banner39

İşte memura yapılacak zam oranı

Sendikalar, 2012 yılı için yüzde 20’ye varan oranlarda zam beklediklerini açıklarken, kamu adına pazarlıkları yürütecek olan Maliye Bakanlığı ise ‘sendikalarla sıkı’ bir pazarlık etmeyi planlıyor

Genel 09.04.2012, 06:52 09.04.2012, 09:37
İşte memura yapılacak zam oranı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Memurla sıkı pazarlık başlıyor masaya gelecek ilk rakam yüzde 3... Tasarının çıkmasının ardından gözler memura verilecek zamma çevrildi. İlk kez toplu sözleşme masasına oturacak olan sendikaların yüzde 20 isteğine karşın, Maliye’den gelecek ilk teklif yüzde 3 olacak.

Star Gazetesi'nin haberine göre Toplu Sözleşme Yasa Tasarısı’nın Meclis’te kabul edilmesinin ardından gözler, memurlara ne kadar zam verileceğini çevrildi. Sendikalar, 2012 yılı için yüzde 20’ye varan oranlarda zam beklediklerini açıklarken, kamu adına pazarlıkları yürütecek olan Maliye Bakanlığı ise ‘sendikalarla sıkı’ bir pazarlık etmeyi planlıyor.

2012 yılı bütçe tasarısında yer aldığı için, Maliye Bakanlığı, pazarlık masasına altı aylık dönem için yüzde 2-3’lük bir zam ile oturacak. Pazarlık sonucunda ise bu oran yükselecek. Ne kadar yükseleceği ise sendikaların yapacağı pazarlık gücüne bağlı olacak.

KULİSLERDE YÜZDE 10 KONUŞULUYOR

Maliye kaynakları, sendikalar tarafından dile getirilen yıllık yüzde 20’lik zam oranını yüksek buldu. Talep edilen yüzde 20’lik zam oranının, yüzde 5’lik enflasyon hedefinin çok üzerinde olduğuna dikkat çeken Maliye kaynakları, oranın enflasyonla orantılı olması gerektiğini bildirdiler.

Ekonomi kulislerinde, Toplu Sözleşme Yasası’nın kabul edilmesinin ardından ‘zam toto’ da başladı. Ancak kulislerde, memur ve memur emeklilerine 2012 yılı için 5 artı 5 oranında zam verileceği konuşuluyor. Yüzde 10 düzeyinde bir zam verilirse, memurlar enflasyonun iki katı oranında zam almış olacaklar. Bu da bütçede yer alan 3 artı 3’ün çok üzerinde bir rakama karşılık geliyor. Aradaki zamdan kaynaklanan maliyet ise İntibak Yasası için bütçeye konulan 2.4 milyar liralık ödenekten karşılanacak. Böylece, bütçe dengeleri de bozulmamış olacak.

Toplu sözleşme pazarlıklarında zam oranının dışında, ikramiye, fazla çalışma ücreti, gibi 12 ayrı hak da masaya yatırılacak. Bu kalemlerde de önemli artışların sağlanması bekleniyor. Ayrıca masada, ileride dava konusu olmaması için, beş aylık gecikme için, faiz artışı da yapılması öngörülüyor. Bu konuda henüz bir karar verilmedi. Ekonomi yönetimi gelen taleplere göre kendi stratejisini belirleyecek.

TOBB’DAN ‘EŞİNİZİ BÜROKRATLARDAN SEÇİN’ TAVSİYESİ

Geçtiğimiz hafta Ankara’da düzenlenen halka arz toplantısında TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile SPK Başkanı Vedat Akgiray arasında, ‘eş seçme’ polemiği yaşandı. Toplantıda söz alan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, işadamlarının Avrupa ülkelerinden vize alırken çektiği sıkıntıları anlatarak “Ama eşi öğretmen olan kuyruğa girmeden vize alabiliyor.

Dünyanın 80 ülkesine ihracat yapan iş adamı ise kuyrukta bekliyor. O yüzden bürokratlarla, memurlarla evlenin” dedi. Hisarcıklıoğlu’nun ardından kürsüye çıkan Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Vedat Akgiray ise her fırsatta bürokratların hedef haline getirilmesinden duyduğu rahatsızlığı dile getirerek, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’na “SPK’da çok bekar bürokrat var. Onlardan da eş seçebilirsiniz” dedi.

BDDK’DA ÜNAL DÖNEMİ

Türk bankacılık sektörünün 8.5 yıldır patronluğunu yürüten BDDK Başkanı Tevfik Bilgin’in görev süresi 7 Nisan’da doldu. Ancak Bilgin 11 Nisan’da yemin ettiği için, görev süresi 4 gün daha uzamış oldu. Bilgin, yemin rötarı nedeniyle 11 Nisan’a kadar görev yapacak. Bilgin’in yerine atanacak isim ise henüz netleşmedi.

Kulislerde en güçlü aday olarak BDDK İkinci Başkanı Muttalip Ünal gösteriliyor. Ünal, İkinci Başkan olarak, atama yapılıncaya kadar, başkanlık görevini de yürütecek. Uzun süre Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanlığı görevini yürüten Ünal, 21 Şubat krizinde Merkez Bankası’ndan satılan dövizleri soruşturan müfettiş olarak biliniyor.

CHP, SANATÇILARA KAYITDIŞI ÖDEME YAPMIŞ

Anayasa Mahkemesi’nin 3.3 milyon liralık para cezası kestiği ana muhalefet partisi CHP, mitinglerde konser verdirdiği birçok sanatçıyı yaktı. Anayasa Mahkemesi’nin, CHP’nin 2007 yılı hesaplarında yaptığı incelemede başta Onur Akın olmak üzere, Ferhat Göçer, Suavi gibi sanatçılara ‘serbest meslek makbuzu’ almadan ödeme yaptığını belirledi. Yasaya göre sanatçılar aldıkları ücretler karşılığında serbest meslek makbuzu kesmek zorundalar. Yine yasaya göre bu makbuzu kesmeyen ve bu makbuzu almayan kişi veya kurumlara, usulsüzlük cezası verilmesi öngörülüyor. ‘Ak dediler kara çıktı’ şarkısını hazırlayan Onur Akın CHP’den 98 bin 904, Ferhat Göçer 19 bin 465, Suavi 10 bin, Serenad Bağcan da 12 bin lira almıştı.

 

banner53
Yorumlar (0)
12
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?