İsrail'in Mavi Marmara'da savaş suçu işlediği tespit edildi

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Savcılığı, İsrail'in, Mavi Marmara gemisine düzenlediği saldırıda, "savaş suçu" işlediğini tespit etti.

Genel 04.11.2014, 20:59 05.11.2014, 07:21
İsrail'in Mavi Marmara'da savaş suçu işlediği tespit edildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı, Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Savcılığının, İsrail'in, Mavi Marmara gemisine düzenlediği saldırıda, "savaş suçu" işlediğini tespit ettiğini açıkladı.

İHH İnsani Yardım Vakfı'ndan yapılan açıklamada, İsrail'in Akdeniz'in uluslararası sularında Gazze'ye insani yardım taşıyan Mavi Marmara gemisine düzenlediği saldırıyla ilgili başlatılan hukuk sürecinde önemli bir gelişme yaşandığı bildirildi. 

UCM'nin Mavi Marmara mağdurları ve geminin bayrağını taşıdığı Komor devleti avukatlarının yaptığı dava başvurusunu kabul ettiği ve dosyanın UCM savcılığı tarafından incelendiği hatırlatılan açıklamada, "Dosya ile ilgili incelemesini bitiren UCM savcılığı, İsrail'in savaş suçu işlediğini tespit etti" ifadesi kullanıldı. 

Açıklamada, süreçle ilgili gelişmeler ve bundan sonra çizilecek yol haritası için yarın İHH genel merkezinde Mavi Marmara mağdurları ve İHH Başkanı Bülent Yıldırım'ın katılımıyla basın toplantısı yapılacağı kaydedildi.

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?