İstanbul Valisi Mutlu: Sürücü kusuru var

İstanbul Valisi Mutlu, Güngören'deki minibüs kazasına ilişkin, "Sürücü kusurları trafik kazalarının yüzde 95 risk nedenidir. Maalesef bu olayda da bu kusur var" dedi

İstanbul Valisi Mutlu: Sürücü kusuru var

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Güngören'deki minibüs kazasına ilişkin, "Şehir yoğunluğunun şüphesiz ki getirdiği bir kaza riski olmakla birlikte sürücü kusurları trafik kazalarının yüzde 95 risk nedenidir. Maalesef bu olayda da bu kusur var" dedi. 

İstanbul Valisi Mutlu, Cumhurbaşkanlığı himayesinde Uluslararası İşbirliği Platformu (UİP) tarafından Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ev sahipliğinde "Sürdürülebilir Küresel Rekabette Ortadoğu ve Kuzey Afrika" başlığıyla düzenlenen 4. Boğaziçi Zirvesi sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

Güngören'deki minibüs kazasında hayatını kaybedenlere rahmet, ailelerine sabır ve yaralananlara acil şifalar dileyen Vali Mutlu, şöyle devam etti: 

"Şehir içerisinde trafik kazalarında hayatını kaybedenlerin sayısı, şehirlerarası yollarda hayatını kaybedenlerle mukayese edildiğinde bir denklik var. Şehir yoğunluğunun şüphesiz ki getirdiği bir kaza riski olmakla birlikte, sürücü kusurları trafik kazalarının yüzde 95 risk nedenidir. Maalesef bu olayda da bu kusur var. Trafikten aldığım ilk bilgiye göre, aşırı sürat olarak yapılan bir değerlendirme var."

Bu olayın, trafikte kurallara uyma konusunda çok daha dikkatli olunması gerektiğini gösterdiğini belirten Mutlu, "Elbette ki bu konudaki denetimlerimizi sürdürmekle birlikte, asıl denetimin insanların kendi kontrollerinde olması ve herkesin kendi denetimlerini yaparak kurallara uyması esastır" dedi.

"GÜVENLİ BİR ULAŞIM STRATEJİSİNE ALTYAPIMIZI KAVUŞTURMAMIZ GEREKİYOR"

Minibüslerin ne zaman toplu taşıma aracı olmaktan çıkacağının sorulması üzerine de Mutlu, "Bununla ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmaları var. Bütün minibüsleri toplu taşıma aracı olmaktan çıkarmak şeklinde değil. E-5 üzerinde minibüslerin yolcu taşıması kaldırıldı ve onlara yeni düzenlemeler getirildi. Bunun gibi farklı uygulamaları da Büyükşehir Belediyemiz düşünüyor, UKOME kararları çerçevesinde" şeklinde konuştu. 

İstanbul'da toplu taşıma hizmetlerinde transfer noktasında halkın yüzde 85'inin bunları kullandığını vurgulayan Mutlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Minibüsler de bunun önemli bir parçası. Her ne kadar ağırlıklı kısmı Büyükşehir Belediyemizin metro, metrobüs ve İETT vasıtalarını kullanmak suretiyle seyahat ediyorlarsa da taksilerin, servis araçlarının, minibüslerin ve özel halk otobüslerinin de toplu taşıma içerisinde önemli bir yeri var. Büyükşehir'in, bunları bir araya getirerek şirketleştirme, şirketleştirerek Büyükşehir'in bir parçası haline getirme, onların da kazanacağı, toplumun da kazanacağı ve trafiğin daha da rahatlayacağı sistemler üzerinde önemli çalışmaları var. Büyükşehir'in minibüslerle ilgili getirdiği tekliflerin çok doğru da olduğunu biliyorum. Ben de fikren ve ruhen destekliyorum. Minibüsçü esnafımızın da kaybetmeyeceği, daha fazla çalışacağı ama hepsinden de önemlisi şehir halkının, İstanbullular'ın rahat edeceği güvenli bir ulaşım stratejisine de altyapımızı kavuşturmamız gerekiyor."

DİLAN ALP ŞİKAYETİ

gazetecinin, "Kamu Denetçiliği Kurumu'nun Dilan'la ilgili bir raporu var. Valiliği biraz hatalı bulmuş. Bununla ilgili açıklamalarınız olacak mı?" şeklindeki sorusuna karşılık da Vali Mutlu, "Henüz bana rapor ulaşmadı. Ben de medyadan aldım. Rapor bana gelecek, okuyacağım ve gerekli açıklamaları yapacağım. Şu anda sadece medyadan bildiğim kadarıyla da açıklama yapmak istemem" yanıtını verdi.

 

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2013, 07:58
banner53
YORUM EKLE

banner39