İspanya yeni kesintiler açıkladı

Memur ve üst düzey kamu yöneticilerine verilen Noel ikramiyelerinin kaldırılacak, Katma Değer Vergisi yüzde 18'den yüzde 21'e çıkarılacak ve Sayıştay, Danıştay, Belediye Meclisi gibi kurumlardaki üyelerin sayısı yüzde 30 oranında azaltılacak.

İspanya yeni kesintiler açıkladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, ekonomik krizde kamu açığını azaltmaya yönelik yapılacak yeni kesintileri açıkladı.

Rajoy, Meclis'te yaptığı konuşmada, son bir hafta içinde yapılan Avrupa Konseyi, Euro Grubu ve AB Ekonomi ve Maliye Bakanları toplantılarının sonuçları doğrultusunda hükümet olarak atacakları yeni adımları anlattı.

Başbakan Rajoy, 2015 yılına kadar kamu harcamalarında yapılacak kesintilerle 65 milyar euroluk yeni tasarrufa gitmeyi hedeflediklerini söyledi.

Son Avrupa Konseyi'nde anlaşmaya varılan konuların İspanya için iyi olsa bile gerçekçi olmak gerektiğine işaret eden Rajoy, ''Gerginlikler ve üzüntüler olacaktır. Zor anlar yaşıyoruz ve yaşamaya devam edeceğiz ama en azından nereye gideceğimize karar verdik ve bunu en kısa zamanda yapmak istiyoruz'' dedi.

Başbakan Rajoy'un açıkladığı yeni kemer sıkma politikalarına göre, memur ve üst düzey kamu yöneticilerine verilen Noel ikramiyelerinin kaldırılacak, Katma Değer Vergisi yüzde 18'den yüzde 21'e çıkarılacak ve Sayıştay, Danıştay, Belediye Meclisi gibi kurumlardaki üyelerin sayısı yüzde 30 oranında azaltılacak.

Önlem paketlerinde ayrıca, işsizlere verilen 24 aylık işsizlik maaşında da değişikliğe gidileceği, sürenin değiştirilmeden 6'ıncı aydan sonra yüzde 50 ila 60 arasında maaş kesintisi yapılacağı bildirildi.

Öte yandan İspanya Başbakanı, ülkenin mevcut durumunda ekonomik büyümesinin ve istihdam yaratmasının ''mümkün olmadığını'' açıkça dile getirerek, 2013 yılı sonunda beklenenden farklı olarak yüzde 0 büyüme olacağını söyledi. İspanyol hükümeti, bu yıl başındaki tahminlerinde 2013 yılı için yüzde 0,2'lik büyüme tahmininde bulunmuştu.

Hükümetin açıkladığı yeni kemer sıkma politikaları, ana muhalefetteki Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) tarafından ''hata ve durumu daha da kötüye götürecek'' ifadeleriyle eleştirildi.

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2012, 12:52
banner53
YORUM EKLE

banner39