banner39

İşte, hükümetin askerlik planı...

Üniversite mezunları için askerlik süresi azalacak mı? Bedelli askerlik ne zaman uygulanacak? Hükümetin bu konuda çalışmaları aslında devam ediyor.

Genel 01.10.2010, 17:14 01.10.2010, 18:09
İşte, hükümetin askerlik planı...

Okan Haksever / Dünya Bülteni - Ankara
 
Genelkurmay’ın askerlik süresini kısaltırken, “herkese 12 ay” formülünde ısrar etmesi, Hükümet’in de “üniversite mezununa askerlik süresini artırmayız” diyerek karşı çıktığı “tek tip askerlik” düzenlemesi, kafaları karıştırdı.

Genelkurmay Başkanlığı askerlik hizmeti sırasında üniversite mezunlarına kısa dönem askerlik hakkı tanıyan düzenlemeyi iptal edip herkese eşit askerlik formülü üzerinde ısrarcı. Genelkurmay, Hükümet’e, biri herkese 12 ay zorunlu, diğeri de herkese 9 ay zorunlu askerlik olmak üzere 2 alternatifli tasarı taslağı sundu.

Ayrıca, “herkese 9 ay askerlik” uygulamasında, kışlaların birden bire boşalacağına dikkat çekilerek, “Askerlik herkes için 9 aya inerse, kışlalardan 250 bin asker terhis olacak. Eğer, ‘herkese 12 ay askerlik’ sistemi uygulanırsa terhis olacak asker sayısı 100 bini geçmeyecek. Biz Genelkurmay olarak 12 ay askerlikten yanayız. Ayrıca, askerlikte süre indirimi getiren düzenleme, halihazırda asker olanları kapsamasın. Yani askerliğini yapmakta olanlara erken terhis fırsatı vermesin” talebinde bulunuldu.

İŞTE HÜKÜMET’İN PLANI

Başta Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve AK Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik olmak üzere, AK Parti kurmayları, üniversite mezunlarının şu anda 6 ay olan askerlik süresinin 12 ya da 9 aya çıkarılmasını sıcak bakmadıklarını açıkladı. Alınan bilgilere Hükümet, şu an 15 ay olan uzun dönem askerlik süresini 9 aya, 6 ay olan kısa dönem askerlik süresini de 4 aya düşürecek formül üzerinde çalışıyor.

BEDELLİNİN YERİ VE ZAMANI

Hükümet, Genelkurmay’ın “düzenleme, yürürlüğe girdiğinde silah altında bulunanları kapsamasın” uyarısını dikkate almak istemiyor. Zira Hükümet, 15 aydan 9 aya inen askerlik sebebiyle kışlalardan boşalacak 250 bin askerin yerini de bedelli askerlerle doldurmak istiyor. Askerlikte yeni süre düzenlemesinin yürürlüğe girişiyle birlikte, kademeli olarak terhis olacak 250 bin askerin yerine yine kademeli olarak 2 ya da 3 celp halinde bedelli askerlik yapmak isteyenler alınacak. Böylece, geçiş sürecinde TSK’nın eleman ihtiyacı giderildiği gibi, 200 bin kişiyi bulduğu söylenen bedelli askerlik bekleyenlerin de beklentilerine cevap verilmiş olacak.

Hükümet, bu formülün uygulanabilirliği üzerinde çalışıyor. Kararın 3-4 hafta içinde netleşmesi bekleniyor. Ancak, yeni düzenlemenin, 6 aydan önce uygulamaya konulması zor görünüyor.

banner53
Yorumlar (40)
Ersin 11 yıl önce
Ne güzel.. İnşallah 4 aya iner. Hem o kadar oku uğraş hem de git askerde 12 ay okuma yazma bilmeyen adamla birlikte askerlik yap. Bunun neresi adalet. GenelKurmay Başkanı askerliği kısaltıyoruz diyerek yüzbinlerce üniversite mezunu için askerlik süresini artırıyor. Hükümet bu oyuna gelmesin noolur.
tarık kırat 11 yıl önce
erken terhisle oluşacak açığın bedelliyle doldurulması çok akıllıca olur,düşünen çok iyi düşünmüş umarım gerçekleşir.
can 11 yıl önce
Ya gerçek bir haber mi? Çok önemli gerçekse çok teşekkürler...
destekci 11 yıl önce
Okan Haksever acaba sağlam bir kaynaktanmı öğrendiniz bu haberi. Artık bu işe bir çözüm bulunmadı gerekir.Asker hegemonyası istemiyoruz.
sfenks 11 yıl önce
bu haberin kaynağı nedir bizim için çok önemli.
Hüseyin 11 yıl önce
Herkesin işine gelecek bir plan bence... Tek çekincem, 6 ay içerisinde yasalaşacaksa, ön başvuru yapılması sağlansın ki insanlar rahatça sokakta dolaşabilsin...
pilot81 11 yıl önce
haber kaynağı ve doğruluk payı nedir acaba..bir cevap bekliyoruz..artık bi çözüm bulunmalı bu duruma,hep bi muamma
ömer 11 yıl önce
çok isabetli olur bu sorunda ortadan kalmış olur bence. umarım çıkarırlar, gün boyu yayınlanan yalan yanlış haberlerden bıktık artık..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü