banner39

İsviçre-Almanya arasında vergi krizi

Üç Alman vergi müfettişinin, Credit Suisse'in Alman müşterilerinin bilgilerini içeren bir çalıntı CD satışı skandalına müdahil olduklarından şüpheleniliyor.

Genel 03.04.2012, 13:32 03.04.2012, 13:32
İsviçre-Almanya arasında vergi krizi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsviçre'nin Bern Federal Başsavcılığı, üç Alman vergi müfettişinin, Credit Suisse'in Alman müşterilerinin bilgilerini içeren bir çalıntı CD satışı skandalına müdahil olduklarından şüpheleniyor.

Federal Başsavcılık (MPC), Almanya'da haftalık yayınlanan "Bild am Sonntag" gazetesinde Pazar günü yayınlanan bilgileri doğruladı. Gazetede yayınlanan bilgilere göre üç Alman maliye müfettişi ekonomik casusluk yapmakla itham ediliyor. Federal Başsavcılık sözcüsü Jeannette Balmer geçtiğimiz Aralık ayında Credit Suisse bankasında gerçeklesen veri hırsızlığına atıfta bulunarak "casusluk faaliyetleri olduğuna ve İsviçre bankalarının bilgilerinin Almanya'ya casusluk yoluyla ulaştığına dair" somut şüpheler olduğunu açıkladı.

Federal Ceza Mahkemesi, ismi veri hırsızlığına karışan eski Credit Suisse çalışanını iki yıl ertelenmiş hapis cezasına ve 3 bin 500 frank para cezasına mahkum etti. Mahkeme başsavcılık tarafından hazırlanan iddianameyi kabul etti ve sanığı gizli iş bilgilerini açığa çıkarma, bankacılık sırrını ifşa etme ve para aklama suçlarından suçlu buldu. Başsavcılık sözcüsü, Alman makamlarına bir adli yardım talebini iletildiğini bildirdi.

SİYASİ TUTUKLAMA DEĞİL

Tutuklama ve yardım isteğini onaylayan Federal Başsavcı Michael Lauber, savcıların bağımsızlığını vurgulayarak, bu tutuklama kararının İsviçre ve Almanya arasındaki vergilendirme uyuşmazlığı ile hiçbir şekilde ilgisi olmadığını belirtti. Başsavcı iki ülke arasındaki mevcut müzakerelerin olası sonuçları üzerine ve bu sonuçların tutuklama kararına olası etkisi hakkında yorum yapamayacağını ifade etti. Michael Lauber "Savcılık makamının işi kesinlikle apolitik" olduğunu tekrarladı ve adli prosedürün siyasi mülahazaların dışında ve siyasetten tamamen bağımsız devam ettiğini vurguladı. Başsavcı, Alman yetkililere karşı tutuklama emri hakkında Federal Konsey ile bir görüş alış verişi olup-olmadığı sorulduğunda cevap vermekten kaçındı. İsviçre Devlet Radyosuna verdiği demeçte genel olarak bu tür davalarda Federal konsey ile kısmi bir diyalog içinde olunduğunu söyledi.

"KORKUNÇ BİR SÜREÇ"

Alman Federal Maliye Bakanlığı cumartesi sabahı bilgileri teyit etmişti. Almanya adli yardım talebine yanıt verene kadar, üç müfettiş İsviçre topraklarına girerse tutuklanma riski ile karşı karşıya kalacak. Kuzey Ren-Vestefalya Başkanı Hannelore Kraft üç müfettiş hakkında çıkartılan tutuklama kararına sert tepki verdi. Sosyal Demokrat olan Kraft, "Bild am Sonntag" gazetesine verdiği demeçte "Benim için korkunç bir süreçtir." ifadesini kullandı ve tepkisini "Almanya Devleti olarak, memurlarımızın suçlu gibi gösterilmesini protesto ediyoruz." sözleriyle dile getirdi.

Ülkenin tüm makamları gibi, Eyalet Başbakanı Kraft da çalışanlarını açıktan destekliyor. Durum değerlendirmesi yapan Kraft, "Müfettişler sadece görevlerinin gereğini yerine getirmişlerdir. Görevleri Almanya maliyesinden vergi kaçırmak için İsviçre'de kayıt dışı hesaplara paralarını yatıran Alman vatandaşlarının peşine düşmektir". Kraft tutuklama kararının durumu daha da vahim hale getirdiğini de sözlerine ekledi.

banner53
Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü