İspanya açığa satışı durdurdu

İspanya'da Ulusal Menkul Kıymetler Regülatörü (CNMV), 3 ay süreyle Madrid borsası Ibex-35'deki açığa satış işlemlerini yasakladığını açıkladı

İspanya açığa satışı durdurdu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

İspanya Ulusal Menkul Kıymetler Regülatörü, açığa satış işlemlerini 3 aylığına durdurdu.

İspanya'da finans piyasalarında yaşanan krizde spekülasyonları önlemek için İspanya Ulusal Menkul Kıymetler Regülatörü (CNMV), 3 ay süreyle Madrid borsası Ibex-35'deki açığa satış işlemlerini yasakladığını açıkladı.

İspanyol finans piyasalarında son günlerde yaşanan inişlerin bugün de devam ederek, 10 yıllık tahvil faizlerinin yüzde 7,5320 seviyesine kadar yükselmesi ve Ibex-35 borsasının güne yüzde 4'ten fazla bir düşüşle başlamasından dolayı CNMV müdahale etmek zorunda kaldı.

CNMV, 2011 Ağustos'u ile 2012 Şubat'ı arasında olduğu gibi başta bankalar ve sigorta şirketleri olmak üzere borsadaki tüm açığa satış işlemlerini yasakladı. CNMV, açığa satış işlemlerindeki yasağın 23 Ekim tarihine kadar süreceğini belirtti.

Açığa satış yatırımcının sahip olmadığı bir mali enstrümanı ödünç olarak piyasada satması olarak tanımlanıyor. Böylelikle olmayan bir mal, menkul varmış gibi işlem görüyor. 

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2012, 17:22
banner53
YORUM EKLE

banner39