiçbir şekilde ansiklopedide yer almamış maddelerden oluşan 2 ek cilt çıkarılmasına karar verilmiştir. Tarih, din, dil ve edebiyat, sosyal hayat ve kültür gibi başlıklardan ve bunların içinde birçok alt başlıktan oluşan 'Kürt' maddesinin dış ve iç süreçleri tamamlandığında, çalışmaları devam eden iki ek cilt içerisinde yer alacaktır. İslam Ansiklopedisi'nde 'Kürt' lafzının hiçbir şekilde geçmediği iddiaları doğru olmayıp, gerçekleri yansıtmamaktadır. Zira, 'Kürt' lafzı, 44 ciltlik İslam Ansiklopedisi'nin 197 ayrı sayfasında, muhtelif vesilelerle tam 376 defa geçmektedir. Hükümetimiz iktidara geldiği günden bu yana etnik, bölge ve din temelli milliyetçilik yapmamaya özen göstermiştir.”

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?