banner39

İsrail NATO zirvesine davet edilmedi

Chicago'da 20-21 Mayıs tarihleri arasında yapılacak NATO Zirvesine İsrail davet edilmedi

Genel 11.05.2012, 15:14 11.05.2012, 16:51
İsrail NATO zirvesine davet edilmedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Bakan yardımcısı Philip Gordon, NATO'nun İsrail'i Chicago'daki zirveye davet etmeyi tasarlamadığını belirterek, bu konuda bir Türk vetosunun söz konusu olmadığını belirtti.

ABD Dışişleri Bakan yardımcısı Philip Gordon, Senato Dış İlişkiler Komitesi'nde katıldığı 'NATO: Chicago ve Ötesi' başlıklı oturumda senatörlerin sorularını cevapladı.

ABD Dışişleri Bakanı yardımcısı Gordon, 'NATO, İsrail'i Chicago'daki zirveye davet etmeyi tasarlamadı. İsrail, NATO'nun önemli bir ortağı ve tabii ABD'nin de önemli bir müttefiki. NATO'nun ortaklık düzenlemelerinden Akdeniz Diyaloğu'nun bir üyesi. Ancak Chicago zirvesinde, lojistik ve zaman meselesinden dolayı, bu ortaklıkların her birinin toplantısının yapılması hiçbir zaman gündemde yoktu. Dolayısıyla Akdeniz Diyaloğu'nun bir toplantısı ve İsrail'e yönelik, Türkiye'nin engelleyebileceği özel bir davet söz konusu değildi. Bu konuyla alakalı haberler ve spekülasyonları gördüm ama bunlar doğru değil" şeklinde konuştu.

İsrail ise NATO Zirvesi'ne davet edilmemesinde Türkiye'nin vetosunun etkili olduğunu savunuyor.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?