banner15

İslam Dünyasında bayram coşkusu

Ramazan Bayramı dünyanın dört bir yanında büyük bir coşkuyla kutlanıyor

İslam Dünyasında bayram coşkusu

Dünyanın dört bir yanında Müslümanlar Ramazan bayramını kutluyor. Bazı bölgelerdeki iç çekişmeler ve işgaller sebebiyle insanlar buruk olsa da genel bir coşku hakim...

LİBYA

Libya'da muhaliflerin merkezi konumundaki Bingazi'de halk bayram namazını Bingazi'deki Kaddafi protestolarının yapıldığı Tahrir Meydanında kıldı.

Libya'da Ulusal Geçiş Konseyi'nin merkezinin bulunduğu Bingazi kentinde Ramazan Bayramı bugün başladı. Muammer Kaddafi sonrası ilkbayramlarını karşılayan Bingazililer, savaşta kaybettikleri yakınları dolayısıyla bayramı buruk yaşıyor.

Kaddafi karşıtı protesto gösterilerinin merkezi olan Tahrir Meydanında kılınan namaza çok sayıda Bingazili katıldı. Namaz kılınan meydanın girişinde ve meydan içinde alınan sıkı güvenlik önlemleri dikkati çekti. Çocuklar da babalarıyla bayram namazında saf tuttu.

Namaz sonrası, savaşta hayatını kaybedenler veLibya'nın Kaddafi'den tamamen kurtarılması için dua edildi. Bingazi'de yaklaşık 50 bin kişinin ölü ya da kayıp olduğu belirtiliyor.

Cepheden bayram için ailelerinin yanına dönen Bingazililerin, Ulusal Geçiş Konseyi tarafından Sirte'deki Kaddafi yanlılarına verilen teslim olma süresinin dolmasının ardından tekrar cepheye gidecekleri öğrenildi.

KOSOVA

Kosova'da Ramazan Bayramı coşku içinde kutlanıyor.

Başkent Priştine'de TİKA tarafından onarılan Fatih Sultan Mehmet Camisi'nde bayram namazının kılınmasıyla başlayan bayram coşkusu nüfusun yüzde 90'ını Müslümanların oluşturduğu Kosova'nın dört yanında sürüyor.

Bayram namazının ardından yaptığı konuşmada bütün Müslümanların bayramını kutlayan Kosovaİslam Birliği Başkanı Naim Tırnava, hoşgörü, insanlar arası sevgi ve saygının artması dileğinde bulundu.

Kosova'nın en üst düzey yetkilileri Cumhurbaşkanı Atifete Yahyaga, Başbakan Haşim Taçi ve parti liderleri de Tırnava ve bütün Müslümanların bayramını kutladılar.

Öte yandan bu yıl ilk defa, Kosova Başmüftüsünün himayesi altında Priştine'de bu gece, spor salonunda bayram eğlencesi düzenlenecek. Kosova'da bayram tatili bir gün sürüyor.

SURİYE ÜZGÜN

Suriye'de yaşanan olaylar nedeniyle sınır ötesi bayramlaşmanın iptal edilmesi, bayramı akrabalarıyla geçirme hazırlığı yapan vatandaşları üzdü.

Şanlıurfa'nın Suriye sınırındaki Akçakale ilçesinde 2005 yılında hayata geçirilen sınır ötesibayramlaşmanın iptal edilmesi nedeniyle Akçakale Gümrük Kapısında sadece pasaportlu geçişlere izin verildi.

Sabah saatlerinden bu yana 10 Türk vatandaşı ve 1 Suriyeli, akrabalarıyla bayramlaşmak üzere söz konusu kapısından pasaportlarıyla geçiş yaptı.

Burada Gümrük Muhafaza Müdürlüğü personeliyle bayramlaşan vatandaşlar, işlemlerinin tamamlanmasının ardından gümrük kapısından geçiş yaptı. Öte yandan Irak'ın kuzeyine sevkıyat yapan bir firmaya ait tırlar da sabah saatlerinde ülkelerine dönmek üzere Akçakale Gümrük Kapısından geçiş yaptı.

ALMANYA

Almanya'nın birçok kentinde bu sabah Müslümanlar, bayram namazı kıldı ve birbirleriyle bayramlaştı.

Hamburg kentinde de vatandaşlar sabahın erken saatlerinde bayram namazı için camilere akın etti.

Bayram namazının eda edildiği camilerden biri de Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine (DİTİB) bağlı Mescid-i Aksa Camisi oldu. Erkenden camiye gelenlere, Hamburg Din Hizmetleri Ataşesi Ömer Yılmaz vaaz verdi.

Konuşmasında eğitimin önemine vurgu yapan Yılmaz, yaşanan yerin değerlerine saygılı olmakla birlikte, insanların öz kimlik ve dillerinden, geleneklerinden vazgeçmemesi gerektiğini belirterek, milli birlik ve beraberlik çağrısında bulundu.

Somali için DİTİB kuzey bölge teşkilatından 150 bin avro toplandığını hatırlatan Yılmaz, vatandaşların 30 Ağustos Zafer Bayramını da kutladı.

Cami imamlarından Sinan Polat daha sonra bayram namazını kıldırdı.

Namazın kılınmasından sonra camide vatandaşlarla bayramlaşan Hamburg Başkonsolosu Devrim Öztürk, bayramların, Almanya başta olmak üzere yurt dışında da kutlanmasının önemli bir etkinlik olduğunu söyledi.

Münih kentinde de DİTİB'e bağlı Mehmet Akif Camisi'nde kılınan bayram namazına katılan Münih Başkonsolosu Kadir Hidayet Eriş ve Din Hizmetleri Ataşesi Ali Ünal vatandaşlarla bayramlaştı.

MISIR

Mısır, 30 yıllık Mübarek rejiminin sona ermesinin ardından ilk Ramazan Bayramı'nı coşkuyla kutluyor.

Bayram namazının kılınmasının ardından başkent Kahire sokaklarında karnaval havası eserken, muhalifler bayramı, özgürlüğün sembolü haline gelen Tahrir Meydanı'nda kutladı.

Meydanda toplanan 6 Nisan ve Kifaye hareketi üyesi 500 kadar genç, Mısır'da özgür bir bayram kutladıkları için mutlu olduklarını söyledi.

Meydanın güvenliğini sağlayan polisler aleyhine slogan atan muhalifler, gösterilerine İsrail Büyükelçiliği önünde devam etti.

Mısır İçişleri Bakanı Mansur El İsavi de Tahrir Meydanı'na kısa bir ziyaret gerçekleştirdi. Güvenlik güçlerinin muhaliflerin Tahrir Meydanı'nı tekrar işgal etme ihtimaline karşı geniş önlemler aldıkları gözlendi.

Kahire'nin El Muhendisin semtinde yaklaşık 20 bin kişi bayram namazını beraber kıldı. El Ezher, Seyide Zeynep, Seyide Ayşe, Amr Bin As ve Mustafa Mahmud gibi Kahire'nin ünlü camileri bayram namazı kılanlarla adeta doldu taştı.

Bayram dolayısıyla belirli semtlere kurulan panayırlarda eğlenen Mısırlılar, çocuklarını da satın aldıkları şeker, balon ve oyuncaklarla sevindirdiler.

Müslüman Kardeşler ise belirli bölgelerde halka bayram ikramında bulundu.

Mübarek sonrası ilk defa Ramazan Bayramı kutlayan Mısırlıların coşkusu, yüzlerine yansıdı. Hürriyet dolu bir bayram kutlamanın önemine işaret eden Mansur Hasan, "Bu bayram diğer bayramlardan daha güzel. Hürriyet kokan bir bayram. Mübarek yok ve mutluyuz" diye duygularını ifade etti.

Mısır'ın bazı camilerinde de bayram namazının ardından İsrail saldırılarında ölen Mısırlı 5 güvenlik görevlisi ile Filistinliler için gıyabi cenaze namazı kılındı.

İRAN

İran'da Ramazan Bayramı, başkentin yanı sıra diğer 30 eyalette coşku ve sevinçle kutlanıyor.

Başkent Tahran'daki kutlamalar, halkın kentin dört bir yanından bayram namazının kılınacağı alana hareketiyle başladı.

Kur'an-ı Kerim ve duaların okunmasının ardından dini lider Ayetullah Ali Hamaney'in imametinde Tahran Üniversitesi bahçesinde kılınan bayram namazına milyonlarca kişi katıldı.

İnkılap Meydanındaki üniversiteden Veli-yi Asr Meydanına kadar tüm ana yollar ile ara sokaklarda kilometrelerce saf tutan halkın yarıya yakınını kadın ve çocukların oluşturduğu görüldü.

Hamaney, namazın ardından verdiği hutbede tüm İslam aleminin Ramazan Bayramını kutladı.

Ülkede yaklaşan parlamento seçimlerinin önemine değinen Hamaney, yöneticilerden ülkenin birlik ve beraberliğine katkı sunmalarını istedi.

Hamaney, Libya, Bahreyn ve diğer bazı ülkelerdeki halk hareketleri ile devrimlerin düşmanlarca suistimal edilmek istendiğini söyledi.

İran halkının kuraklık ve kıtlığın hüküm sürdüğü Somali'ye yardımda bulunduğunu belirten Hamaney, halktan ve yöneticilerden bu konuda ellerinden geleni esirgememelerini istedi.

Namaz ve hutbelerin ardından bayramlaşan vatandaşlara hayır kuruluşları ve sivil toplum örgütlerince kek, tatlı ve şerbet ikram edildi.

İranlılar, tüm Müslümanların Ramazan Bayramlarını kutlarken, bayramın herkes için hayırlara vesile olması temennisinde bulundular.

Tahran'daki bayram namazına, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Meclis Başkanı Ali Laricani, Yargı Erki Başkanı Ayetullah Muhammed Sadık Laricani, Düzenin Yararını Teşhis Konseyi Başkanı Ayetullah Ali Ekber Haşimi Rafsancani, Uzmanlar Meclisi Başkanı Ayetullah Muhammed Rıza Mehdevi Keni, Anayasayı Koruyucular Konseyi Genel Sekreteri Ayetullah Ahmed Cenneti, bazı kabine ve meclis üyeleri ile askeri liderler katıldı.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2011, 11:45
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35