İstihbaratta tek çatı devri başladı

Güvenlik birimlerinin istihbarat paylaşımını tek çatı altında toplamayı amaçlayan MİKM, Emniyet, Jandarma ve MİT'in istihbarat bilgilerini biraraya getirecek. Birimde Genelkurmay'ın da temsilcisi olacak.

İstihbaratta tek çatı devri başladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Milli İstihbarat Teşkilatı(MİT), Jandarma İstihbarat, Emniyet İstihbarat ve Genelkurmay'a ait istihbari bilgiler tek çatı altında toplanıyor.

Yeni Şafak'ın haberine göre, 'Müşterek İstihbarat Koordinasyon Merkezi (MİKM)' olarak isimlendirilen birim çalışmalarına başladı.

Ana Merkezi Yenimahalle'deki MİT yerleşkesinde ve Müsteşar Hakan Fidan'a direk olarak bağlı olarak görev yapan birim Türkiye genelinde başta terör olmak üzere organize suçlar, çete, bölücü ve yıkıcı faaliyetler gibi olaylarla ilgilenecek. Birim strateji üretme yerine istihbarat kurumları arasında 'koordinatör' işlevi görecek. MİKM ile birlikte Emniyet, Jandarma ve MİT'in istihbarat bilgileri tek elden toplanacak. Reyhanlı'da yaşanan MİT ve Emniyet krizi de bir daha yaşanmayacak.

TEMELİNİ HAKAN FİDAN ATTI

MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın temellerini attığı MİKM ile ilgili yaklaşık 1 yıldır sürdürülen çalışmalarda son aşamaya gelindi. İllerde MİKM'den sorumlu vali yardımcıları, gelen istihbari bilgileri raporlaştırarak merkeze gönderecek. Terör faaliyetleri, çete oluşumları, insan ve uyuşturucu kaçakçılığı gibi suçlara ilişkin emniyet, jandarma ve MİT mensuplarından gelen bilgiler MİKM'e gönderilirken, bu faaliyet yalnızca terör suçları ile sınırlı olmayacak. MİKM'in görev alanına asayiş, trafik ve adi suçlar haricinde toplumun genelini ilgilendiren tehditler de giriyor.

GENELKURMAY DA RAPOR İLETECEK

İllerden gelen bilgiler hızla değerlendirilmek üzere Ankara'da MİT yerleşkesinde kurulan MİKM'e gönderilecek. Ana Karargahtaki MİKM'de Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve MİT'in yanısıra Genelkurmay Başkanlığı temsil edilecek. Uludere'de 2011 yılının son gününde yaşanan elim hava saldırısı da dikkate alınarak Genelkurmay Başkanlığı'nın MİKM'de yer alması kararlaştırıldı.

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2013, 10:51
banner53
YORUM EKLE

banner39