banner39

İspanya'da pilotlar grevde

Iberia'nın pilotları, kuruma bağlı olarak kurulan ucuz tarifeli havayolu şirketi Iberia Express'e karşı bugün de greve gitti.

Genel 13.02.2012, 12:44 13.02.2012, 12:44
İspanya'da pilotlar grevde

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İspanyol havayolu şirketi Iberia'nın pilotları, kuruma bağlı olarak kurulan ucuz tarifeli havayolu şirketi Iberia Express'e karşı bugün de greve gitti.

Mart ayında hizmete girmesi beklenen Iberia Express'in işten çıkarılmalara yol açacağını ve tecrübesiz pilotların çalıştırılacağını savunarak, şirketin kurulma yöntemine karşı çıkan pilotlar 18 Aralık'ta başlattıkları grevlerinin sekizincisini bugün gerçekleştirdi.

Grevden dolayı aralarında İstanbul da dahil olmak üzere Iberia'nın bugünkü 121 uçuşunun iptal edildiği belirtildi.

İspanya Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı, iç hatlar uçuşlarının yüzde 50'sinin gerçekleşmesinin garanti edildiğini açıklarken, Iberia şirketi de mağdur olan yolcuların bilet iade veya değiştirme işlemlerinde kolaylık sağlanacağını bildirdi.

Iberia şirketinin olumsuz yanıtlarına rağmen, taraflar arasında müzakere yolunun hala açık olduğu söylense de Iberia pilotlarının bağlı bulunduğu sendikalar, 17, 20, 24 ve 29 Şubat tarihlerinde de grev yapacaklarını duyurdu.

Iberia havayolu şirketinin, 15 bini yer hizmetleri olmak üzere 20 bin personeli bulunuyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?