banner15

İstanbul'da taksicilerin 'ikiz plaka' isyanı

İstanbul'da özellikle ikiz palaka yoluyla korsan taksicliğin artması esnafın kazancını yüzde 25'e kadar düşürdü

İstanbul'da taksicilerin 'ikiz plaka' isyanı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstanbul’da son zamanlarda özellikle ikiz plaka yöntemiyle artış gösteren korsan taksicilik, şehirdeki taksici esnafını zor durumda bıraktı. Kent genelinde sayıları artan ikiz plakalı taksiler nedeniyle, esnafın kazancının yüzde 25 azaldığı belirtiliyor.

Geçen yıl aylık kira geliri 7,5-8 bin lira olan taksi plakaları, 5-6 bin liraya kadar düştü. Bu nedenle daha önce yevmiye usulüyle çalışmak isteyen taksi şoförleri, kazançları düştüğü için maaşla çalışmak istiyor.

Taksi plakası alım satımı yapan Gürsoy Atlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, korsan taşımacılığın taksi plakası sahiplerini zor durumda bıraktığını belirterek, Oto Center’da 6 bin adet kiralık taksi plakası olduğunu anlattı.

Atlı, şunları kaydetti:

"Elimizdeki taksi plakalarını kiraya vermekte güçlük çekiyoruz. Çünkü, korsan taksicilik, kazancımızı yüzde 25 düşürdü. İstanbul’da yüzlerce ikiz plakalı taksi bulunuyor. Bunlar, taksileri plakalarıyla kopyalıyor. Bazı sahtekarlar, aracın şasi numarasını bile kopyalıyor. Bunlar, hem esnafın malına ortak oluyor hem de cebindeki paranın çıkmasına neden oluyor. Çünkü, köprüden kaçak geçince, kırmızı ışıkta geçince, hız sınırını ihlal edince cezalar asıl mal sahibine gidiyor. Hatta, birine vurup kaçtığında, asıl plaka sahibi mahkemelerde sürünüyor. Biz de zaten bunların varlığından ancak öyle haberdar oluyoruz."

İnternet üzerinden müşteri bulma ve K1 belgesiyle taşımacılık yapma gibi yeni yöntemlerle de korsan taksicilik yapıldığını ifade eden Atlı, bu durumun taksici esnafını olumsuz etkilediğini kaydetti.

DEVLET DE ZARAR GÖRÜYOR

Korsan taksiciliğin sadece kendilerine zarar vermediğini, vergi kaybı nedeniyle korsan taksicilerin devlete de zarar verdiğini dile getiren Atlı, bir taksi plakası sahibinin kuyumcudan daha çok vergi ödediğini, bu nedenle yetkililerin vergisini ödeyen esnafı sahtekarlara karşı koruması gerektiğini bildirdi.

Gürsoy Atlı, şöyle devam etti:

"Esnaf odamızın sorunlarımızı iletmekte yetersiz kaldığını düşünüyoruz. Örneğin ikiz plaka yöntemiyle korsan taksiciliğin geldiği noktayı, devlet bilemez. Karşımızda şasi numarasını bile kopyalayan sahtekarlar var. Esnaf odamız, ‘bizim denetim yetkimiz yok’ deyip kestirip atıyor. Temsilci olarak mağdur olan arkadaşlarımızın durumlarını raporlayarak, başta büyükşehir belediyemize ve emniyete bildirmelidir. Taksilere yönelik denetimler detaylı olarak yapılmalıdır. Motor numarasına da bakılmalıdır."

Atlı, esnafın ayakta kalması için korsanın önüne geçilmesi gerektiğini vurgulayarak, sözlerini "Ya taksimetrelere acilen zam yapılmalı ya da taksilerin ÖTV’den muaf tutulması gerekiyor" diye tamamladı.

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2016, 11:25
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48