İstanbul'un unutulan meslekleri-FOTO

Sebze-meyve hallerinden, seyyar satıcılara, balıkçılardan, semt pazarlarına, yorgancılardan, süpürgecilere, pazar kültürüne İstanbul'un eskiden çok çeşitli meslekleri vardı.

Genel 11.06.2011, 14:03 11.06.2011, 14:16
İstanbul'un unutulan meslekleri-FOTO

Gazeteci Kadir Can çarşı-pazar dolaşmış, İstanbul'un çeşitli semtlerinde onlarca fotoğrafa imza atmış. Son kırk yıldır objektifine yansıyan kareler, "Çarşı-Pazar İstanbul" ismiyle kitaplaştı. Eser, unutulmaya yüz tutmuş, hatta unutulmuş çarşı-pazar kültürüne ait detaylara ışık tutuyor.

Sebze-meyve hallerinden, seyyar satıcılara, balıkçılardan, semt pazarlarına, yorgancılardan, süpürgecilere, pazar kültürüne dair her şey yansımış Can'ın objektifine.

Yeni Cami'de eski bir gelenek

1983'te Yeni Cami'de çekilmiş bu kare hayli ilginç. Cami avlusu, işportacılardan alınan kıyafetlerin deneme kabini sanki! Kimi pantolonunun paçasını kıvırıyor, kimi birini önüne paravan gibi dikmiş soyunuyor. İşportacıdan da alınsa denenmeden poşete atılmıyor pantolon.

***

 

 

Mankene ne hacet

Eminönü Yeni Cami önünden bir kare. Başına sattığı eşarplardan birini geçirmiş, hatta hızını alamamış, bileğine, beline bağlamış başka bir işportacı. Öyle ya, pazaryerinde cansız mankene ne hacet! 1974'te çekilen fotoğraf günümüzde de değişmeyen bir pazar klasiğinin resmi.

***

 

 

 

Halden çıkmadan satarım!

Eminönü'nden Bayrampaşa'ya taşınan Eminönü sebze hali en hareketli yıllarında, 1977'de yansımış Kadir Can'ın objektifine. Seyyar satıcılar henüz hâl sınırlarından tam olarak uzaklaşmadan yolun karşısına geçip sebze-meyvesini satmaya başlamış. Tepeden çekilen bir başka fotoğrafın yanında ise halin, Asım ve Şevki Arın kardeşlerin açtığı 'Bahriye Bakkaliyesi'yle başlayan hikâyesi var.

***

 

 

Küfeciler vardı, hatırlar mısınız?

1984 yılında çekilen bu fotoğrafta iş bulana kadar geçimini küfecilik yaparak sağlayan dört arkadaş yansıyor kareye. Küçükpazar'dan Beşiktaş pazarına doğru yol alan gurbet yolcularının bu görüntüsünü şimdilerde yadırgasak da, o yıllarda yaygın olan bir geleneğin temsilcileriler onlar aslında. Şimdiki gibi her köşe başında marketlerin, manavların bulunmadığı, alışverişlerin haftalık semt pazarlarından yapıldığı o yıllarda kim bilir kaç küfeci geldi geçti şehirden...

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Zaman Cumartesi

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?