banner15

İsrail'in Gazze saldırısına protesto

Ankara'da Mazlumder öncülüğünde bazı Sivil Toplum kuruluşları, "Dünya Kudüs Günü" dolayısıyla İsrail'in Gazze saldırısını protesto etti.

İsrail'in Gazze saldırısına protesto

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İnsan Hakları ve Mazlumlar için Dayanışma Derneği (Mazlumder) ve bazı sivil toplum örgütleri, ''Dünya Kudüs Günü'' dolayısıyla İsrail Büyükelçiliği Konutu önünde ''iftarlı'' eylem yaptı.

İftar öncesinde İsrail'in Ankara Büyükelçisi'nin konutunun yakınındaki Seğmenler Parkı'nda bir araya gelen STK temsilcileri, İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırıyı protesto etti.

Bazı vatandaşların da destek verdiği gruptakiler, ''Her Müslüman bir kova su dökse İsrail'i sel alır'' yazılı pankart açıp İsrail aleyhinde ve Filistin lehine sloganlar attı.

Mazlumder Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal, zaman zaman da tekbir getiren grup adına yaptığı açıklamada, Kudüs'ün dinler için, insanlık için medeniyet merkezi olduğunu söyledi. İsrail yerleşene kadar Kudüs'ün barış şehri olduğunu ifade eden Ünsal, 1948'den sonra Kudüs'e bir hançer saplandığını ve hoşgörülü yaşamın yok olduğunu ifade etti.

Mazlumder Genel Başkanı Ünsal, Kudüs Günü ile Kadir gecesinin aynı güne rastladığına ifade ederek, "Dünyada adına gün tahsis edilen başka bir şehir yok. Kudüs, insanlık için çok özel olduğu için gün tahsis edilmiştir. Kudüs, bütün kitaplı dinler ve insanlık için önemli bir medeniyet merkezidir." dedi.

İsrail öncesinde Kudüs'te tüm insanların hoşgörü içerisinde yaşadığını belirten Ünsal, "1948'de İsrail'in ortaya çıkmasının ardından Kudüs'le birlikte hoşgörü medeniyeti ortadan kaldırıldı. İsrail şimdi uluslararası anlaşmaları da dikkate almıyor. Kudüs'ün Yahudileşmesi için yerleşimciler bölgeye yerleştiriliyor. Güvenlik duvarı ile de şehir ikiye bölündü." diye konuştu.

İsrail'in tek askeri için başta Gazze olmak üzere bölgede terör estirdiğini hatırlatan Ünsal, oysa 8 binin üzerinde Filistinli'nin İsrail hapishanelerinde bulunduğuna dikkat çekti. Ünsal, özgür Kudüs ve Filistin'de tüm dinlerden insanların hoşgörü içerisinde yaşamasını temenni ettiklerini kaydetti.

Ünsal, bu toprakların beraberce yaşamanın en güzel örneklerini ortaya koyduğunu vurgulayarak, herkese ait olan Kudüs'ün Yahudileştirilmemesini, İsrail'lilerin öldürülmemesini istedi.

Bab-ı Ali Ehlibeyt Vakfı Başkanı Kadim Topbaş da İslam aleminin, Müslümanların, kardeşlerine sahip çıkması gerektiğini belirterek, yaşananlara kayıtsız kalınmamasını istedi.

Eylemde bir açıklama yapan Başkent Kadın Platformu Başkanı Berrin Sönmez, tüm dinler için önemli olan Kudüs'e insanlığa yaraşır bir yönetim getirilmesini istediklerini ifade etti.

Konuşmaların ardından kalabalık grup, "Kudüs bizimle özgürleşecek", "Katil İsrail Ankara'dan defol", "Filistin'e selam, direnişe devam", "Kudüs bizim onurumuzdur", "Katil İsrail Ortadoğu'dan defol" gibi sloganlar attı. Ezanın okunmasıyla birlikte parkta iftarlarını açan grup, daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı. Polisin yoğun güvenlik önlemleri aldığı eylemde, İsrail Büyükelçiliği görevlilerinin eylemi uzaktan kayda alması dikkat çekti.

Bir süre tekbir getirip slogan atan gruptakiler, iftar saatinde oruçlarını açtı.

Öte yandan, gazeteci olmadıkları anlaşılan bir kadın ve bir erkek, protestocuların bulunduğu bulvarın karşı tarafından eylemi kameraya kaydetti. Bu kişilerin İsrailli oldukları öne sürüldü.Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2011, 01:29
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35