İsrail, İran'la anlaşmayı engellemek istiyor

İsrail, 'kötü ve tehlikeli' olarak nitelediği İran'la antlaşmayı engellemek istiyor, bunun için İsrail Ekonomi Bakanının ABD'ye gideceği, ancak Obama ile görüşmeyeceği bildirildi

İsrail, İran'la anlaşmayı engellemek istiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, İran'la yapılan müzakerelerden olumlu bir sonuç alınamamasından memnun olduğunu dile getirdi. Uzlaşmaya varılamamasını çok istemediğinden dolayı kendisini suçlamadığını belirten Netanyahu, ne pahasına olursa olsun ille de bir antlaşma yapılmasının şart olmadığını söyledi.

Haftalık kabine toplantısında İran'la görüşmeler konusundaki düşüncelerini ifade eden Netanyahu, bir antlaşma olacaksa bunun, kendileri açısından 'iyi' bir antlaşma olması gerektiğini, İran'ın nükleer güçten tamamen vazgeçmesi gerektiğini, aksi takdirde varılacak uzlaşma ile İran'a yaptırımların yumuşatılacağını iddia etti.

'Jerusalem Post' gazetesinde yeralan habere göre Netanyahu, 'kötü bir antlaşma'yı engellemek için elinden geleni yapacağını söyledi. Haftasonu, Çin Devlet Başkanı hariç, P5+1 adı verilen tüm ülke yöneticileriyle birer telefon görüşmesi yaptı. Yani ABD Devlet Başkanı Barak Obama, Federal Alman Başbakan Angela Merkel, Fransa Devlet Başkanı François Hollande, İngiliz Başbakan David Cameron ve Rusya Devlet Başkanı Wladimir Putin'le, ayrı ayrı İran'la antlaşma konusunu görüştü. Bu ülkelerin Dışişleri bakanları ve Çin Dışişleri Bakan yardımcısı, haftasonu İran'la yaptıkları görüşmelerde bir sonuca varamadılar.

'YÜZYILIN ANTLAŞMASI'

Netanyahu'nun sözkonusu ülke liderleriyle yaptığı görüşmede, İsrail'in elde ettiği bilgilere göre planlanan antlaşmanın kötü olduğunu vurguladı. Yahudi Başbakan, bu antlaşmanın sadece İsrail için değil, tüm bu ülkeler için de tehlikeli olduğunu öne sürerek, yıllardan beri devam eden yaptırımlarla İran üzerinde oluşan baskının bu antlaşmayla yok olacağını savundu. Netanyahu bu ülke liderlerinin antlaşma konusunda acele etmemesini, tarihi bir karar alınacak bir konuda daha fazla zaman harcanarak, ayrıntılar üzerinde daha fazla düşünülmesi gerektiğini belirtti.

İsrail, İran'la yapılacak antlaşmaya karşı verdiği mücadelede en çok ABD Kongresine güveniyor. Yahudi hükümeti, Kongre üyeleriyle Beyaz Saray'dan daha iyi ilişkiler içinde. Yerleşimcilerin partisi 'Yahudi Yurdu'ndan Ekonomi Bakanı Naftali Bennett, Salı günü ABD'ye giderek, İran'la uzlaşmayı engellemek için kampanya başlatacak.

ABD ve diğer batılı ülkelerin İran politikasındaki değişikliğe dikkatleri çeken Bennett, 'Bir gün bavulda getirilmiş bir atom bombası New York'ta patlarsa, işte o zaman verilen tavizlerden dolayı bu bombanın patladığı anlaşılacak.' dedi.

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2013, 11:14
banner53
YORUM EKLE

banner39