banner15

İslam ülkelerinde bayram telaşı |VİDEO

Dargınların barıştığı, yoksullara ve düşkünlere yardım elinin uzatıldığı, akraba ve dostların hatırlandığı kurban bayramı için Pakistan, Kosova, Arnavutluk, Makedonya, Yunanistan ve Kuzey Irak’ta son hazırlıklar yapıldı

İslam ülkelerinde bayram telaşı |VİDEO

Hac mevsimi ve kurban bayram İslam ülkelerinde toplumsal kaynaşma ve dayanışmayı beraberinde getirdi. Çarşı ve pazarlar bayram bereketiyle canlanırken, evlerde şimdiden bayram misafirleri için hazırlıklar başladı.

Dargınların barıştığı, yoksullara ve düşkünlere yardım elinin uzatıldığı, akraba ve dostların hatırlandığı kurban bayramı için Pakistan, Kosova, Arnavutluk, Makedonya, Yunanistan ve Kuzey Irak’ta hazırlıklar şöyle:

PAKİSTAN – İSLAMABAD

Pakistan’da kurban bayramının birinci günü; 6 Ekim Pazartesi yani Türkiye’den iki gün sonra. Ama ülkede hazırlıklar günler öncesinden başladı. Başkent İslamabad’daki kurbanlık pazarlarında bayram telaşı hâkim. Burada en çok dikkat çekense tepeden tırnağa, rengârenk boncuklar, ip ve bileziklerle süslenen kurbanlıklar.Kurban bayramı telaşının en çok hissedildiği yerler kurbanlık pazarları. Başkent İslamabad'daki pazar, çevre bölgelerden getirilen binlerce kurbanlık hayvanı misafir ediyor.
Uzun bir yolculuğun ardından pazara getirilen hayvanlar, kendileri için hazırlanmış özel alanlara yerleştiriliyor.

Kurbanlıkların beslenmesine de özen gösteriliyor. Güneşin altında kurbanlık ararken sıcaktan etkilenen müşteriler içinse şeker kamışı suyu hazırlanıyor. Satıcılar, bir taraftan kurbanlıkların dişlerini göstererek müşterileri ikna etmeye, bir taraftan da güzel görünmeleri için süslemeye çalışıyor. Satın aldıkları kurbanlıkları kendileri süslemek isteyenler için de pazarda seyyar satıcılar mevcut.

Kurban almak için pazara gelen İslamabadlılar fiyatları çok yüksek buluyor. Özellikle keçi ve koyunların fiyatlarının geçen seneye göre yüzde 30 arttığını kaydeden İslamabadlılar bununla birlikte dini bir gereklilik olduğu için pazarda bütçeleri nisbetinde kurbanlık arıyor.

Satıcılar ise müşteriler fiyatların yüksek olmasından yakınması karşısında kendilerinin de nedenleri olduğunu söylüyor. Yemlerin pahalı olması, geçtiğimiz ay yaşanan sel felaketi ve Afganistan’a yapılan hayvan kaçakçılığının fiyatları artırdığını kaydeden satıcılar, bir yıl boyunca besledikleri hayvanları daha ucuz fiyata elden çıkaramayacağını söylüyor.

KOSAVA - PRİZREN

Bayram için son hazırlıklar da tamamlayan Kosovalılar, kurban ve semt pazarlarına akın etti. Kosova’da kurban fiyatları geçtiğimiz yıla oranla daha ucuz, ancak ülke genelinde kurbanlıkların hastalıklı olduğu iddiası yine de satıcıları zora sokmuş gibi görünüyor. Veterinerden aldıkları onay belgesine rağmen Kosovalılar kurban konusunda bu yıl biraz tereddüt yaşıyor.Satışlarının az olmasından yakınan bir satıcı, tepkisini, “Öyle bir iftira atıldı ki bütün beklentilerimizi alt üst ettiler. Hayvanların hastalıklı olduğunu ortaya attılar, biz bütün yıl boyunca hayvanlarımızı sağlıklı bir şekilde besliyoruz, büyütüyoruz ve kurban bayramındaki kazancımız bu” şeklinde dile getirdi.

ARNAVUTLUK - TİRAN

Kurban bayramı arifesinde Arnavutluk’ta da benzer bir heyacan yaşanıyor. Kurban pazarları kuruldu, küçük ve büyük baş hayvanlar bu alanları doldurdu. Sabahın ilk ışıklarından itibaren kurbanlık satışı da hız kazandı. İslam Birliği, bu yılki ortalama kurbanlık fiyatlarını 120 euro olarak belirlediği için fiyatlar bu civarda seyrediyor. Ancak tabii hayvana göre de değişiyor fiyatlar.

Ülkede kurban ibadetinin istenen seviyede olmadığını kaydeden Kukes Müftüsü İslam Hoca, şunları söyledi: “Arnavutluk’ta kurban bayramı, daha doğrusu kurban kesmek ibadeti çok yaygın değil. Maalesef çok az kişi kurban kesme ibadetini gerçekleştiriyor. Bu da; dini değerlerin zayıflatılmış olmasından kaynaklanıyor. Çünkü çok ağır bir komünizm dönemi geçirdik. Bizse, tekrar İslam dininin şartlarını öğreterek halkımıza yol gösteriyoruz. Kurban kesme ibadetini unutanlara hatırlatmaya çalışıyoruz. Yavaş yavaş daha iyiye gidiyor çok şükür.”

MAKEDONYA - ÜSKÜP

Makedonya’da da Müslümanlar, kurban bayramının sevinciyle hazırlıklarını tamamlamaya çalışıyor. Başkent Üsküp’te aileler çocuklarıyla bayramlık alışverişinde, tatlıcılarsa bayram siparişlerini yetiştirmenin telaşında. Makedonya'da Müslümanların nüfusa oranı yaklaşık yüzde 35. Yaşı ilerlemiş olanlar her ne kadar eski bayramları özlemle yad etse de, ülke de bayramlar bugün de büyük bir coşkuyla kutlanıyor ve hazırlıklar adına yakışır şekilde devam ediyor.

Bayram hazırlıklarını eskisi gibi yapmaya çalıştıklarını kaydeden bir Üsküplü, şöyle devam etti: “Ama eskiden bayramların tadı bambaşkaydı. Balkanlarda Müslümanların maddi durumunun zayıflamasıyla birlikte, kurban kesenlerin sayısı gittikçe azalıyor. Ama çok şükür ki yoksullara yardım eden Müslümanlar var.”Bir diğer Üsküplü ise bayram hazırlıklarına yaklaşık bir hafta öncesinden başladıklarını belirterek, imkânı olanların kurban satın aldığını, özellikle çocuklara yeni elbiseler alarak Peygamber Efendimizin sünnetini yerine getirmeye çalıştıklarını vurguladı.

Bayrama ismini veren kurbanlıkların satıldığı yerlerdeki yoğunluk ise bayram sabahına dek sürüyor. Çetin pazarlıkların yaşandığı hayvan pazarında her keseye uygun bir kurban bulmak mümkün. Pazarda büyükbaş hayvanların fiyatı 500 ile 1000, küçükbaş hayvanların fiyatı ise 100 ile 300 euro arasında değişiyor. Herkes kendi imkânına göre bir kurbanlık alıyor.

Bu arada birçok etnik grubun iç içe yaşadığı Makedonya`da bayram denince kimilerinin aklına ilk olarak baklava geliyor. Üsküplü bir pastaneci her bayram olduğu gibi bu bayram da en çok kendilerinden baklava talep edildiğini belirterek, “Birkaç çeşit baklavamız mevcut. Siparişler bayramdan bir hafta önce gelmeye başladı. Biz de arife gününe kadar tatlıları hazırlayıp müşterilerimize teslim ediyoruz” diye konuştu.

Kurban bayramı Makedonya`da devlet bayramı statüsünde ve ülke Müslümanları için bir günlük resmi tatil bulunuyor.

YUNANİSTAN - ATİNA

100 binden fazla Müslüman’ın yaşadığı Atina'da da kurban heyecanı yaşanıyor. Kurban ibadetini gerçekleştirmek isteyenler Müslümanlar Atina'nın 40 km dışarısında Menidi’nin yolunu tutuyor. Menidi'de Müslümanların organize ettiği kurbanlık pazarı Pakistan, Bangladeş, Irak ve İran'dan Yunanistan'a göç edenleri bekliyor. Genellikle Atinalı Müslümanların Menidi’den kurbanlıklarını alıp evlerinde kendilerinin kestiğini söyleyen bir satıcı, “İsteyenlere de biz helal kesim yapıp yardım ediyoruz” dedi.

Bu arada Atina sokaklarında bayram alışverişi sürerken, akıllarda bayram namazı var. Avrupa'nın camisiz tek başkentindeki Müslümanlar bir bayram namazını daha camide kılamayacak, bayram sabahı yine kendi imkânlarıyla yaptırdıkları mescitlerin yolunu tutacak.
Zira, hükümetin verdiği cami inşa sözü hala yerine getirilemedi.350 kişilik olması planlanan cami inşa edilse de 100 binin üzerinde Müslümanın yaşadığı Atina için yeterli olmayacak. Merkezden uzak bölgelerdeki Müslümanlar da bu imkândan faydalanamayacak.

Atina’da bir mescitte imamlık yapan Muhammed Osman şunları söyledi: “Bayram sabahı kalkıp buradaki mescidimizde bayram namazımızı kılacağız. Çok kalabalık olduğumuz için mescide sığmıyoruz. Bu yüzden iki kez ayrı ayrı saatlerde kılacağız. Atina'daki cami inşa edilse bile sığmayız oraya. Ne kadar büyük de yapsalar bu kadar insanın sığması imkânsız. Ayrıca çok uzak. Biz ancak yakınımızdaki mescitlerden faydalanabiliyoruz.”

KUZEY IRAK - ERBİL

Irak ise yıllardır olduğu gibi bu kurban bayramını da şiddetin gölgesinde karşılıyor. Ülkenin önemli bir kesiminde hâkim olan IŞİD örgütünün yaydığı hız kesmeyen terör olayları bu bayram arifesinde de sürüyor. Bağdatla yaşanan bütçe krizi nedeniyle Kürt bölgesinde ekonomik sıkıntılar da baş gösterdi. Bu yüzden Erbil’de halk bayram hazırlıklarını oldukça mütevazı bir şekilde yapıyor.

Yaşadıkları şartlardan yakınan bir Erbilli şunları söyledi: “Geçen senelere göre bu bayram çok farklı. Çok sorunumuz var. IŞİD buraya yaklaştı ve maaşlarımız düzgün gelmiyor. Tabii hepimiz bu durumdan çok etkilendik. Bayramı çok da coşkulu karşılayamıyoruz. Ben eşimle geldim çarşıya; ama her şeyi almıyorum. Geçen seneye göre daha dikkat ediyorum. Çünkü 3 aydır maaş alamadık. Esnafın satışları da düştü haliyle. Ben yetkililere sesleniyorum bu maaş sorunu çözülmeden hayat da normale dönmez.”

Birçok kişiyse güvenlik nedeniyle bayramda başka şehirlerdeki yakınlarını ziyarete bile gidemeyeceğini söylüyor. Bazıları da yakınları cephede olduğu için bayramı buruk karşılıyor.


Erbil’in ünlü Kayseri Çarşısı’ndaki esnaf da bölgedeki sıkıntıları en yoğun hisseden kesimlerden. Hem IŞİD tehlikesi hem bütçe sıkıntıları burada alışverişi durma noktasına getirdi. Bayram her şeye rağmen yine bereketiyle geldi denebilir ama hala satıcılar, dükkân sahipleri geçmiş senelere oranla oldukça az satış yaptıklarını söylüyorlar. Halk da aynı şekilde bütçe sıkıntılarından mali sıkıntılardan şikâyetçi.

Kayseri Çarşısı’nın esnafı satışların geçtiğimiz bayramlarla kıyaslanmayacak derecede düştüğünü söylüyor. TRT Türk kameralarına konuşan bir esnaf şunları söyledi: “Tüm dünyanın, herkesin kurban bayramını kutlarım. Özellikle komşumuz Türkiye’nin de bayramı kutlu olsun. Bu sene tabii Kürt bölgesinde bayram çok farklı. Malum bölgemiz hem ekonomik kriz içinde, hem de IŞİD sorunu var. Bu yüzden piyasa da çok farklı. Ben eskiden bayramlarda aldığımız malzemeler iki günde satılır biterdi, şimdi ise on gündür depolarda tutuyoruz. Hala daha satamadık.”

Fakat ekonomik sıkıntılara rağmen bayramı kendi evlerinde karşılayabilenler şanslı Iraklılar. Zira IŞİD tehlikesinden kaçan yüz binlerce Iraklı bu kurban bayramını kamplarda, oldukça zor şartlarda karşılamaya hazırlanıyor. Onların tek umuduysa önümüzdeki bayramları evlerinde geçirebilmek.

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2014, 09:00
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48