banner15

İstanbul'da 'Fethi Gemuhluoğlu Günleri'

Fethi Gemuhluoğlu Dostluk Günleri 20 - 21 Kasım tarihleri arasında Sultanahmet'te Kızlarağası Medresesi'nde gerçekleştirilecek...

İstanbul'da 'Fethi Gemuhluoğlu Günleri'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Düşünce ve eserleriyle, toplumun kültür sanat hayatı üzerinde etkili olan Cumhuriyet devri fikir adamlarından yazar ve şair Fethi Gemuhluoğlu adına dostluk günleri düzenleniyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Daire Başkanlığı Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü ile Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi’nce düzenlenen Fethi Gemuhluoğlu Dostlar Günleri adlı program, 20-21 Kasım tarihleri arasında Sultanahmet’te bulunan tarihî Kızlarağası Medresesi’nde gerçekleşecek.

Dostluğa dâir düşüncelerini "Fikre dostluk, tebliğe dostluk… Düşmanlık yok." cümlesiyle özetleyen Fethi Gemuhluoğlu için onlarca şair, yazar ve akademisyenin dost meclisinde bir araya geleceği etkinlik, 20 Kasım 2015 günü saat 14.00’te başlayacak.

Dostluk Günleri’nde gerçekleşecek olan panellere Sadettin Ökten, Metin Eriş, Beşir Oğuzbaşaran, Hasan Ali Yıldırım, Alaattin Büyükkaya, Belkıs İbrahimhakkıoğlu, Abdullah Uçman, İrfan Çiftçi, Emin Işık, Turan Koç ve Sadık Yalsızuçanlar gibi pek çok akademisyen ve yazar konuşmacı olarak katılacak. İki gün boyunca sürecek olan panellerde katılımcılar, Gemuhluoğlu’nun dostluk üzerine yaptığı çeşitli konuşmalar, yazdığı mektuplar ve insan yetiştirme konusundaki üstün gayretini davetlilerle paylaşacak.

Düşünce ve umutlarıyla gençliğin yetişmesi konusunda büyük çaba harcayan Gemuhluoğlu’nun yazdığı mektuplardan örneklerin okunacağı programın son günü olan 21 Kasım’da ayrıca şaire ithaf edilmiş şiirlerden seçkilerin sunulacağı “Şiir Okumaları” etkinliği de yapılacak.

BİR GÖNÜL VE HİZMET ADAMI İRFAN FETİH GEMUHLUOĞLU

Arapkirli bir ailenin çocuğu olarak 1922 yılında İstanbul Göztepe’de doğdu. İlköğrenimini doğduğu yer olan Göztepe’de, ortaöğrenimini Haydarpaşa Lisesi’nde yükseköğrenimini ise İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamladı.

1950-1955 yıllarında İstanbul’daki çeşitli okullarda Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliği yapan Gemuhluoğlu, 1955-1963 yıllarında İstanbul’un o zaman en önemli kültür ve spor etkinlikleri merkezi olan İstanbul Spor ve Sergi Sarayı’nın müdürlüğü görevinde bulundu. 1963-1965 yıllarında Almanya’da kaldıktan sonra 1965-66 yıllarında Milli Eğitim Bakanlığı Özel Kalem Müdürlüğü, 1966-1970 yılları arasında Türkiye Odalar Birliği Basın Müşaviri görevlerini icra etti.

Türk Petrol Vakfı’nın kuruluşunu 1970’de gerçekleştirdi ve vefatına kadar bu vakfın Genel Sekreterliğini yürüttü. 5 Ekim 1977’de İstanbul’da vefat etti. Yaşadığı süre boyunca bir gönül ve hizmet adamı olarak öne çıkan Gemuhluoğlu’nun kendi yazdıkları ile 1977-1978 yıllarında vefatından sonra hakkında yazılanların büyük bir kısmı, 1978’de “Dostluk Üzerine” adlı kitapta toplandı. Gemuhluoğlu’nun şiirleri ile 72 şairin kaleme aldığı büyük kısmı ithaf edilen şiirler ve yazılardan oluşan “Gerçek Olan Aşktır” 2000 yılında yayınlandı. Son olarak kendi yazdığı yazılardan ve mektuplardan meydana gelen “Dostluk Üzerine” adlı kitap 2001’de neşredildi.

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2015, 15:50
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35