banner15

İspanya kemeri daha da sıkacak

PApa'ya harcanan milyonlarca euronun protestolara neden olduğu İspanya'da, emlaktan ilaca bir çok alanda yeni vergiler geliyor

İspanya kemeri daha da sıkacak

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Ekonomik krizdeki İspanya yeni kemer sıkma önlemlerini açıkladı. Vergiden ilaca, emlaktan ödeneklere kadar birçok alanı kapsayan önlemlerle 5 milyar Euro tasarruf edilmesi öngörülüyor.

Piyasalardaki dalgalanmaya karşın istikarı sağlamayı da hedefleyen paketin ayrıntılarını açıklayan hükümet sözcüsü Jose Blanco, "Bu önlemlerle emlak piyasasında biriken stokları eritmeyi, inşaat sektörünü de canlandırmayı hedefliyoruz. Bunların yanında ekonomik krizden en çok etkilenen sektörlerde yeni iş sahalarının yaratılmasını teşvik ediyoruz" dedi.

euronews'de yer alan habere göre, emlak satış vergilerindeki yüzde 4'lük oranın yüzde 8'e yükseltilmesiyle satılmamış emlakların alıcı bulması ve krizden önce büyümenin lokomotifi olan inşaat sektörünü canlandırmak hedefleniyor.

Jenerik ilaçlarla ilgili düzenlemeyle de bölgesel yönetimlerin ilaç ödeneklerinden 2.4 milyar Euro kesilmesi amaçlanıyor.

Borçlanma maliyetlerinin rekor seviyelere ulaştığı İspanya'da paarlamento önümüzdeki hafta önlem paketini oylamak için toplanacak.

 

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2011, 10:49
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35