banner39

İstiklâl Marşı Hatıraları gün yüzüne çıkıyor

İstiklal Marşı sözleri, istiklal Marşı'nın kabulünün 90. yıl dönümü olan 12 Martta ilk kez bir sergi konsepti içinde sunulacak.

Genel 11.03.2011, 03:29 11.03.2011, 09:51
İstiklâl Marşı Hatıraları gün yüzüne çıkıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Koleksiyoner Yusuf Çağlar'ın 15 yıl süren araştırmalar sonucu bir araya getirdiği İstiklal Marşı ile ilgili hazırlanmış kartlar, ilk gün zarfları, plaklar, anma günlerine ait belge ve davetiyeler, özel basılmış hatıra paraları, çoğaltılmış İstiklal Marşı sözleri, istiklal Marşı'nın kabulünün 90. yıl dönümü olan 12 Martta ilk kez bir sergi konsepti içinde sunulacak.

"İstiklal Marşı Hatıraları Sergisi", Fatih Ali Emiri Kültür Merkezi'nde "2011 Mehmet Akif Yılı" etkinlikleri kapsamında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. tarafından saat 14.00'da açılacak.

Fatih Ali Emiri Kültür Merkezi'nde 27 Mart tarihine kadar açık kalacak sergi, marşın resmen kabul edildiğini ilan eden Ceride-i Resmiye'den (Resmi Gazete) ilk meclis albümüne, 45'lik plaklardan orijinal notalara kadar 100'e yakın belge, fotoğraf, kart, pul, para gibi görsellerle şekillenen tarihi, bir köprü gibi bugüne taşıyacak.

İKİ BESTE İKİ BESTEKAR

TBMM Maarif Vekaleti tarafından açılan İstiklal Marşı Beste Yarışmas ı'nda birinci seçilen ve resmiyet kazanan ilk İstiklal Marşı'nın bestekarı olan Ali Rifat Çağatay'ın iki bestesi, taş plağa okunmuş İstiklal Marşı, Osman Zeki Üngör'ün iki bestesi ve Riyaset-i Cumhur Orkestrası tarafından taş plağa kaydedilen İstiklal Marşı bu sergide bir araya gelecek.

Sergide ayrıca, Abdülkadir Töre, İsmail Hakkı Aksoy, Halit Lemi Atlı , Mehmet Zati Arca, Ahmet Yekta Madran, Mustafa Sunar gibi İstiklal Marşı beste yarışmasında öne çıkmış ve eserleri farklı illerde icra edilmiş bestekarlar ın da notaları görülebilecek.

Milli mücadelede görev alan ve TBMM kurulduğunda Burdur Milletvekilliği yapan Mehmed Akif'in, İrşat Heyeti ile askeri birliklere moral ziyaretleri gerçekleştirdiğini gösteren cemiyet fotoğrafı da serginin önemli belgelerinden birini oluşturuyor.

"ORDUNUN DUASI NOTASI"

Serginin sürpriz belgelerden biri ise "Ordunun Duası Notası". Mehmed Akif'e ait olan "Ordunun Duası" şiiri de tıpkı İstiklal Marşı gibi Türkiye'de askeri karargahlarda çalındı ve sözleri ezberlendi.

Ali Rifat Çağatay'ın bestelediği "Ordunun Duası" şiiri, Erkan-ı Harbiye-i Umumiye Riyaseti Celilesi'nce kabul ve tasdik edildi.

Dönemin Genelkurmay Başkanı Fevzi Çakmak Paşa'nın teşvikiyle Ali Rifat Çağatay tarafından bestelenen şiirin ilk dörtlüğü, "Yılmam ölümden, yaradan askerim/Orduma Gazi dedi Peygamberim/Bir dileğim var, ölürüm isterim/Yurduma tek düşman ayak basmasın" dizelerinden oluşuyor.

HER KITA İÇİN BİR İSTİKLAL MARŞI KARTI

"İstiklal Marşı Yadigarı" başlığı altında sergideki yerini alacak olan tahşidat kartları ise İstanbul, Bursa, İzmir, Balıkesir, Aydın, Edirne gibi illerin işgal günlerini gösteren ve kurtuluş günlerini müjdeleyen özgün çalışmalardan oluşuyor.

Her birinin üzerinde İstiklal Marşı'ndan bir kıtanın yazılı olduğu ve "Tahsin" imzasının yer aldığı çizimlerle renklenen kartlar, sergi ziyaretçilerinin ilgisini çekecek hatıralar arasında bulunuyor.

"İstiklal Marşı Hatıraları Sergisi"nde, Beşir Ayvazoğlu'nun arşivinden Mehmed Akif'in gençlik fotoğrafı ve Mehmed Akif'in Asım Şakir için imzaladığı Safahat kitabı da yer alacak.

Sergi bir ilke daha öncülük ederek, dört farklı İstiklal Marşı notasının tıpkıbasımını ziyaretçilere sunacak.

MEHMED AKİF'İN SAFAHAT'TA YER ALMAYAN BİR ŞİİRİ SERGİDE

İstiklal Marşı şairi Mehmed Akif'in Türkiye'de ailesi ve hayatı hakkında henüz kapsamlı bir araştırma yapılmaması nedeniyle dostlarına gönderdiği mektuplar da büyük önem taşıyor.

Bu anlamda Safahat şairi Mehmed Akif'in sergide yer alacak "Hasbihal" şiiri de sürpriz belgelerden biri. Sergide, Safahat'ta yer almayan bu şiirin orijinali yanında Mehmet Rüyan Soydan'ın arşivinden Akif'in oğulları Tahir ve Emin'in fotoğrafı, kızı Cemile Doğrul'un vekaleti ve Birinci Millet Meclisi mebuslarından "Hacı Süleyman Efendi"ye imzaladığı portresi de yer alacak.

İKİ MISRA İKİ HAT

İstiklal Marşı'nın milli mücadele yıllarında bayraklaştırılan "Hakkıdır Hak'ka tapan milletimin istiklal" ve "Çatma kurban olayım çehreni ey nazlı hilal" mısraları, iki usta hattatın kaleminden bir kez daha bayraklaştırılarak ziyaretçilerin karşısına çıkacak.

Fuad Başer ve Fatih Özkafa'nın hattıyla bu mısralar, birer sanat eseri hüviyetine bürünecek.

HATIRALARA 15 YILINI VERDİ

15 yılını İstiklal Marşı ve Mehmed Akif'in hayatını araştırmaya adayan Koleksiyoner Yusuf Çağlar, Mehmet Akif Ersoy'un "Safahat" adlı eseri dışında hayatı yazılmaya çalışıldığında, eksik karelerin olduğunu fark ettiğini, bu merakla sahaflarda araştırmalar yaparak şaire ait hatıraları, belgeleri bedellerini vererek satın almaya başladığını ve bu eksik kareleri tamamlamaya çalıştığını söyledi.

Çağlar, Mehmet Akif'in mektuplarını, fotoğraflarını, zamanında basılmış portrelerini, gazete, mecmua ve dergilerde yayınlanmış şiirlerinin kopyalarını yan yana koyduğunda bunun büyük biri hafızaya dönüştüğünü anlattı.

İstiklal Marşı ile de ilgili tıpkı basımlar, üzerinde İ stiklal Marşı kıtası bulunan kartları da koleksiyona eklediğini belirten Çağlar, "Bu iki büyük hafıza iç içe düşünülünce, Mehmet Akif koleksiyonunu tamamlayan ana unsurlardan birisi de İstiklal Marşı belgeleri ve hatıraları oldu" dedi.

Bu süreçte eksik karelerin olduğunu da fark ettiklerini dile getiren Çağlar, "İstiklal Marşı'nın sözleri, şairi veya marşın değiştirilmesi, yenilenmesi gibi konular üzerindeki tartışmaların tamamen siyasi olduğunu görmek imkanı bulduk. Her on yılda bir bu konu gündeme gelmiş ve hala da sürüyor. Dolayısıyla o hafızasızlık, yani İstiklal Marşı'nın milli mücadele zamanında nasıl bayraklaştırıldığını unutunca insan, o siyasi tartışmaların bir şey olduğu zannına kapılıyor" diye konuştu.

İstiklal Marşı şairinin bazen bir anlamda yokmuş, sadece marş varmış gibi kabul edilebildiğini kaydeden Çağlar, "Bu sergi ilk defa, İstiklal Marşı şairinin çevresini de kuşatarak, notalarını, taş plaklarını ve İstiklal Marşı ile ilgili özel hatıraları 1920'lerden 2000'li yıllara kadar getiriyor" dedi.

Çağlar, serginin hayata başladığı nokta olan Fatih'te açılıyor olmasının ayrı bir önem taşıdığını, serginin ardından Kültür A.Ş. tarafından bu hatıralardan yola çıkılarak bir kitap hazırlanacağını kaydetti.


Yorumlar (0)
20
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?