İstanbul'da Tayland Konsolosluğu'na saldırı

İstanbul'da bir grup, Tayland Konsolosluğu binasına saldırdı. Konsolosluk binasının kapısını ve camlarını kırarak içeriye giren grup, içerideki klasör ve evrakları sokağa döktü

İstanbul'da Tayland Konsolosluğu'na saldırı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Doğu Türkistan Maarif Derneği üyesi yaklaşık 200 kişilik grup, Tayland’da bekletilen 200 Doğu Türkistanlının Çin’e iade edileceği gerekçesiyle, Zincirlikuyu’daki Tayland Konsolosluğu binasına saldırdı. Konsolosluk binasının kapısını ve camlarını kırarak içeriye giren grup, içerideki klasör ve evrakları sokağa döktü.

Ellerinde Doğu Türkistan bayrakları bulunan grup, saat 23.00 sıralarında, Kore Şehitleri Caddesi, Mithat Ünlü Sokak’ta bulunan Tayland İstanbul Konsolosluğu önüne geldi. Grup, Doğu Türkistan’dan kaçarak Tayland’a sığınan yaklaşık 200 Doğu Türkistanlının tekrar Çin’e iade edileceği gerekçesiyle protesto gösterisi yapmaya başladı. Bu sırada, grupta bulunan bir kişi konsolosluğun girişindeki direğe tırmanarak Tayland bayrağını indirdi.
 
Sloganlar atan grup, daha sonra konsolosluğu taş yağmuruna tutmaya başladı. Konsolosluk binasının kapısını kırarak içeriye de giren saldırganlar, binada bulunan evrak ve dosyaları dışarıya çıkarıp sokağa döktü. Saldırganlar, konsolosluğa ait klima ve diğer eşyaları da kalas ve taşlarla tahrip etti.

DOKUZ KİŞİ GÖZALTINDA

Gruptakilerden bazıları konsolosluğu kendilerinin taşladığını söyleyerek, gözaltına alınmalarını talep etti. Bu kişilerden 9'u gözaltına alındı.

Gruptakilerden diğerleri ise çevik kuvvet polisi tarafından bina önünden uzaklaştırıldı. Gruba destek vermek için başkonsolosluk önüne gelen Uygur Türklerinden bazı kadınlar ise gruba yaklaştırılmadı.

Bu arada, çevik kuvvet polisi gruptakileri gözaltına alırken basın mensuplarını olay yerinden uzaklaştırmak istedi. Ekipler, başkonsolosluk önüne ve sokağın giriş ve çıkışına emniyet şeridi çekip, güvenlik önlemi aldı.

 

 

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2015, 12:12
banner53
YORUM EKLE

banner39