banner15

İsrail'in Gazze saldırılarına tepkiler sürüyor

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında ölenlerin sayısı her geçen gün artarken, katliama dönüşen saldırılar yurdun dört bir yanında protesto ediliyor.

İsrail'in Gazze saldırılarına tepkiler sürüyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Özgür-Der üyesi bir grup, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına destek verdiği gerekçesiyle ABD'yi protesto etti.  

İstinye'de buluşan gruptakiler, "Gazze'den Halep'e, Musul'dan Kahire'ye direnen ümmete bin selam" pankartı açtı, "Stop US-İsrail Massacre in Gaza" ve "Gazze'de vahşet bir Amerikan İsrail ortak yapımıdır" yazılı dövizler taşıdı.

Tekbir getirerek ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu'na doğru yürüyüşe geçen gruptakiler, "Hamas vuruyor, İsrail çöküyor", "Hepimiz Hamas'ız, hepimiz Filistinliyiz", "Yaşasın küresel intifada" sloganları atarak, Suriye ve Filistin bayrakları taşıdı. 

Başkonsolosluk önünde toplanan gruptakiler, bir süre daha ABD ve İsrail aleyhine slogan attı.

Burada konuşan gazeteci-yazar Adem Özköse, İsrail'in Gazze'de yaptığı katliamı protesto etmek ve İsrail'in en büyük destekçisi olan ABD'ye tepkilerini göstermek için toplandıklarını söyledi.

İsrail'in saldırılarında şu ana kadar yaklaşık 700 kişinin öldüğünü ve 4 binden fazla kişinin yaralandığını ifade eden Özköse, "Gazze'de camiler, hastaneler ateş altında tutuluyorsa en az İsrail kadar İsrail'in destekçisi ABD de sorumludur. ABD Dışişleri Bakanı Kerry yaptığı açıklamalarda sonuna kadar İsrail'in yanında olduğunu söylüyor. Biz de Türkiyeli Müslümanlar olarak İsrail'le savaşan Hamas'ın ve Gazze halkının arkasındayız" diye konuştu. 

Özgür-Der Yönetim Kurulu Üyesi Hamza Türkmen de Filistin'de katliam gerçekleştiren İsrail'in koşulsuz destekçisi ABD'yi protesto ettiklerini kaydetti.  

Gazze'deki saldırılardan, İsrail'den çok ABD'nin sorumlu olduğunu söyleyen Türkmen, sözlerini şöyle sürdürdü:

"BM Güvenlik Konseyi'nde son Gazze saldırısı ele alındı. İşbirlikçi Ürdün hükümeti hariç, diğer 14 ülke ABD'nin finansmanıyla Hamas'ın direnişini kınadı ve İsrail'in arkasında olduklarını ilan ettiler. ABD bu karar sürecinde BM'ye 47 milyon dolarlık yardımda bulundu. Aynı Amerika, İsrail'de kurulan demir kubbe için 225 milyon doları İsrail'e hibe etti. Aynı Amerika her yıl İsrail'e değişik silahlar sunuyor ve karşılıksız yardımda bulunuyor. Küresel emperyalizmin lideri ABD ve diğer şürekası, İsrail'i sürekli destekliyor ve şımartıyor. ABD'de 5 milyon Yahudi var, Müslüman sayısı aslında daha fazla. ABD'deki Yahudilerin büyük bir kısmı İsrail'i eleştiriyor. Bir kısmı global sermayeden ve kendi çıkarından yana. Az bir kısmı ise siyonist. Bu siyonistler mi ABD'yi korkutuyor? Yoksa ABD ve küresel kapitalizm, emperyalizmin bir çeşidi olan siyonizmi kullanarak, İslami direnişi engellemeye mi çalışıyor? ABD, İsrail'i bir jandarma üssü, bir denetleme karakolu olarak kullanıyor."

Gazze'den Ablukayı Kaldırma Komitesi Üyesi Muin Naim de komite üyesi olmasına rağmen İsrail'in engellemeleri dolayısıyla Gazze'ye giremediğini belirtti.

Gazze'deki İsrail saldırılarından ABD'yi sorumlu tutan Naim, "Filistin'de akan her damla kandan İsrail ve İsrail'in destekçisi ABD sorumludur. Bu desteğe artık ABD vatandaşlarının karşı çıkması lazım. Çünkü onların vergileriyle alınan silahlarla evlerimiz yıkılıyor, çocuklarımız öldürülüyor. Filistin'de yapılan zulmün emrini ABD veriyor. Bize atılan her bomba ABD ürünüdür. ABD'nin güdümünde giden BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, saldırılardan Filistinlileri sorumlu tutuyor. Saldırılarda ölen İsrail askerleri için başsağlığı dileyen Ban Ki-mun, bombalarla bedenleri parçalanan Gazzeli çocuklar için bir kelime dahi etmemiştir" ifadelerini kullandı.  

Protesto eylemine, Grup Yürüyüş de söylediği marşlarla destek verdi.

Konuşmaların ardından ABD ile İsrail bayraklarını yakan ve Başkonsolosluk duvarına sprey boyayla "Burası katillerin yuvasıdır" yazan gruptakiler, bir süre daha slogan attıktan sonra dağıldı.

Polisin, Başkonsolosluğa çıkan yolu trafiğe kapattığı ve bina önünde barikat kurarak önlem aldığı eylemi, Başkonsolosluk çalışanları da pencerelerden izledi.

MOTORSİKLETLİ GENÇLERDEN PROTESTO

Ellerinde Filistin bayrakları bulunan motosikletli yaklaşık 50 kişi, Aksaray Metro İstasyonu önünde buluştu. Burada bir süre bekleyen gruptakiler, yoldan geçenlere Filistin bayrağı dağıttı. Gruptakiler ayrıca motosikletlerinin önüne Filistin bayrağı astı. 

Grup sözcüsü Feyzullah Şama, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail'in Filistin'e yıllardır zulüm yaptığını ve son günlerde bu zulümlere bir yenisini daha eklediğini söyledi. 

Her insanın bu saldırılardan rahatsız olması gerektiğini vurgulayan Şama, "Biz de bu drama sessiz kalamadık. Arkadaşlarımızla saldırıları protesto etmek için böyle bir organizasyon yaptık. Buradan yola çıkıp, İsrail Başkonsolosluğu'na kadar gideceğiz. Ondan sonra da dağılacağız" dedi. 

Gruptakiler, daha sonra korna çalarak buradan ayrıldı.

Samsun

İsrail'in Gazze'ye saldırıları, Havza ilçesinde, bazı siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları tarafından protesto edildi.

Havza Kevser Cami önünde toplanan siyasi parti ve STK üyelerinden oluşan grup, Gazze halkına yönelik saldırıları ellerindeki dövizler ile sloganlar atarak protesto etti. Çok sayıda kişinin katıldığı eylem okunan Kuranı Kerim tilaveti sonrası başlatıldı.

32 sivil kuruluş tarafından oluşturulan platform adına konuşma yapan Hakan Arslan, işgalci ve siyonist İsrail'in intikam duygusu ile hareket ederek Filistinli bir genci canlı canlı yakarak öldürdüğünü, ambulans ve hastaneleri bombalayarak insanlık ve şereften ne derece yoksun olduklarını bir kez daha ortaya koydukları söyledi. Arslan, "Söz konusu saldırılar dünyanın gözü önünde yapılıyor. Ancak katliamlara ne Avrupa Birliği ne de Birleşmiş Milletler'den tepki gelmiyor. Biz inanıyoruz ki Gazze’de yaşanan şu vahim olaylar zalimlerin güçlü olmasından değil Müslümanların sessiz kalmasındandır" dedi.

Açıklamanın ardından grup, Filistin'de şehit olanlar için gıyabi cenaze namazı kılarak olaysız dağıldı. Havza Belediye Başkanı Murat İkiz ve Havza Müftüsü Lütfi Kocatürk de protestoya destek verdi.

Adıyaman

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları, Adıyaman'da protesto edildi. 

İkindi namazı sonrasında, Ulu Cami önünde toplanan yaklaşık 200 kişilik grup, ellerinde pankartlarla İsrail aleyhinde sloganlar atarak Demokrasi Parkı'na yürüdü. Burada grup adına açıklama yapan Mahmut Kılıç, İsrail'in Gazze'de ramazan başından beri zulüm uyguladığını ve bu zulümün artarak devam ettiğini söyledi.

İsrail'in yaptığı saldırılarda çok sayıda Filistinli'nin hayatını kaybettiğini belirten Kılıç, "Öyle ki şu ana kadar 630 civarında kardeşimiz şehit oldu, 3 bin civarında kardeşimiz yaralandı ve 100 bin civarında kardeşimiz de evini terk etmek zorunda kaldı. İsrail şimdiye kadar 15 sağlık kuruluşunu ve 45 camiyi de vurmuş durumda" dedi.

Filistinliler'e, İsrail'in bölgedeki oyunlarını bozduğu için bu zulümün reva görüldüğünü ileri süren Kılıç, İsrail'in küçük bir alana sıkıştırdığı Gazze'yi tamamıyla yok etmek ve oradaki Müslüman varlığını bitirmek istediğini savundu.

Kahramanmaraş

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Kadın kolları üyelerince,  İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını protesto etmek amacıyla fotoğraf sergisi açıldı, canlı kalkan olmak isteyenler için imza kampanyası düzenledi.

Grup adına açıklama yapan Sevilay Tüfekçi, Gazze'deki katliamın bir an önce durdurulması için İslam dünyasının barışı sağlayacak güce sahip olması gerektiğini söyledi.

İsrail'in 3 yahudi yerleşimcinin faili meçhul bir şekilde öldürülmesini gerekçe göstererek, Filistin halkına düzenlediği saldırılar sonucu aralarında kadın ve çocukların bulunduğu yüzlerce masum insanın katledildiğini ifade eden Tüfekçi, yapılanların soykırım olduğunu kaydetti.

Tüfekçi, uluslararası hukuk kuralları gözetilmeksizin, yasaklanmış silahlarla sivil hedeflere saldıran İsrail'in Filistinlilerin hastanelerini, tarım arazilerini ve hükumet binalarını kullanılamaz hale getirdiğini ve ardından da kara harekatı başlattığını anımsatarak "Kurulduğu günden bu yana israil'in silahlanmasına destek veren ülkeler bu günde katledilen Filistinlileri görmemişler, ölme ihtimali olan işgalci yahudi yerleşimcilerin hamiliğini yapma rollerini oynamaya devam etmektedirler" dedi. 

Filistin'in egemen devletlerin İsrail ile ittifak yapmasıyla sistematik olarak yok edilme projesiyle karşı karşıya kaldığını anlatan Tüfekçi, İsrail'e destek veren ülkeleri kınadıklarını ve suç ortağı olarak gördüklerini vurguladı. 

Tüfekçi, asıl meselenin Kudüs olduğunu belirterek Filistin'in İsrail'in şiddet dürtüsünü giderdiği bir yer olmaktan çıkartılıp, uluslararası güvencesi olan bağımsız bir devlet olma statüsüne kavuşturulması gerektiğini sözlerine ekledi.

Açıklamanın ardından, canlı kalkan olmak isteyenler için düzenlenen imza kampanyasına katılan grup üyeleri daha sonra Gazze'de yaşanan dramı konu alan fotoğraf sergisini gezdi.

Muğla

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları Bodrum'da protesto edildi.

Ellerinde Filistin bayraklarıyla Bodrum Belediye Meydanı önünde toplanan bir grup İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını kınadı. 

"Çocukları katledecek haklı sebebin nedir", "Akıttığın kanda boğulacaksın", "Stop killing children" dövizleri açan grup "Kahrolsun İsrail", "Filistin'e uzanan eller kırılsın", "Terörist İsrail" sloganları atıp İsrail bayrağı yaktı. Eyleme bazı turistler de alkışlarla destek verdi. 

Milas ilçesinde İsrail'in Filistin'e yönelik saldırıları "Filistin'i Sevenler Platformu" tarafından protesto edildi.

Milas Atapark'ta toplanan siyasi parti, sendika, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle vatandaşlardan oluşan grup, İsrail karşıtı sloganlar attı. Bazı katılımcılar üzerinde "Çocuk katili İsrail kendi kanında boğulacaksın", "Yahudi mallarını alma", "Mehmetçik Filistin’e İsrail cehenneme" yazılı döviz taşıdı. 

Açıklamanın ardından saldırılarda şehit olan Filistinli Müslümanlar için gıyabi cenaze namazı kılındı. 

Antalya

Antalya Halkevleri üyesi bir grup tarafından, İsrail'in Gazze'ye saldırısı protesto edildi. 

Kazım Özalp Caddesi'nde bir araya gelen Halkevleri üyesi yaklaşık 200 kişilik grup, "Yaşasın Filistin", "Kahrolsun İsrail" yazılı pankartlar eşliğinde Attalos Heykeli önüne kadar yürüdü. 

Burada Antalya Halkevleri adına basın açıklaması yapan Ayten Ceyhan, İsrail'in Devleti'nin Filistin'e karşı kapsamlı bir yok etme operasyonuna giriştiğini ve "meşru müdafa" yalanıyla tüm gücüyle saldırı içerisinde olduğunu söyledi. 

İsrail'in buradaki direnişi yok etmeye çabaladığını çabası içerisinde olduğunu kaydeden Ceyhan, son saldırılarla çoğu çocuk olmak üzere 700 Filistinli'nin hayatını kaybettiğini dile getirdi. Ancak bu katliamın uluslararası alanda yaptırım görmediğini işaret eden Ceyhan, "Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yüzlerce Filistinli'nin katledilmesinden sonra bile direniş örgütlerini kınayan açıklama yapmıştır. BM, bu açıklamayla İsrail'e cesaret vermiştir" dedi. 

Bu katliamlar nedeniyle İsrail ile tüm ekonomik ilişkilerin dondurulması gerektiğinin altını çizen Ceyhan, "Filistin halkının talepleri kabul edilinceye kadar İsrail ile olan askeri, ekonomik, diplomatik, kültürel ve akademik ilişkiler kesilmelidir. Filistin halkının kendi topraklarında ikinci sınıf insan muamelesi yapılmasına son verilmelidir. Mazlum Filistin halkına yapılan saldırıları kınıyoruz" diye konuştu. 

Zonguldak

Zonguldak'ta bir grup, Gazzeli Müslümanların yaşadıklarını anlayabilmek ve İsrail'in saldırılarını protesto emek için evlerinden getirdikleri yemeklerin yanı sıra su ve hurmayla iftar yaptı.

Anadolu Gençlik Derneği Zonguldak Şubesi üyeleri, İsrail'in Gazze saldırılarını protesto etti.

Şehitler Parkı'nda toplanan Anadolu Gençlik Derneği üyesi yaklaşık 100 kişilik grup, evlerinden getirdikleri yemeklerin yanı sıra su ve hurmayla iftar yaptı. Katılımcılar Kur'an-ı Kerim ve duaların okunmasının ardından akşam namazını kıldı.

Şube Başkanı Enes Şenol, gazetecilere yaptığı açıklamada, derneklerinin "İftardan, sahura Gazze meydanlarında buluşuyoruz" sloganıyla başlattığı etkinliği gerçekleştirdiklerini söyledi. 

Osmaniye

İsrail'in Filistin'e yönelik saldırıları, “Osmaniye Sivil Toplum Platformu” tarafından protesto edildi.

Cumhuriyet Meydanında toplanan sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle vatandaşlardan oluşan grup, İsrail karşıtı sloganlar attı.

Bazı katılımcılar, üzerinde "Çocuk katili İsrail, kendi kanında boğulacaksın", "Hamas’a selam, direnişe devam”, ”Filistin özgür oluncaya dek”, “Gazze yanıyor, insanlık ölüyor”, “Akıttığın kanda boğul”, “Uyan ve ses ver kardeşinin sesine” yazılı dövizler taşırken, bazı katılımcıların da yüzünü Filistin bayrağının renklerine boyadığı görüldü.

Grup adına açıklama yapan İHH Osmaniye Derneği Başkanı Nadir Sarıcan, 16 sivil toplum kuruluşunun, Filistin’e destek, Gazze’yi kınamak için toplandığını söyledi.

Kadir Gecesinde, tüm Müslümanların Filistin için dua yapılmasını arzuladığını ifade eden Sarıcan, “Osmaniye’den bir araya gelen kardeşlerimizden Mescidi Aksa’ya, Gazze’ye selam olsun. Canlarını cennet karşılığında satanlara, sapan taşlarıyla siyonist ordularına direnen kardeşlerimize, selam olsun gülerek cennete gidenlere. Selam olsun, bizden zorla kopartılan topraklardaki kardeşlerimize. Suriye, Irak, Filistin, Mısır, Kerkük, Musul, Arakan,  Myanmar’da yaşayan kardeşlerimize selam olsun. Lanet olsun kutsal toprakları kana bulayan İsrail ve uşaklarına. Bu zulüm ve saldırılara karşı yekvücut olmak, ümmet bilincinin bir gereğidir. İşte bugün bu bilinçle bir araya gelmiş bulunuyoruz. Bu mübarek Kadir Gecesinde zulüm altında olan kardeşlerimiz için dua etmeyi unutmayalım” diye konuştu.

Açıklamanın ardından saldırılarda şehit olan Filistinli Müslümanlar için gıyabi cenaze namazı kılındı. 

Etkinlikte, Gazze’ye gönderilmek üzere, bağış karşılığında, iftarda 2 bin 600 simit, hurma ve su ikram edildi.

Edirne

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Edirne Şubesi üyesi grup, Selimiye Camisi Meydanı'nda İsrail'in Gazze'ye saldırılarını protesto etti.

"Sefer Tasını, Seccadeni, Aileni de Al Gel. Gazze Meydanlarında Buluşuyoruz" etkinliği adı altında toplanan grup, evlerinden getirdikleri yiyeceklerle, aileleriyle birlikte orucunu burada açtı.

Türkiye ve Filistin bayrakları taşıyan grup, Gazze'de hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kıldı, dua etti.

AGD Edirne Şubesi Başkanı Abdülhamit İriş, burada yaptığı konuşmada, mübarek bir zaman diliminde ve mübarek bir gecenin, Kadir Gecesi'nin eda edildiğini söyledi.

Gazze'deki mazlumların feryadına merhem olmak için toplandıklarını belirten İriş, şunları söyledi:

"Başta Gazze halkı olmak üzere yeryüzündeki tüm mazlumlar için dua ediyoruz. Dua samimiyettir, dua kardeşliktir. Irkçı emperyalizm bu ramazanı da maalesef kana bulamıştır. Dualarımız mazlum coğrafyalarda emperyalistler ve işbirlikçileri tarafından akıtılan kanın son bulması içindir. Dualarımız tüm Müslümanların tek bir İslam milleti olabilmesi içindir. Dualarımız ırkçı emperyalizmin tuzaklarını boşa çıkaracak ferasete sahip olabilmeleri içindir. Biz bu zamana kadar Müslümanların lehine tek bir karar almamış Birleşmiş Milletler'den medet ummuyoruz. Biz bu zamana kadar Müslümanların lehine tek bir adım atmamış NATO'dan medet ummuyoruz. Biz bu zamana kadar Müslümanlar için çözüm ortaya koyamamış Avrupa Birliği, Amerika, NATO ve Birleşmiş Milletler'den medet ummuyoruz."

İsrail'in katil ve güçten anlayan bir devlet olduğunu ifade eden İriş, mazlum coğrafyalarda eziyet çeken Müslümanlara yardım edilmesi gerektiğini kaydetti.

Etkinliğe, Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa İriş ve vatandaşlar katıldı.

 

 

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2014, 23:30
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48