banner15

İslam dünyasından bayram manzaraları |FOTO

Kurban Bayramı'nı bugün kutlamaya başlayan ülkelerde yaşayan Müslümanlar, bayram namazında bir araya geldi

İslam dünyasından bayram manzaraları |FOTO

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye ve dünyanın birçok ülkesine göre ileri saat uygulaması bulunan Avustralya’da Kurban Bayram erken başladı.

Avustralyalı Müslümanlar, ileri saat uygulamasından dolayı dünyada bayrama ilk giren ülkelerin başında gelen ülkede sabahın erken saatlerinde itibaren camileri doldurdu.

Türkiye’ye göre bayrama 7 saat önce giren Avustralya, Avrupa ülkelerine göre ise yaklaşık 9 saat ileride bulunuyor. Avustralyalı Türklerin yoğun yaşadığı Broadmeadows semtinde Türklere ait Broadmeadows camisini ve avluyu dolduran Müslümanlar bayram namazı öncesi cami imamı Hasan Akdağoğlu tarafından verilen bayram vaazını dinledi.

Akdağoğlu, bayramların küskün ve dargınların barışmalarına bir vesile olduğunu belirterek, küskünlerin barışmasını istedi.

Cemaate birlik olmayı, Müslümanlar arasında sevgiyi tavsiye eden fakat hasetçilikten uzak durulması gerektiğini vurgulayan Akdağoğlu, Müslümanlar için bir başka önemli konun ana baba hakları olduğunu hatırlattı.

Bayram namazı kılınıp hutbe okunması ile Kurban Bayramı başladı.

BALKANLAR

Karadağ'da yaşayan Müslümanlar, Kurban Bayramı dolayısıyla camilere akın etti. Ülke genelinde 130 cami ve mescitte bayram namazı eda edilirken, başkent Priştine'deki Müslümanların adresi Osmanagiç Camisi oldu.

Ülke nüfusunun büyük çoğunluğunu Müslümanların oluşturduğu Arnavutluk'ta da bayram namazı dolayısıyla halk caddeleri doldurdu. Tiran'da, binlerce insanın katıldığı bayram namazı kentin en büyük bulvarı olan Tiran Bulvarı'nda kılındı.

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da yaşayan Müslümanlar, şehir merkezindeki tarihi Gazi Hüsrev Bey Camisi'ne akın etti. Cami avlusuna sığmayan Müslümanlar, bayram namazını sokakta kıldı.

FİLİSTİN

Kurban Bayramı dolayısıyla Filistin'in Nablus kentindeki Müslümanlar, hayatını kaybeden yakınlarını anmak için kabir ziyaretinde bulundu.

GAZZE

Gazze kentindeki Müslümanlar, Kurban Bayramı namazı sonrasında çoğunluğu İsrail saldırılarında hayatını kaybedenlerden oluşan Şeyh Rıdvan mezarlığına giderek, kabir ziyaretinde bulundu.

MESCİD-İ AKSA

Çok sayıda Müslüman Mekke ve Medine'den sonra İslam dininin en kutsal üçüncü mekanı olarak kabul edilen Mescid-i Aksa'da Kurban Bayram Namazı'nı kıldı.

MOSKOVA

Rusya'nın başkenti Moskova'da binlerce Müslümanbayram namazı için Prospekt Mira'daki Merkez Camisi'ne akın etti. Camiye sığmayan kalabalık sokaklarda, kaldırımlarda, araç trafiğine kapatılan yollarda ve tramvay hatlarında namaz kıldı.

LİBYA

Libya'da Müslümanlar Kurban Bayramı Namazını başkent Trablus'taki Şehitler Meydanı'nda kıldı.

KAZAKİSTAN

Kazakistan'ın başkenti Astana'da, Kurban Bayramı kutlanmaya başlandı.

Orta Asya'nın en büyük camilerinden Hazret Sultan Camisi, yerel saatle 05.30'dan itibaren dolmaya başladı. 10 bin kişinin aynı anda ibadet edebildiği caminin etrafında bayram namazı öncesi güvenlik önlemleri alındı ve gelenler tek tek aranarak içeri alındı.

Saat 08.00'de kılınmaya başlanan bayram namazında cami tamamen dolarken, çok sayıda kadın mümin de ibadetini ifa etti.

Yaklaşık 17 milyon nüfusa sahip Kazakistan’da, 11 milyon Müslüman yaşıyor. Müslümanların yüzde 65’ini Kazaklar oluştururken onları Özbek, Uygur, Tatar, Kırgız, Başkırd, Tacik, Azeri, Çeçen ve İnguşlar izliyor.

DUBAİ

Dubai'de Kurban Bayramı, açık alanlarda kılınan bayram namazıyla kutlanmaya başlandı.

Dubai'de yaşayan farklı milletlerden Müslümanlar, büyük camilerin yanısıra sadece bayram namazlarında kullanılan Musalla El-İyd adı verilen açık alanlarda bayram namazlarını kıldı. Deira'daki Baraha Bayram Namazı Alanı'nda toplanan yüzlerce kişi kıldıkları namazın ardından birbirleriyle bayramlaştı.

Kum alanlarda toplanmaya başlayan cemaat için bazı yollar kapatıldı. Bayram namazının ardından hutbeyi dinleyen Müslümanların arasında kadın ve çocukların da olması dikkati çekti.

Birleşik Arap Emirlikleri'nin ticaret ve turizmle meşhur Dubai Emirliği'nde yaşayan yaklaşık 2 milyon Müslüman'ın çoğunluğunu Arap, Hindistan, Pakistan ve Bangladeşliler oluşturuyor.

ENDONEZYA

Endonezya'nın Surakarta kentindeki Müslümanlar, sabah erken saatlerde camileri doldurarak, Kurban Bayramı namazını kıldı.

KIRGIZİSTAN

Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te yağmura rağmen erken saatlerde başbakanlık binasının önündeki meydanında toplanan Müslümanlar, Kurban Bayramı namazını yağmur altına kıldı.

Müftü Yardımcısı Ravşanbek Eratov'un verdiği vaazın ardından bayram namazı kılındı.

Bayram namazına bazı milletvekilleriyle katılan Meclis Başkanı Asılbek Ceenbekov, Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev ve milletvekilleri adına vatandaşların bayramını kutladı. Başbakanlık, belediye ve yabancı misyon din ataşelerinin konuşmaları, yağmurdan dolayı iptal edildi.

Bayram namazının kılınmasının ardından Kur'an-ı Kerim okundu. Duaların ardından vatandaşlar, din görevlileriyle bayramlaşmak için uzun kuyruklar oluşturdu.

Bişkek'te yağmur nedeniyle birçok açık kesim yerlerinde kurban kesme işlemleri öğleden sonraya ertelendi.

AZERBAYCAN

Azerbaycan'da binlerce Müslüman, başkent Bakü'de Ejder Bey, Lezgi, Garaçukur ve İlahiyat mescitlerine akın etti. Yer bulamayanlar da yağmurlu ve bulutlu havaya rağmen namazlarını cami avlularında kıldı.

Azerbaycan'da yaşayan Türk vatandaşları, Türkiye Diyanet Vakfı tarafından yaptırılan İlahiyat Camisi'nde Azerbaycanlı vatandaşlarla namaz kıldı. Yaklaşık 12 bin kişi, cami içinde ve avlusunda kıldıkları namazdan sonra birbirlerine sarılarak bayramlaştı.

Bayramlaşma sonrasında cami dışında bekleyen ihtiyaç sahiplerine yardımda bulunuldu.

Görevliler, cami avlusunda yer bulamayan ve geç kalanlar için ikinci kez bayram namazı kıldırdı.

Namaz sonrası kurbanlarını kesmek için hayvan pazarlarına ve kesimhanelere akın eden vatandaşların, daha çok küçükbaş hayvanları tercih ettiği görüldü.

ETİYOPYA

Etiyopya'nın farklı yerlerinde kılınan bayram namazından sonra kurban kesimine başlandı.

Bir çok kentte binlerce Müslüman bayram namazını stadyumlarda kılarken, Etiyopya Müslüman Konseyi yayınladığı bayram mesajında kardeşlik vurgusu yaptı.

Etiyopya Cumhurbaşkanı Mulatu Teshome de yaptığı yazılı açıklama ile Müslüman kesimin bayramı kutlandı.

Türkiye'nin Din Hizmetleri Müşaviri Mustafa Acar'da bayram dolayısı ile Bali Robbie kentinde stadyumda toplanan Müslüman halka bir konuşma yaptı.

Bu yıl bir çok Türk yardım kuruluşu Kurban Bayramı dolayısı ile Etiyopya'ya gelerek kurban dağıtımı gerçekleştirdi.

Başta Türkiye Diyanet Vakfı olmak üzere Türk Kızılayı ve diğer insani yardım kuruluşları, Etiyopya genelinde 25 bine yakın kurban keserek, Etiyopya genelinde 100 bin Doğu Afrika'da ise 150 bin aileye pay dağıtacak

Etiyopya'da yaşayan Türk vatandaşları ise bayramın ikinci günü başkent Addis Ababa'daki İstanbul Restorand'da düzenlenen bayramlaşma töreninde bir araya gelecekler.

Ülkenin 20,5 milyonluk nüfusunun yüzde 60'ını Hristiyanlar, yüzde 35'ini Müslümanlar yüzde 5'ini ise yerel inançlara mensup Animistler oluşturuyor.

AFGANİSTAN

Terör olaylarıyla dünya gündeminden düşmeyen Afganistan'da halk, bayram namazını kılmak için camilere akın etti.

Ülkenin en kalabalık kentlerinden Mezar-ı Şerif'te Kurban Bayramı namazı, kentin en büyük camisi olan ve Hz. Ali'nin türbesi olduğuna inanılan Ravza'nın önündeki Yeşil Cami'de kılındı.

Namaz öncesi halka hitap eden Belh Vali Yardımcısı Muhammed Zaher Vahdet, Afganistan'da yıllardır devam eden iç savaşın binlerce çocuğu yetim bıraktığını, bayram vesilesiyle söz konusu yetimlerin elinden tutup onlara sahip çıkılması gerektiğini belirtti.

Kurban Bayramı'nın, huzur ve birlik bayramı olduğuna işaret eden Vahdet, bayram günlerinin tüm kırgınlıklar bir yana bırakılarak mutluluk içinde geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Vahdet, Afganistan'da kısa bir süre önce göreve başlayan yeni yönetime başarılar dileyerek, savaştan bıkan halkın bu hükümetten beklentilerinin çok olduğunu kaydetti.

Binlerce kişinin katıldığı namaz sonrası yapılan hutbede birlik ve beraberliğin önemi vurgulandı.

Cemaat, camilerin dolması üzerine avlu ve bahçeleri de doldurdu. Sıkı güvenlik önlemleri altında kılınan bayram namazı sonrası dışarı çıkan Afgan halkı, geleneksel hale gelen ve yıllardır devam eden toplu bayramlaşma törenine katıldı.

SURİYE

Suriye'de Kurban Bayramı'nın ilk saatlerinde Esed güçleri Halep'e hava saldırısı düzenledi. Saatler süren saldırıda savaş uçaklarından bombaların yanı sıra zehirli gaz atıldığı iddia edildi.

Şafak vakti çatışmaların sona ermesiyle siviller, güvenli bölgelerdeki camilerde bayram namazı kıldı. Cemaat, namaz sonrası birbirleriyle bayramlaştı. Sokaklar "Özgür Suriye" bayraklarıyla süslendi.

Bayram namazının ardından Suriyeliler mezarlıklara akın etti. Hayatını kaybeden yakınlarının mezarlarını ziyaret edenler, dua edip, Kur'an-ı Kerim okudu. Bazı ziyaretçiler de mezarlığa çiçek bırakıp, su döktü.

İmkan bulabilen Suriyeliler ise, mezarlık ziyaretinin ardından kurban kesimine başladı.

MISIR

Mısır'ın tüm kentlerinde bayram namazları camilere yakın meydanlarda topluca kılındı. Katılımın çok yoğun olduğu bazı merkezlerde ise meydanlar trafiğe kapatıldı.

Kurban kesimi namazın bitirilmesi beklendiği için hutbelerin kısa kesildiği kardeşlik, birlik beraberlik, akrabayı ziyaret temaları işlendiği gözlendi.

Kurban bayramı olması dolayısıyla Hazreti İbrahim'in de hatırlatıldığı ve kurban ibadetinin ondan geldiği anlatılarak, ilk kurban olayının nasıl geliştiği özetle cemaate aktarıldı.

Özellikle büyük merkezlerde kılınan bayram namazlarında genellikle Ezher Üniversitesi alimlerinin imamlık yaptığı ve hutbeleri verdiği dikkat çekti.

Tekbirlerle başlayıp tekbirlerle sürdürülen ve bitirilen bayram namazlarına katılımın erkekler kadar kadınlar tarafından da oldukça yoğun olduğu gözlendi.

Bazı camilerde ise namaza gelen çocuklara oyuncaklara oyuncaklar dağıtıldı.

YEMEN

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi, bayram namazını cumhurbaşkanlığı sarayında kıldı.

Yemen devlet televizyonunun haberine göre, Cumhurbaşkanı Hadi, Kurban Bayramı namazını cumhurbaşkanlığı sarayının mescide dönüştürülen bölümünde az sayıda Yemenli yetkili ile kıldı.

Yemen devlet televizyonundan canlı yayınlanan bayram namazının ardından hutbe okuyan İmam Ekrem er-Rukayhi, ülkede istikrara kavuşması için tüm siyasi grupların barış, birlik ve beraberliğin muhafaza etmesi gerektiğini ifade etti.

BAYARAMIN İLK GÜNÜ İÇİN 3 AYRI TARİH

Astronomik hesaplar ve İslam hukuku kurumlarının kararlarında oluşan ihtilaf nedeniyle bu yıl Kurban Bayramı'nın ilk günü için dünyanın farklı ülkelerinde 3 ayrı tarih belirlendi.

Türkiye ve Suudi Arabistan'ın da aralarında bulunduğu pek çok ülkede Kurban Bayramı'nın başlangıç tarihi 4 Ekim Cumartesi olarak kabul edilirken, Irak ve Lübnanlı Şiiler, İran, Moritanya, Fas, Malezya gibi bazı ülkeler 5 Ekim Pazar, Pakistan ile Hindistan ise 6 Ekim Pazartesi günü bayramı kutlamaya başlayacak.

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2014, 12:16
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48