İspanya'da yeni kemer sıkma önlemleri

İspanya'da halkın tepkisinin büyümesine rağmen yeni kemer sıkma önlemleri açıklandı

İspanya'da yeni kemer sıkma önlemleri

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy yeni kemer sıkma önlemleri açıkladı. Başbakan, bütçe açığının azaltılması hedefiyle Katma Değer Vergisi'nin yüzde 3 oranında artırılacağını ve belediyelere verilen parada da kesintiye gidileceğini söyledi.

BBC'nin haberine göre, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy parlamentoda yeni kemer sıkma önlemlerini açıkladı. Başbakan, bütçe açığının azaltılması hedefiyle Katma Değer Vergisi'nin yüzde 3 oranında artırılacağını ve belediyelere verilen parada da kesintiye gidileceğini söyledi.

Rajoy, bu önlemlerin vakit kaybedilmeden hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti. Hükümet, 2,5 yıl içinde bütçe açığını 65 milyar Euro azaltmayı hedefliyor.

Euro bölgesi maliye bakanları zor durumdaki İspanya bankalarına ilk aşamada 30 milyar Euro kredi verileceğini açıklamıştı. Ayrıca İspanya'ya bütçe hedeflerini tutturması için verilen süre bir yıl uzatılmıştı. Kemer sıkma önlemleri bu yardımların karşılığı olarak uygulanacak.

Uzmanlar, Avrupalı liderlerin İspanya'dan bütçe açığının kapatılmasını sağlayacak tutarlı bir plan beklediklerini söylüyor. Rajoy Cumartesi günü işsizliğin yüzde 24'e çıktığı ülkede yeni kemer sıkma önlemlerinin yolda olduğu uyarısında bulunmuştu.

Bütçeden sorumlu bakan Cristobal Montoro da KDV artışı planları konusunda "KDV'yi ödemesi gerekenler daha fazla ödeseydi bu kadar artırmak zorunda kalmazdık" dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2012, 17:28
banner53
YORUM EKLE

banner39