banner39

İşsizlik mevsimin etkisinde

Yaz aylarında özellikle tarım, inşaat ve turizmde artan istihdam, işsizlik oranının gerilemesini sağlıyor.

Genel 16.09.2010, 07:23 16.09.2010, 07:23
İşsizlik mevsimin etkisinde

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İşsizlik oranı haziranda yüzde 10,5'e geriledi. Eylül 2008 seviyesine geri dönen işsizlik oranında mevsimlik istihdamların etkisi büyük. Yaz aylarında özellikle tarım, inşaat ve turizmde artan istihdam, işsizlik oranının gerilemesini sağlıyor. Buna karşın ekonomistler temmuz ve ağustos aylarından itibaren işsizlik oranının yeniden yükselişe geçmesini ve yılı yüzde 11 seviyelerinde tamamlamasını bekliyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) dün mayıs, haziran ve temmuz aylarını kapsayan haziran dönemi işsizlik oranlarını açıkladı. Buna göre işsizlik haziranda, mayısa göre 0.5 puan, geçen yılın haziranına göre 2.5 puan geriledi.

Haziranda istihdam edilenlerin sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 541 bin kişi artarak 23 milyon 488 bin kişiye yükseldi. Tarımın istihdam edilenler içindeki payı 0.2 puan, sanayinin payı 1.2 puan, inşaatın payı 0.1 puan arttı. Hizmet sektörünün payı ise 1.6 puan geriledi.

Haziranda mevsim etkilerinden arındırılmış istihdam edilenlerin sayısı bir önceki döneme göre 160 bin kişi arttı, işsiz sayısı ise 47 bin kişi azaldı. Mevsim etkilerinden arındırılmış işgücüne katılma oranı bir önceki döneme göre 0.2 puanlık artışla yüzde 49, istihdam oranı 0.2 puanlık artışla yüzde 43,2, işsizlik oranı ise 0.2 puanlık azalışla yüzde 11,7 olarak gerçekleşti.
 
Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi'nin notuna göre, tarım dışı istihdam haziranda bir önceki yılın aynı dönemine göre 1 milyon 95 bin kişi, tarım dışı işgücü ise 595 bin kişi arttı. Nota göre rakamlar yıllık bazda tarım dışı istihdamın yüzde 6,8 arttığını gösteriyor. Betam notunda "Bu yüksek artış oranı çift haneli büyümeyle uyumludur.

Mevsim etkilerinden arındırılmış verilere göre mayısta tarım dışı istihdam artışında gözlemlenen yavaşlama haziranda da sürdü ve tarım dışı istihdamdaki artış 18 binle sınırlı kaldı. Tarım dışı işgücü ise haziranda, mayısa göre 16 bin kişi azaldı. Haziran döneminde gözlemlenen 18 binlik artış tarım dışı istihdamda ciddi bir ivme kaybına işaret etmektedir" denildi.
 
Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ise "Gerek büyüme rakamları, gerek ihracat rakamları ve gerekse istihdam rakamlarındaki gelişmeler, Türkiye'nin kriz öncesi döneme döndüğünü göstermektedir" dedi.

Çift haneli ihracat artışı ve çift haneli büyüme rakamlarının işsizlikte azalmaya neden olduğunu belirten Çağlayan, önümüzdeki dönemde işsizlik rakamlarında tek haneyi görmenin mümkün olduğunu kaydetti. Çağlayan, işsizlik rakamlarında bir önceki aya göre de yüzde 0.5 puan işsizliğin azalmış olmasının, ekonomide görülen iyileşmelerin istihdama yansıması olduğunu belirtti.
 
İSO BAŞKANI TANIL KÜÇÜK:
İSTİHDAM ÖNCELİKLİ GÜNDEM OLMALI

İşsizlik beklenenden de hızla iyileşme gösteriyor. Aylık bazda kriz öncesi oranlara dönülmüş durumda. Ekonomi son üç çeyrektir büyüyor, aynı zamanda işsizlik oranları da iyileşiyor.

Büyüme ve istihdamdaki iyileşmenin paralel gitmesi, 2001 sonrasına kıyasla, daha istihdam dostu bir büyüme dönemine girdiğimiz izlenimini veriyor. Ancak olumlu işaretlere rağmen, işsizlik oranımızın hâlâ yüksek olduğunu da unutmamalıyız. İşsizlik ve istihdam gündemde yerini önemle korumalı ve ulusal istihdam stratejisi çalışmaları bir an önce sonuçlandırılarak hayata geçirilmelidir.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?