banner15

İstanbul için çarpıcı anket

İstanbul Üniversitesi iktisat fakültesi mezunları vakfı tarafından yapılan araştırmaya göre, İstanbul'da yaşayanlar için çarpıcı bir veriler ortaya koydu.

İstanbul için çarpıcı anket

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yapılan bir araştırmaya göre İstanbul'da yaşayanların yüzde 64'ü borç ödemekle uğraşıyor. Megakentin en temel sıkıntısı ise işsizlik, üstelik ankete katılanların yarısından fazlasının bu sorunun çözüleceğine dair umudu da yok.

İstanbul Üniversitesi iktisat fakültesi mezunları vakfı tarafından yapılan araştırmaya göre, İstanbul'da yaşayanların yüzde 64'ü borçlu ve yüzde 25'lik bir kesim harcamalarında ciddi kıstlamalara gidiyor.

Borçlanmanın yüzde 24'ü kredi kartı, yüzde 26'sı banka kredisi, yüzde 13'ü akraba ve tanıdıktan borçla gerçekleşti. İstanbulluların yüzde 54'ünün aylık geliri giderine yetmeyecek kadar az.

EN ÖNEMSİZ SORUN İSE YOLSUZLUK

İstanbullular'ın yüzde 44'ü işsizlik ve yoksulluğu çözülmesi gereken en önemli sorun olarak algılıyor. Anketin en ilginç, en çarpıcı sonuçlarından bir tanesi,,yolsuzlukla ilgili. İşsizliğin azalacağına inanların oranı yüzde 38.5. Ortaya çıkan sonuçlar İstanbulluların en önemsiz sorun olarak yolsuzluğu  gördüğünü gösteriyor.

2012 yılında iş bulma olanaklarının artacağını umut edenler oranı ise 38.5 ankete katılanların yüzde 27'si, en önemli hedefin yüksek ekonomik kalkınma hızı olması gerektiği cevabını verdi.

Tüm bu sonuçların ardından, bugün seçim olsa aynı partiye oy verir miydiniz? sorusuna olumlu yanıt verenlerin oranı yüzde 73.

 

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2011, 14:29
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35