banner39

İstanbul'da sıcaklık rekoru kırıldı

İstanbul'da bugün 20 dereceyle tarihteki 12 şubat günlerindeki sıcaklık rekoru kırıldı

Genel 12.02.2014, 18:24 13.02.2014, 15:39
İstanbul'da sıcaklık rekoru kırıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstanbul'da bugün ölçülen 20 derece, 12 şubat tarihlerinde İstanbul'da görülen en yüksek sıcaklık oldu. İTÜ Öğretim Üyesi Miktad Kadıoğlu AHaber'de katıldığı canlı yayında sıcaklıkların gelecek hafta 25 dereceye kadar yükselebileceğini de açıkladı. Daha önce en yüksek sıcaklığın 18.3 derece olarak ölçüldüğünü belirten Kadıoğlu, "Yanibugün 19 derecede olsa, 20 derecede olsa sıcaklık rekoru kırılacak" dedi. Artan sıcaklıklarla birlikte yaklaşan tehlikenin de altını çizen Kadıoğlu şunları söyledi:

Yarın İstanbul'da yağış bekleniyor. Bulutlanmayla birlikte düşen sıcaklıklar hafta sonuna kadar böyle devam edecek. Hafta sonu İstanbul'da hava soğuyor ama Salı günüden itibaren sıcaklık 25 dereceye kadar yükselecek. Eğer sıcaklık İç Anadolu ve Doğu Anadolu'ya doğru böyle giderse karları buharlaştırma tehlikesi var. Orada zaten az yağış oldu bu sene. Mevcut karların yavaş yavaş erimesi yerine buharlaşması sıkıntı yaratabilir.

Beklenen kardan beklenen su Anadolu'daki barajlara gitmeyebilir. Ağaçların çiçek açması da çok zararlı. Nisan ayına kadar donlar olabiliyor bu da meyve kaybına neden olabilir. Bu havalar susuzluk ve tarımsal alanda sıkıntı, enerjide sıkıntı meydana getirebilir

 

banner53
Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?