banner15

İşte, hükümetin askerlik planı...

Üniversite mezunları için askerlik süresi azalacak mı? Bedelli askerlik ne zaman uygulanacak? Hükümetin bu konuda çalışmaları aslında devam ediyor.

İşte, hükümetin askerlik planı...

Okan Haksever / Dünya Bülteni - Ankara
 
Genelkurmay’ın askerlik süresini kısaltırken, “herkese 12 ay” formülünde ısrar etmesi, Hükümet’in de “üniversite mezununa askerlik süresini artırmayız” diyerek karşı çıktığı “tek tip askerlik” düzenlemesi, kafaları karıştırdı.

Genelkurmay Başkanlığı askerlik hizmeti sırasında üniversite mezunlarına kısa dönem askerlik hakkı tanıyan düzenlemeyi iptal edip herkese eşit askerlik formülü üzerinde ısrarcı. Genelkurmay, Hükümet’e, biri herkese 12 ay zorunlu, diğeri de herkese 9 ay zorunlu askerlik olmak üzere 2 alternatifli tasarı taslağı sundu.

Ayrıca, “herkese 9 ay askerlik” uygulamasında, kışlaların birden bire boşalacağına dikkat çekilerek, “Askerlik herkes için 9 aya inerse, kışlalardan 250 bin asker terhis olacak. Eğer, ‘herkese 12 ay askerlik’ sistemi uygulanırsa terhis olacak asker sayısı 100 bini geçmeyecek. Biz Genelkurmay olarak 12 ay askerlikten yanayız. Ayrıca, askerlikte süre indirimi getiren düzenleme, halihazırda asker olanları kapsamasın. Yani askerliğini yapmakta olanlara erken terhis fırsatı vermesin” talebinde bulunuldu.

İŞTE HÜKÜMET’İN PLANI

Başta Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve AK Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik olmak üzere, AK Parti kurmayları, üniversite mezunlarının şu anda 6 ay olan askerlik süresinin 12 ya da 9 aya çıkarılmasını sıcak bakmadıklarını açıkladı. Alınan bilgilere Hükümet, şu an 15 ay olan uzun dönem askerlik süresini 9 aya, 6 ay olan kısa dönem askerlik süresini de 4 aya düşürecek formül üzerinde çalışıyor.

BEDELLİNİN YERİ VE ZAMANI

Hükümet, Genelkurmay’ın “düzenleme, yürürlüğe girdiğinde silah altında bulunanları kapsamasın” uyarısını dikkate almak istemiyor. Zira Hükümet, 15 aydan 9 aya inen askerlik sebebiyle kışlalardan boşalacak 250 bin askerin yerini de bedelli askerlerle doldurmak istiyor. Askerlikte yeni süre düzenlemesinin yürürlüğe girişiyle birlikte, kademeli olarak terhis olacak 250 bin askerin yerine yine kademeli olarak 2 ya da 3 celp halinde bedelli askerlik yapmak isteyenler alınacak. Böylece, geçiş sürecinde TSK’nın eleman ihtiyacı giderildiği gibi, 200 bin kişiyi bulduğu söylenen bedelli askerlik bekleyenlerin de beklentilerine cevap verilmiş olacak.

Hükümet, bu formülün uygulanabilirliği üzerinde çalışıyor. Kararın 3-4 hafta içinde netleşmesi bekleniyor. Ancak, yeni düzenlemenin, 6 aydan önce uygulamaya konulması zor görünüyor.

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2010, 18:09
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ersin
Ersin - 10 yıl Önce

Ne güzel.. İnşallah 4 aya iner. Hem o kadar oku uğraş hem de git askerde 12 ay okuma yazma bilmeyen adamla birlikte askerlik yap. Bunun neresi adalet. GenelKurmay Başkanı askerliği kısaltıyoruz diyerek yüzbinlerce üniversite mezunu için askerlik süresini artırıyor. Hükümet bu oyuna gelmesin noolur.

tarık kırat
tarık kırat - 10 yıl Önce

erken terhisle oluşacak açığın bedelliyle doldurulması çok akıllıca olur,düşünen çok iyi düşünmüş umarım gerçekleşir.

can
can - 10 yıl Önce

Ya gerçek bir haber mi? Çok önemli gerçekse çok teşekkürler...

destekci
destekci - 10 yıl Önce

Okan Haksever acaba sağlam bir kaynaktanmı öğrendiniz bu haberi. Artık bu işe bir çözüm bulunmadı gerekir.Asker hegemonyası istemiyoruz.

sfenks
sfenks - 10 yıl Önce

bu haberin kaynağı nedir bizim için çok önemli.

Hüseyin
Hüseyin - 10 yıl Önce

Herkesin işine gelecek bir plan bence... Tek çekincem, 6 ay içerisinde yasalaşacaksa, ön başvuru yapılması sağlansın ki insanlar rahatça sokakta dolaşabilsin...

pilot81
pilot81 - 10 yıl Önce

haber kaynağı ve doğruluk payı nedir acaba..bir cevap bekliyoruz..artık bi çözüm bulunmalı bu duruma,hep bi muamma

ömer
ömer - 10 yıl Önce

çok isabetli olur bu sorunda ortadan kalmış olur bence. umarım çıkarırlar, gün boyu yayınlanan yalan yanlış haberlerden bıktık artık..


banner39

banner50

banner47

banner48