banner15

İstanbul'da İslami Finans Merkezi kuruluyor

Dünya Bankası, Amerika Birleşik Devletleri dışında İslami finans araştırmaları konusundaki ilk ve şimdilik tek merkezi İstanbul'da kuruyor

İstanbul'da İslami Finans Merkezi kuruluyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Turhan, "Dünya Bankası, ABD dışında İslami finans araştırmaları konusundaki ilk ve şimdilik tek merkezi İstanbul'da kuruyor" dedi.

İbrahim Turhan, İstanbul Finans Zirvesi'nin açılışında yaptığı konuşmada, İstanbul Finans Zirvesi'nin artık bir marka haline geldiğini söyledi. İstanbul Finans Zirvesi'nin gerçekleştirilmesinin Borsa İstanbul'un kendisine ana misyon edindiği "İstanbul'un uluslararası finans merkezi haline gelmesi" çalışmaları istikametinde çok önemli ve kıymetli bir kazanım olduğunu belirten Turhan, bu kazanımın kalıcı hale gelmesi ve gelecek yıllarda çok daha başarılı olmasının kendileri için önem taşıdığını ifade etti.

İstanbul'un uluslararası finans merkezi pozisyonunu güçlendirmek için son dönemde sevindirici gelişmeler olduğunu anlatan Turhan, "Öncelikle önümüzdeki ay IMF-Dünya Bankası yıllık toplantıları sırasında Washington DC'de gerçekleştireceğimiz bir etkinlikle dünya kamuoyuna da duyurmaya çalıştığımız sevindirici bir olay var. Sayın Başbakan Yardımcımızın (Ali Babacan) liderliğinde Hazinemiz çok önemli bir adım attı ve Dünya Bankası, Amerika Birleşik Devletleri dışında İslami finans araştırmaları konusundaki ilk ve şimdilik tek merkezi İstanbul'da kuruyor. Biz de Borsa İstanbul olarak bu merkeze ev sahipliği yapmaktan onur duyuyoruz" diye konuştu.

İkinci önemli gelişmenin de Enerji Borsası'nın hayata geçmek üzere bulunması olduğunu belirten Turhan, "Bu yıl içinde bunun da tamamlanmasını bekliyoruz. Böylelikle İstanbul sadece finansal sözleşmeler, menkul kıymetler ve bunlara dayalı ürünler değil bölgemizde son derece büyük potansiyel taşıyan enerji ve enerjiye dayalı sözleşmelerin de alınıp satılacağı bir merkez haline gelecek. Beklentimiz, İstanbul'u bölgedeki enerji fiyatlarının belirleneceği benchmark haline getirmektir" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2013, 15:55
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35