banner39

İstanbul'da 16 bin korsan taksi var

16 bin kayıtlı taksinin hizmet verdiği İstanbul'da, tahminlere göre bir o kadar da korsan taksi var

Genel 01.04.2012, 10:08 01.04.2012, 10:08
İstanbul'da 16 bin korsan taksi var

Türkiye genelinde, Maliye Bakanlığı'na kayıtlı, vergi mükellefi 75 bin ticari taksi hizmet veriyor. 16 bin kayıtlı taksinin hizmet verdiği İstanbul'da, tahminlere göre bir o kadar da korsan taksi çalışıyor. Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Fevzi Apaydın, "Korsan taksi tüm il ve ilçelerimizde var, ama en fazla İstanbul'da faaliyet gösteriyor." dedi.

Apaydın, korsan taksiyle mücadelenin aralıksız sürdüğünü dile getirdi. İçişleri Bakanlığı ve federasyonun ortakları arasında yer alan bir proje eşliğinde korsan taksiyle mücadele ettiklerini belirten Başkan Apaydın, "Korsan taksi tüm il ve ilçelerimizde var. Buna karşı bir dizi tedbirler alınmaktadır. Gelişen teknolojiyi de kullanarak hem korsan taksiyi engellemek hem de taksici esnafımızın güvenliğini sağlamak amacıyla çalışmalarımız sürüyor. Yine mevcut kapasite kadar korsan taksi olduğu gerçeği olan bir il var ki oda, İstanbul'dur. İstanbul'da 15-16 bin civarında korsan taksi olduğu söyleniyor. Korsan taksilerle korsan servisleri sıfırlamak mümkün değil; ama uğraşımız devam edecek." diye konuştu.

"TAKSİCİMİZİN BAŞINI SOKACAĞI DURAKLAR OLMALI"

Taksicinin cadde ve sokaklarda durak olmadan faaliyet göstermesine kendilerinin de üzüldüğüne dikkat çeken Başkan Fevzi Apaydın, taksicinin sosyal ihtiyaçlarını karşılayabileceği mekanların yapılmasına ilişkin çalışmaları olduğunu açıkladı. Taksici esnafının belediyelerle sorunları olduğunu vurgulayan Apaydın, şunları kaydetti: "Her esnaf ve sanatkarın sorunu olduğu gibi şehir içinde yolcu taşıyarak ekmeklerini kazanan taksicilerimizin de sorunları var. Özellikle hizmet verdikleri bölgelerdeki belediyelerle sorunları var. Şehir içinde taksilerimizin durağı olsun. O insanların barınacağı, sosyal ihtiyaçları gidereceği kulübesi olsun. Kayıp eşya bulunduğu zaman muhafaza edilebilecek yer olsun. Taksicilerimiz genelde şehir içinde sokaklarda, caddelerde, bulvarlar üzerinde görev yapıyor. Bunla ilgili de çalışmalarımız sürüyor. Her taksi durağı günün şartlarına göre kendilerini yeniliyor. Türkiye turizmden büyük gelir sağlayan, pay alan ülke. Turistik şehirlerimizde yabancı dil kursları var."

Kaynak: Cihan

banner53
Yorumlar (0)
12
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?