banner39

İstanbul'da 'Büyük Sürgün' konferansı

Kafkas sürgününün 150. yılı sebebiyle 21 Mayıs günü İstanbul'da düzenlenecek konferansta dünyanın farklı bölgelerine dağılmış olan diasporanın temsilcileri bir araya gelecek

Genel 20.05.2014, 17:03 20.05.2014, 17:03
İstanbul'da 'Büyük Sürgün' konferansı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tarihe "Büyük Sürgün" olarak geçen ve Kafkasya halklarının başta Anadolu olmak üzere dünyanın farklı bölgelerine sürülmesinin 150. yılı sebebiyle İstanbul’da konuyla ilgili bir konferans düzenleniyor.

21 Mayıs 1864 yılında Çarlık Rusya'sının aldığı bir kararla bir kaç gün içerisinde sayıları 2 Milyonu bulan başta Çerkesler olmak üzere Kafkasya halkları gemilere doldurularak Karadeniz üzerinden Anadolu'ya, bir kısmı ise Balkanlar'a doğru sürülmüşlerdi. Bu sürgünde yarım milyon Müslüman açlık, susuzluk ve bulaşıcı hastalıklar yüzünden hayatını kaybetmişti. Kafkas halklarının ikinci sürgünü ise 1944 yılında gerçekleşmiş, Çeçen-İnguş ve Tatarlar Sibirya ve Orta Asya steplerine sürülmüşlerdi.

Kafkasyalı savaş muhacirlerine yardımlarıyla tanınan, insan hakları ve insani yardım derneği İMKANDER tarafından organize edilen konferansta sürgünlerde dünyanın farklı bölgelerine dağılmış olan diasporanın temsilcileri bir araya gelecek.

Konferansa Ürdün, Polonya, Belçika, Avusturya, Mısır, Almanya gibi pek çok ülkeden Kafkasyalı katılacak. Böylece hem 1864 hem de 1944 sürgünü muhacirler bu toplantı vesilesiyle buluşacaklar ve sürgünlerle birbirlerinden ayrılan halklar Rusya karşısında birlik mesajı verecekler.

Konferansta, Katar'dan gelen katılımcı Muhammed Kuddusi "Rusya'nın Kafkasya'daki İşgal ve Terör Politikaları" başlıklı bir konuşma yapacak. Belçika'dan katılan Danilbek Edilkhanov "Büyük Kafkas Sürgününün Sonuçları ve Soykırım", Ürdün'den katılan Dr. Osama el-Shishani "Kafkasya'da Rus İşgalinin Bir Sonucu Olarak Asimilasyon ve Kültürel Bozulma", Gürcistan'dan katılan Gela Khamaladze, "Kafkasya'daki Yayılmacılığında Yeni Eğilimler" ve Dağıstan'dan katılan Şamil Magomedov Kamiloviç ise "Kafkasya'da İnsan Hakları İhlalleri" başlıklı tebliğlerini sunacak.

Konferansın tamamlanmasının ardından Çeçen, İnguş, Çerkes, Dağıstanlı, Tatar, Kumuk, Karaçay gibi farklı Kafkas halklarına mensup delegeler 2012'de alınan karar uyarınca Kafkas Halkları Kongresi'nin ilk çalışma toplantısını gerçekleştirecek. Kongrenin ele alacağı temel konu Kuzey Kafkasya, Gürcistan, Ukrayna ve Kırım'daki Rus yayılmacılığı olacak.

Konferansa katılım için bilet gerekmiyor. Herkesin katılımına açık olacak. 21 Mayıs'ta İstanbul Barcelo Eresin Topkapı Otel'de gerçekleşecek konferans sabah 9.00’da başlayacak.

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?