İsrail, casus uçakları verecek...

Türkiye'nin 2003 yılında ABD'den aldığı ve İsrail'de donatmaya çalıştığı uçakların yılan hikayesine dönen teslimatında yeni gelişme yaşandı

Genel 30.11.2012, 09:50 30.11.2012, 11:51
İsrail, casus uçakları verecek...

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye'nin 9 yıl önce ABD'den satın aldığı AWACS'larla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. İsrail'de donanımı yapılan uçakların yakın zamanda Türkiye'ye teslim edilebileceği belirtiliyor. ABD Başkanı Obama, Erdoğan'a bu yılın sonu için söz vermişti ancak uçaklar hala teslim edilmedi.

İsrail basınına göre uçakların donanımını üstlenen İsrail Uzay ve Havacılık Sanayi'nin (Israel Aerospace Industries- IAI)alt kuruluşlarından Elta, Türk Casus Uçakları için hava uyarı ve kontrol sistemleri üretimine devam etme kararı aldı. Böylelikle uzun zamandır ertelenen dört adet Boeing 737 AWACS uçağının yapımı tamamlanacak. Elta'nın üretimine Savunma Bakanlığından onay gelmesi Türkiye'ye yapılan savunma teknolojilerinin ve ürünlerin ihracatına karşı duruşun yumuşatıldığının bir göstergesi olarak yorumlandı.

Türkiye'nin 2003'te ABD'den sipariş ettiği Boeing 737-700 AWACS uçakları için İsrailli Elta 100 milyon dolara uyarı ve kontrol sistemi donatımını üstlenmişti. Uçakların 2008'de teslim edilmesi planlanıyordu ancak beklenenden daha uzun süren sistem entegrasyonları sebebiyle sadece iki uçak teslim edilebilmişti.

Daha sonra Mavi Marmara olayında iki ülke ilişkilerinin bozulması ile İsrail Savunma Bakanlığı, savunma sanayinin Türkiye'ye ihracatını yasaklamıştı. Türkiye ile anlaşma imzalayan IAI'nin sözleşmeleri de hükümet tarafından feshedilmişti. AWACS'ların Boeing ile ilgili bir anlaşması olmasından dolayı süreç dondurularak beklemeye alındı. Boeing'in çabalarından sonra Elta'dan üretim kararı çıktı.

TESLİMAT 4 YIL GECİKTİ

Türkiye 2003 yılında ABD'den 4 adet Awacs uçağı almış karşılığında 1.5 milyar dolar para ödemişti. 2008'de yapılması gereken teslimat çeşitli gerekçelerle bugüne kadar gerçekleşmedi. Boeing firması gecikmenin 'yazılım modifikasyonundaki bazı aksaklıklardan' kaynaklandığını ileri sürmüştü.

Boeing'in tazminat ödemesi gündeme gelirken, Mart 2011'de ABD Başkanı Barack Obama Başbakan Tayyip Erdoğan'la ikili görüşmesi sırasında uçakların 2012 sonuna kadar teslim edileceğini belirtmişti. Türkiye, 24 saat aralıksız havada uçarak radarıyla 320 kilometrelik bir alanı tarayabilen AWACS'lardan satın alan dünyada beşinci ülke.

Dünyanın en üstün hava savaşı kumanda ve kontrol uçağı olarak bilinen AWACS, 579 kilometre hızla uçabiliyor. Uçağın çıkabileceği irtifa ve menzil bilgisi gizli tutuluyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?